sevanje

To je naravna alternativa retinolu
Staranje kože je naraven proces, ki ga ni mogoče popolnoma preprečiti, vendar ga lahko s pravilno nego upočasnimo. Na proces staranja vplivajo notranji dejavniki, kot so zmanjšana proizvodnja kolagena in upočasnjena obnova celic, pa tudi zunanji dejavniki, kot so UV-sevanje, onesnaženje, stres in nezdrav življenjski slog. Ti dejavniki povzročajo izgubo prožnosti kože, pojav gub in pigmentacijskih madežev.

Resveratrol je eden najmočnejših antioksidantov in se skriva v vinu
Resveratrol je naravna spojina, ki jo najdemo v različnih rastlinah, kot so grozdje, borovnice in arašidi. V zadnjih letih je zaradi svojih potencialnih koristi za zdravje pridobil veliko pozornosti. V tem članku bomo raziskali, kaj je resveratrol, kakšne so njegove morebitne koristi za zdravje ljudi in kako se uporablja.

Kaj je SPF-faktor in zakaj je pomemben?
Zaščita kože pred soncem je vedno pomembna, ne glede na letni čas. Zaščitni faktor oziroma SPF naj ne bo rezerviran le za vroče poletne dni in odhod na plažo, saj lahko sonce tudi tekom drugih letnih časov poškoduje našo kožo.

dm ob dnevnih nege obraza podarja več kot 120 nagrad
Mesec marec je v dm drogerie markt Slovenija tudi letos v znamenju nege obraza. Za ohranjanje zdravega videza kože je namreč ključnega pomena oblikovanje enostavne in učinkovite rutine nege obraza. Vse kupce do 1. aprila v dm prodajalnah in na dm.si čakajo številne ugodnosti, različne aktivnosti in koristne vsebine.

6 močnih vitaminov, ki jih potrebuje vaša koža
Vse si želimo sijoče, brezhibne kože, ki bi se lahko kosala s sijem tisočerih sonc, za doseg zdravega sijaja pa niso dovolj le najbolj vroči kozmetični izdelki in pravilna nega kože, ampak tudi vitamini. Ti mali superjunaki imajo lahko namreč čudežen vpliv ne le na vaše splošno zdravje in počutje, ampak tudi na vašo kožo.

Vse življenje že napačno nanašate kremo za sončenje
Vsi potrebujemo in obožujemo sončno svetlobo. Ta stimulira nastajanje endorfinov – telesu lastnih hormonov sreče, stimulira pa tudi nastajanje vitamina D. Ob sončnih dneh pa lahko hitro pozabimo na paleto negativnih učinkov sonca. Prekomerna izpostavljenost sončnim žarkom poškoduje kožo tako na površinski kot celični ravni. Pojavijo se sončne opekline, alergije, prezgodnje staranje kože, pigmentacije.

Kolagen je obnorel svet, pa je res tako pomemben?
Kolagen je najbolj zastopan protein v človeškem organizmu in predstavlja kar 30 % vseh beljakovin, prisotnih v telesu. Je pomemben gradnik kože, mišic, sklepnega hrustanca in vseh vezivnih tkiv ter črevesne stene. Že po 20. letu se proces nastajanja kolagena upočasni, po 35. letu pa njegova količina drastično upade. To najprej opazimo na koži, ki postaja suha, manj napeta in prožna ter izgublja sijaj, pojavijo se drobne linije in gube. Lasje izgubijo lesk, pogosteje izpadejo in postanejo tanjši, nohti pa lomljivi. Pa lahko preprečimo upad količine kolagena in omilimo posledice njegovega pomanjkanja?

Ali veste, zakaj se staramo?
Človeštvo si že stoletja prizadeva spoznati, kako bi lahko ustavilo procese staranja, zato nas ideja o pomladitvi našega telesa in želja po odkritju substance, ki bi nas pomladila, že od nekdaj ženeta v odkrivanje novih načinov upočasnjevanja staranja. V sodobni družbi je poudarjanje pomena in vrednosti mladosti postalo vse bolj izrazito in mladost je na nek način postala vrednota. Kljub temu da ne želimo misliti na starost, pa je staranje naravni proces, ki se mu ne moremo ogniti.

Strokovnjakinja razkrila, kakšna bi morala biti nega kože spomladi
Pred nami so topli in sončni dnevi, ko bo naša koža spet bolj izpostavljena sončnim žarkom. O tem, kako kožo, ki je naš največji organ, pripraviti na pomlad, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. "Na pomlad kožo najprej pripravimo z odstranjevanjem odmrlih kožnih celic z ustreznim pilingom," nam je zaupala in dodala, da moramo s prihodom pomladi hranljive kreme, olja in druge kozmetične izdelke z okluzivnim delovanjem, zamenjati za bolj hidratantnimi in vlažilnimi izdelki.

Lepotna skrivnost, na katero prisegajo številne Slovenke
Naj si priznamo ali ne, predvsem ženske se težko sprijaznimo s spremembami, ki jih prinesejo leta. Če smo v dvajsetih prekipevale od energije in je bil utrujen obraz v ogledalu predvsem posledica prekrokanih oči, nekje po tridesetem začnemo opažati, da niti dolg lepotni spanec niti debela plast pudra ne izbrišeta gubic z obraza. Čvrstost in sijaj počasi izgubljajo tudi nohti in lasje, slednji celo vse pogosteje izpadajo, trdovraten celulit je bolj viden in ga ne odpravi nobena čudežna krema, za piko na i pa tudi celotno naše telo ni več čvrsto in vitalno brez pretiranega truda. V nadaljevanju preverite, kako ohranjati mladosten videz tudi v bolj zrelih letih.

Rozacea: kako omiliti znake in kateri izdelki pomagajo?
Rozacea, ki jo spremljajo rdečica, vidne razširjene majhne žilice in včasih tudi vnetne bunčice ter gnojni mehurčki, se najpogosteje pojavlja pri ženskah med 30. in 50. letom starosti.

Bakuchiol: učinkovita aktivna sestavina, ki osvaja svet
Naše telo po 20. letu proizvaja vedno manj kolagena. To se najbolj izrazito in najhitreje pozna na naši koži: slabša elastičnost, pigmentni madeži, globlje gube in uvela koža. Kako lahko preprečimo hitro staranje kože in zakaj je priporočljivo uporabljati bakuchiol?

Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo
Retinol je zagotovo ena najbolj znanih in iskanih sestavin na področju lepote. Ta derivat vitamina A, ki je antioksidant, bo vidno zmanjšal pigmentne madeže, ki so posledica sonca, sledi linij, gub in velike pore. Lahko spodbudi tudi metabolizem kožnih celic in spodbuja proizvodnjo kolagena.

Strokovnjakinja razkriva vse, kar morate vedeti o negi kože pozimi
Mrzlo zimsko obdobje marsikomu prinaša težave s kožo. Še bolj suha in razdražena koža, povečana rdečica, neprijetni občutki zatezanja in pusta, izsušena koža. To še predobro občutite vsi, ki imate že v drugih razmerah suho in občutljivo kožo.

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?
Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Vitamin D je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Pomanjkanje vitamina D v telesu se kaže s pojavom osteomalacije pri odraslih in rahitisa pri otrocih, pojavijo se bolečine v kosteh in mišicah. Poznamo ga tudi pod imenom sončni vitamin, saj ga človeško telo proizvaja, ko je izpostavljeno sončni svetlobi. Ta oblika vitamina je pravzaprav vitamin D3. Sicer poznamo tudi vitamin D2, a naj bi bil vitamin D3 veliko bolj učinkovit.

Kolagen: zakaj ga uživati in kakšni so znaki pomanjkanja
Večja je gostota in kakovost kolagenskih vlaken, bolj je koža čvrsta in napeta. Upad gostote kolagena se prične po 25. letu starosti, nanj pa zelo vpliva tudi vsakodnevna izpostavljenost UV sevanju. Kolagen bo nahranil vašo kožo od znotraj, ohranjal vaše sklepe zdrave in poskrbel za lepše lase in nohte in celostno pomlajevanje, saj je v našem telesu prisoten v veliki količini. Je najbolj razširjen strukturni protein, prisoten v vseh notranjih organih.

Kateri so naravni načini, ki spodbudijo tvorbo kolagena?
Vsi že vemo, da pomanjkanje kolagena spodbuja težave s sklepi in kostmi, pospešuje hitro in vidno staranje, gube, povešeno ter upadlo kožo ter krepaste in izpadajoče lase.

Ali zdravo sončenje res obstaja?
Zadnja leta je izpostavljanje soncu vse bolj aktualna tema. Ali je izpostavljanje soncu zdravo? Škodljivo? Kako sončni žarki vplivajo na našo kožo? Kaj pa tvorba D vitamina?

Kakšen je pravilni vrstni red uporabe izdelkov za nego kože?
Vse se zavedamo, kako zelo pomembna je pravilna nega kože, obenem pa se marsikatera pri tem sooča z vprašanjem, kje začeti? Ali je pomembno v kakšnem vrstnem redu nanašamo izdelke? Kaj sledi, potem ko smo odstranile vsa ličila in očistile obraz? O vsem tem je pred kratkim spregovoril slavni dermatolog dr. Lancer, ki skrbi za mladostno in sijočo kožo zvezdnic, kot sta Kim Kardashian in Victoria Beckham.

Strokovnjakinja svetuje, kakšna naj bo nega kože z rozaceo
Zagotovo ste se že kdaj znašli v situaciji, ko ste v družbi rekli ali naredili kaj neumnega, kar ste nato hitro obžalovali in v istem trenutku na obrazu začutili nenadno vročico in žareča lica. Zardevanje je pri nekaterih ljudeh bolj opazno kot pri drugih, gre pa za povsem normalen človeški odziv na burne čustvene odzive, ki povzročijo, da se žilice obraza razširijo, ta pa postane bolj prekrvavljen. Rdečica v normalnih okoliščinah hitro izzveni, v kolikor pa pordelost ne izgine in na obrazu ostane daljši čas ali celo trajno, pa govorimo o rozacei.

Vse, kar morate vedeti o 'anti-age' negi kože
Ko gre za nego kože, je na spletu toliko informacij in 'strokovnjakov', da je včasih res težko vedeti, kaj je res in kaj ne. Zlasti če je to področje, ki ga ne poznamo najbolje. Čeprav je nega kože nekaj, čemur bi morale določeno mero pozornosti namenjati tudi v dvajsetih letih, kot je ta še čvrsta in mladostna, pa jo pogosto začnemo 'opažati' šele, ko pridemo v trideseta leta. O tem, kdaj bi morale začeti anti-age rutino, na katere sestavine bi morale biti pozorne v boju proti staranju in kaj narediti, če naša koža katere od sestavin ne prenaša najbolje, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. Ta je za naš portal odgovorila na najpogostejša vprašanja o anti-age negi kože.

Kakšna mora biti nega nečiste, problematične kože?
Če se spomnim začetkov moje poti v kozmetiki in negi kože, lahko rečem, da so se z nečisto kožo včasih pretežno borili mladostniki. V zadnjih letih se je po mojih izkušnjah problematika zelo spremenila in temu danes še zdaleč ni več tako. Težave z nečisto kožo v zadnjih letih grenijo življenje tudi vse več tudi odraslim.

Strokovnjakinja svetuje, kakšna je pravilna nega suhe kože
Suha koža in z njo povezani občutki neudobja so zelo pogosta težava. Neprijeten občutek zatezanja, iskanje novih krem, ki bodo dajale prijeten in bogat občutek, luščenje kože ali celo srbečica in občutljivost sta pri suhi koži pogosto prisotna. Stanje pa se običajno poslabša v jesensko-zimskem obdobju, ki je pred nami.

Od česa sta odvisni čvrstost kože in globina gub?
Čvrsta, napeta, sijoča in kar se da mladostna koža – je to mogoče doseči z nego in kozmetičnimi tretmaji? Upočasniti staranje, pa ne samo kože, temveč nas na splošno, in ohraniti kar se da sijoč in mladosten videz in počutje je želja mnogih. In zadnja leta se o tem govori vse več in več, pravzaprav je to kar vsakodnevna tema v medijih, na družbenih omrežjih in povsod okoli nas.

Zakaj moramo v poletnem času še toliko bolj paziti na kožo?
Poletje s sabo prinese tudi vidno prezgodnje staranje, izgubo vlage, pojav pigmentnih nepravilnosti, vnetja v koži in razgradnjo dragocenih kolagenskih vlaken.

Na to morate biti še posebej pozorni
Letošnje poletje ne skopari s sončnimi žarki, ki skrbijo za dobro razpoloženje in prijetno druženje ob morju ali v naravi. Izpostavljanje soncu je v zmernih količinah sicer zdravo, saj krepi obrambne sposobnosti telesa in povečuje količino kalcija v krvi in kosteh. Žal pa lahko škodljivi UV-žarki hitro pokvarijo sproščeno vzdušje in uničijo dopust, zato je dobro vedeti, kako se jim najučinkoviteje upreti.

Poškodovana kožna bariera: kako izboljšati stanje?
Suha koža? Izsušena? Občutljiva? Nikakor ne najdete ustrezne kozmetike? Vaša koža ob nanosu novih produktov hitro reagira? Vas spremlja neprijeten občutek zatezanja? Ste obupali nad iskanjem kozmetike?

Ukrepajte že zdaj, preden bo prepozno
Negi kože pogosto ne posvečamo dovolj pozornosti, vse dokler nas ne prestrašijo prvi znaki staranja, ki se običajno pojavijo okoli 25. leta in se kažejo v drobnih linijah in gubah, koža izgublja svojo čvrstost ter postaja vse bolj upadla. Brez skrbi, še vedno ni prepozno, da ji povrnemo sijaj in mladostni videz, če ji bomo le namenili celostni antiage tretma.

Kako do zdrave in sijoče kože za vse življenje
Zdrava in sijoča koža je nekaj, kar si želijo vsi, ki me obiščejo. Težave, ki vas pestijo, pa so zelo, zelo različne. Od nečiste kože, ki še zdaleč ni le težava najstnikov, do preobčutljive, suhe kože z rdečico, hiperpigmentacije, gubice, upad čvrstosti kože, in kar je zelo pogosto, preplet različnih problematik istočasno.