slabi odnosi

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

Ego je tisti, ki stoji med nami in ljubeznijo do samega sebe
Vsi v teoriji vemo, da je ljubezen do sebe pomembna. Čeprav vemo, da smo mi edina oseba, s katero se bomo vsak dan zbudili in z njo zaspali, je odnos, ki ga imamo sami do sebe, pogosto problematičen.

Ko nismo usklajeni s svojimi resničnimi željami, postanemo nezadovoljni
Vsi smo samo ljudje in imamo tudi obdobja nezadovoljstva. Takrat različni dejavniki, lahko so tudi slabi odnosi, nedoseganje osebnih ciljev, neskladje notranjih želja in vrednot, vplivajo na naše počutje. Kaj se dogaja z nami, ko se počutimo nezadovoljne, zakaj je pomembno, da se sprejemamo take, kot smo, in kako lahko razvijemo zdrav odnos do sebe, v nadaljevanju pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek.

Privlačnost in strup toksične ljubezni
Privlačnost toksične ljubezni je izjemno močna, saj deluje podobno kot droga, zasvajajoče in intenzivno. In čeprav vemo, da nam škodi, se ji vseeno težko upremo. Normalnost v tem primeru ni tisto, kar iščemo, saj hočemo nekaj več, nekaj, kar bi nas znova pahnilo v omamo, po kateri hrepenimo. V svojih trenutkih šibkosti smo zanjo še bolj dovzetni, saj mislimo, da je to tisto, kar potrebujemo. Torej svojega rešitelja, ki je istočasno naš rabelj in s katerim smo ostali ujeti v skupni travmi. In to je ta povezava, ki jo lahko občutimo kot ljubezen.

Občutki manjvrednosti igrajo pomembno vlogo pri strahu pred srečo
Prijetni občutki, veselje in radost, nekaj, kar si vsi želimo in po čemer hrepenimo. A lahko se ustavimo že pri besedi vsi, saj ni tako malo ljudi, ki se bojijo lastne sreče. "Morda se sliši malo nenavadno, da bi se bali sreče in pozitivnih občutkov, vendar so novejše raziskave pokazale, da se mnogi ljudje bojimo prav pozitivnih občutkov," pravi Petra Grobelnik, geštalt psihoterapevtka pod supervizijo.

Začeti moramo verjeti, da življenje ni vedno krvava borba za obstanek
Negativni, nekonstruktivni in izkrivljeni načini razmišljanja nas v življenju lahko močno zavirajo, pogosto pa izvirajo prav iz najzgodnejših izkušenj. Morda smo podobno poslušali pri starših ali smo negativni samogovor razvili na podlagi neugodnih življenjskih okoliščin, neuspehov ali celo travm. Takšne vrste miselnost raste z nami skozi življenje in lahko dobiva vse večjo moč, vse dokler je ne ozavestimo in odločimo prekiniti. Negativna prepričanja nam lahko preprečijo doseganje ciljev in živeti življenje, kot si ga želimo.

Če si želite iskrene ljubezni, ne zapravljajte časa v priložnostnih razmerjih
Obveznosti – vsi jih imamo, včasih preveč, da bi zmogli vse, a če se vsaj trudimo za nekaj, v kar verjamemo, nam bo prej ali slej tudi uspelo. In poleg vsakodnevnih izzivov obstajajo tudi določene odgovornosti v naših odnosih, a se jim nekateri iz osebnih razlogov raje izogibajo. V ozadju ni neke globoke filozofije, saj ste po vsej verjetnosti samo z nekom, ki ni pripravljen biti vaš partner v pravem pomenu besede, a si vseeno želi uživati v vseh ugodnostih, ki jih nudi resno razmerje.

Tom Zupan: 'V Kmetiji sem ljudi videl drugače kot zunaj'
Zaključil se je napet boj za 50 tisoč evrov in laskavi naziv zmagovalca Kmetije 2022! Tega si je zasluženo prislužil notranji oblikovalec Tom Zupan iz Kranja, ki se je že v začetku priključil klanu izzivalcev, spretno pa je lobiral tudi pri dekletih, oklicali so ga celo za Casanovo letošnje Kmetije. Z njim smo klepetali takoj po velikem superfinalu, zaupal nam je prve občutke ob zmagi, povprašali pa smo ga tudi, kako bo porabil bogato denarno nagrado.

Bila sem na kanaliziranju angelskih sporočil. To je moja izkušnja
V zadnjih letih je opazen velik porast za zanimanje o duhovnem svetu, angelih in drugih bitjih, ki naj ne bi živeli zgolj nad nami, temveč tudi med nami in nas čuvali ter posredovali sporočila. Po številnih naključjih in težkem življenjskem obdobju se je za stik s svojim duhovnim vodstvom odločila tudi ena izmed naših bralk. Nekaj mesecev pozneje nam je iskreno zaupala svojo izkušnjo.

Kmetija: Čustveno video sporočilo pripelje trdoživo Majo do solz
Napetost v hlevu narašča. Že tako slabi odnosi med glavo družine Andreo in ostalimi sotekmovalci se vedno bolj krhajo, nepričakovan obisk gospodarice Nade v nocojšnji epizodi pa bo Ivana pripeljal na rob živcev. Se bo Andrea zavzela za svojo družino ali se bo le izgovorila na svoje slabo počutje?

Kako prepoznamo strah pred intimnostjo?
Misel na bližino, po kateri hrepenimo, v nas lahko obudi najlepše slike, od nežnih dotikov, intimnih pogovorov do čutnih poljubov. Tako lepo je biti v objemu nekoga, ki ga imamo iskreno radi, in vsaka njegova beseda, ki govori o čudoviti skupni prihodnosti, je najboljši balzam za našo dušo in telo. Res lepo, a ne za tiste, ki si to želijo, pa se ne zmorejo predati svojemu razmerju.

V tovrstnih odnosih so prisotni globoki občutki sramu in strahu
Odnosi so prežeti z najrazličnejšimi čustvi in nekateri resnično ljubijo preveč. Njihova ljubezen vključuje trpljenje in bolečino, saj pogosto tolerirajo različne oblike zlorab, izkoriščanje, varanje ... Pomembno je le to, da lahko ljubijo svojega partnerja, za katerega so pripravljeni narediti skoraj vse, saj nekje v sebi mislijo, da morajo, ker brez njega ne bodo preživeli. Njihovo življenje se vrti okoli samo enega vprašanja: kaj še lahko naredim, da me bo ljubil tako močno, kot jaz ljubim njega? To je ljubezen, polna ran in neprijetnih občutkov, medtem ko dihajo in živijo le za utrinke ljubezni, ki so jih v resnici redko deležni. Govorimo o soodvisnikih, nekoč "poteptanih" otrocih, ki iščejo svojo vrednost v odnosih tudi kot odrasli in vedno znova in znova podoživljajo stare, nerazrešene travme. O soodvisnih odnosih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič.

Kako lahko postavite meje v odnosu
Osebne meje bi morale biti nekaj obveznega, še posebej, če se želite resnično dobro počutiti v svoji koži. In nikoli, ampak res nikoli, ne bi smeli nikomur dopustiti, da vas ponižuje, daje v nič, ne spoštuje ali kakor koli drugače zaničuje. Meje so eno najmočnejših orodij, s katerimi se lahko zaščitite v odnosih.

40-letna Slovenka o spolnosti s 25 let starejšim: 'Kako dolgo moški sploh lahko seksa?'
Brane, zdravo. Danes me je ena tema spodbudila, da ti pišem še jaz. Kaj naj ti rečem, res si legenda. Naj preidem k bistvu. Po nekajletnem psihično in fizično uničujočem zakonu sem skočila čez plot s poročenim moškim. Ni bil samo skok. Razvila se je afera, dolga tri leta. Tri leta nepozabnega in noro dobrega seksa večkrat na dan. Tako predano, čuteče ... Ne znam opisati. Okej, o tem, kako in zakaj se je zaključilo, raje ne bom, ker to ni namen mojega pisanja. V bistvu me je ta oseba tako zelo razočarala, da sem se komaj in res s težavo pobrala. In nekako po naključju mi je podporo takrat nudil znanec, ki je precej starejši od mene. Res mi je pomagal. Rada na glas priznam, da me je potegnil iz groba. Po nekem času je naneslo je tako, da sva postala par. Da skupaj živiva. To, da na vasi, kjer vsi vedo vse in še več, živim z 25 let starejšim moškim, mi ne predstavlja več težave. To sem zanemarila, ker med nama vladata spoštovanje in pogovor brez žaljenja in vseh ostalih neumnosti. Se pravi, star je približno 65 let. Itak seksava, ja. In res mi je lepo z njim. Na vseh področjih. Skupaj živiva že tri leta, tako da ni kakšna tedenska avantura. Tu in tam se pa izgubim v svojih mislih ... Kako dolgo moški sploh lahko seksa? Do katerega leta? Bojim se dne, ko bom odgovorna zanj. Ko bo čas, da skrbim zanj ... Seveda bom, ampak se bojim. Včasih kar na skrivaj zajokam. Ko bi nama življenje dalo še vsaj 20 aktivnih in zdravih let. Toliko vsega si želiva še skupaj doživeti in videti, a se bojim, da bo on prej omagal. Trenutno nima nobenih zdravstvenih težav, je fit in zdrav. A vem, narava je narava ... In še nekaj: ne, nimam ga zaradi denarja, ampak zato, ker me sprejema z vsemi lepimi in manj lepimi lastnostmi. Ker ve, kaj pomeni spoštovanje. Ker sem ob njem jaz jaz. Ker ob njem rastem in se počutim varno. In ker prvič po mnogih letih čutim, da imam dom. Torej ... Hvala, ker si prebral. In z veseljem bom prebrala tvoje mnenje. Lep pozdrav, Mala.

Da bi vas ljubili, ne potrebujete biti popolne
V sanjarjenju o popolnosti se lahko hitro izgubimo v nedosegljivih idealih, medtem ko si želimo nekaj tako naravnega, spontanega in preprostega, kot je ljubezen. Zanjo ne potrebujemo popolnega partnerja, ampak nekoga, s katerim se bomo ujeli in se odpravili na skupno pot, na kateri ne bomo obupali, kljub utrujenosti, preprekam, težavam ali slabim dnevom. In nihče od nas ne zahteva, da moramo biti popolni, saj je dovolj, da smo vztrajni in pripravljeni na ljubezen v resničnosti, ki je včasih lepa, spet drugič ne, kot tudi samo življenje.

Odločitev, koga boste ljubili, bo zaznamovala vaše življenje
V imenu ljubezni smo lahko boljši kot kadar koli prej, saj nas prevzamejo intenzivna, a tudi prijetna čustva, zaradi katerih izžarevamo svojo srečo na vsakem koraku. Priznajmo si, da je nekaj posebnega, ko nas nenadoma zadene močnejši odmerek hormona ljubezni, a vedeti moramo, da ni vse zlato, kar se sveti. Izrazi "imeti rad", "ljubiti" in "biti skupaj v ljubezni" se razlikujejo predvsem v tem, koliko časa bodo trajali vsi lepi občutki.

HOROSKOP: polna luna bo prinesla izzive, bike čaka močno soočenje
Pred nami je nov teden in z njim nov tedenski horoskop!

Povezani v ljubezni ali v travmi?
Naša predstava o ljubezni lahko vključuje tudi stvari, ki nimajo prav nobene zveze z ljubeznijo. Iz najrazličnejših odnosov, ki smo jim bili priča v otroštvu, smo se učili, kaj je in kaj ni ljubezen, zato jo lahko hitro zamenjamo ali vidimo tudi tam, kjer je ni.

5 pomembnih nasvetov za ohranjanje dobrega odnosa s partnerjem, ki ga ljubite
Vsak odnos, pa naj se človeka še tako zelo ljubita, se prej ali slej sreča tudi z najrazličnejšimi ovirami in preprekami, ki jih lahko skupaj tudi uspešno premagata. Za čudovito razmerje, polno ljubezni in lepih trenutkov, ni treba, da ste popolni, ampak je pomembnejše, da ste se pripravljeni truditi, še posebej takrat, ko je treba. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo pomagali ohranjati vajino razmerje v kar najboljši formi.

5 nasvetov za ženske, ki so v zvezi
Nekateri pravijo, da so odnosi naporni, a včasih smo samo preleni, da bi tudi sami prispevali k uspehu svojega razmerja. Pogosto pričakujemo, da se bo naša ljubezenska pravljica odvila sama od sebe, čeprav ne sodelujemo pri pisanju scenarija, kar lahko pripelje do razočaranja in razhoda. Odnosi so lahko dobri ali slabi in za lep odnos se večinoma izplača tudi potruditi, še posebej, če imamo svojega partnerja resnično radi.

Ne dovolite partnerju, da je nespoštljiv do vas
Občutek, da nekaj ni v redu, se ne pojavi brez pomena, a vseeno ga raje utišamo, kot da bi sprejeli preprosto resnico, da nas partner ne ljubi, ampak ima rad le samega sebe. Zlorabe, poniževanje, ali drugo neprimerno vedenje ni nekaj, kar bi morali sprejeti, ampak bi bilo bolje, da čim prej odidemo in to daleč stran od »samomora« v ljubezni do sebe.

Ljubosumje ima na odnose večinoma negativen vpliv
Ljubosumje se pogosto prepleta z ljubeznijo, strahom in občutki manjvrednosti, sočasno pa lahko deluje uničujoče na vse naše odnose. Sum, ki se naseli v naše misli, sproža najrazličnejše bitke, ki se ne dogajajo samo v črni kroniki, literaturi ali na velikih platnih, ampak tudi v nas samih. Hrepenenje po ljubezni, pozornosti in občutkih ljubljenosti se lahko povsem enostavno sprevrže v boj z občutki, ki nas opozarjajo, da lahko ljubljeno osebo kadar koli izgubimo. V nas se prebudi ljubosumje, ki ga prepoznamo kot strah pred tem, da nas bo partner zapustil zaradi nekoga drugega.

Ne čakajte, da se vam bo zgodilo življenje
Življenje se dogaja tukaj in zdaj, a večino časa le čakamo nanj. Čakamo na prave trenutke, na boljše čase, pogoje, na svojo srečo in še in še. Na svojem območju udobja se počutimo varne, zato vedno znova najdemo izgovore, zakaj še nismo pripravljeni zaživeti. A na koncu obžalujemo predvsem tisto, česar nismo doživeli ali naredili, ampak bi lahko. Pri tem nas lahko omejujejo določena prepričanja in strahovi, zaradi katerih lahko zamudimo mnogo lepih stvari v življenju.

Ste v razmerju s čustveno nezrelo osebo?
Vsak od nas je kdaj navihan, nagajiv, zabaven, naiven, trmast, neodgovoren in še in še, a v odrasli dobi se od nas pričakuje tudi neka resnost, vsaj kar se tiče pomembnejših področij. To pomeni, da znamo uravnavati svoja čustva, smo kos številnim zadolžitvam in obveznostim ter smo sposobni vzpostavljati partnerske odnose. Vseeno pa se v zadnjem času vse več govori o čustveni nezrelosti, saj mnogi ne znajo ali ne zmorejo delovati v globljih odnosih. O tem smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič.

Kaj pomeni biti 'copata' v odnosu?
Ljudje se razlikujemo med sabo, zato se razlikujejo tudi naši odnosi, v katerih smo lahko dobri ali slabi, ljubeči ali hladni, kot tudi glavni ali podrejeni. Pri tem pa se lahko vprašamo, kakšna je naša vloga v odnosu, kdo pravzaprav smo in kdo hočemo biti? Mogoče tisti, ki nosi hlače, kot radi rečejo nekomu, ki ima glavno besedo, ali pa se bolj udobno počutimo v vlogi 'copate'? Z izrazom copata pogosto označimo nekoga, ki samo uboga in izpolnjuje ukaze svojega partnerja, pri tem pa nima ali ne izraža svojega mnenja, ampak ali je to vse? Torej, kdo je in kdo ni copata in kaj je v ozadju vloge, ki jo sam prostovoljno sprejema? O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Izpustite slabe spomine in naredite prostor za nove
Vsi jih imamo, spomine, ki se jih nočemo spominjati, a jih nosimo s seboj. Kot težko prtljago, ki je ne izpustimo, ampak dovolimo, da nam otežuje življenje. To nam preprečuje, da bi znova zaživeli, svobodno zadihali in preprosto uživali v vsakdanjem življenju.

3 stvari, ki bodo izboljšale vaše odnose
Postavite enkrat za spremembo sebe na prvo mesto in si dvignite vrednost v svojih odnosih. Bodite odprti do ljudi, a ne sprejmite vsakogar v svoje življenje. Izražajte svoje mnenje in čustva (to lahko počnete na spoštljiv način) in enako pričakujte od drugih, še posebej od svojih bližnjih. Če se ne cenite, tudi drugi z vami ne bodo delali lepo, zato je čas, da se naučite spoštovati – v prvi vrsti sami sebe.

To je moški, ki vas nikoli ne bo ljubil
Ne pravijo zastonj, da lepe ženske ljubijo barabe in skoraj vsaka se prej ali slej sreča z moškim, s katerim v resnici ne more biti, vsaj ne tako, kot si je želela. Gre za moškega, ki se ni nikoli naučil ljubiti, istočasno pa te bo prav on naučil, zakaj je včasih bolje oditi.

Kako imeti raje, kar vidite v ogledalu?
Kako shujšati, kako se znebiti celulita, kako imeti daljše trepalnice ... Vse to so teme, ki se pogosto pojavljajo na portalih, ki naj bi bili namenjeni ženskemu spolu, ki se mora pogosto sprijazniti tudi z družbenim poimenovanjem lepši spol, lepša polovica ... Medtem ko se moški portali ukvarjajo s tehnologijo in športom, naj bi se lepši spol pač – glede na to, kako so ga poimenovali – ukvarjal s tem, kako bi bil še lepši. Ali pač? Morda bi se bilo konstruktivneje ukvarjati s tem, kako zgraditi dobro samopodobo. Kaj ta sploh je in kaj lahko glede nje naredimo, sem se pogovarjala s psihologinjo in psihoterapevtko dr. sci. Andrejo Pšeničny, univ. dipl. psih.

8 vsakodnevnih navad srečnih ljudi
V današnjem svetu, kjer vsi ves čas hlepimo po še več in srečo pogojujemo z materialnimi stvarmi ter zunanjimi dejavniki, kot so ljudje, ki nas obkrožajo, je zelo malo takšnih, ki lahko rečejo, da so srečni zdaj. Ta trenutek. Ki se zavedajo, da sreča ni nekaj, kar bi se lahko pridobilo v nečem zunanjem. Da srečo lahko najdeš le znotraj sebe.