solata

5 odličnih idej za zdrav obrok v službi
V službi preživimo vsaj tretjino svojega dneva in prav je, da svoje telo v tem času ustrezno nahranimo. Nekateri imajo kvalitetne ponudnike hrane v okolici delovnega mesta ali celo v menzi na delovnem mestu. A za večino je zakonsko določena pavza za malico prekratka, da bi lahko v tem času pojedli kvaliteten obrok. Kaj torej jesti v delovnem času, da nam produktivnost ne pade ravno takrat, ko jo najbolj potrebujemo? Ena izmed rešitev je lahko malica, ki jo prinesemo od doma.

Živila, za katera verjameš, da so zdrava, a v resnici niso
Kaj je zdrava hrana in katera živila so tista, ki ne smejo manjkati v tvoji prehrani? To je večno vprašanje, ki bega marsikaterega posameznika, saj nas raznorazne diete in prehranski guruji prepričujejo, da določenih živil ni dobro uživati oz. obratno, da nekaterih nikakor ne smemo izpustiti iz svoje prehrane.

3 ideje za hitro pripravljene zdrave obroke na dopustu
Na dopustu pa že ne bomo pazili na (pre)hrano! Tu si končno lahko privoščim vse. Pa je to res dober nasvet? Seveda je prav, da si privoščimo jed ali obrok, ki nam je res dober in okusen, ter da ne gledamo na prav vsak grižljaj, ki ga vnesemo v telo. A tudi na dopustu je pomembno, da se prehranjujemo uravnoteženo. Pa ne zato, da s tem vplivamo na svojo telesno maso, ampak predvsem zato, da se dobro počutimo.

Nutricionistka razkriva, kako moramo prilagoditi prehrano v poletnih mesecih
Vroči, sončni dnevi terjajo pravilno prehrano, ki nas bo ohladila, hidrirala in napolnila z energijo. Najboljša "poletna hrana" ni le osvežilna, temveč tudi lahka in bogata s hranilnimi snovmi ter lahko zelo okusna. Kaj jesti v vročini in kakšni so idealni obroki, je pojasnila nutricionistka Mojca Cepuš.

Zdrav recept, ki je odličen tudi za vašo prebavo
Poleti imamo na voljo največ sveže sezonske zelenjave, zato je solata stalna spremljevalka glavnih jedi. Če pa jo nekoliko nadgradite in obogatite s polnovrednimi hranili, lahko solato spremenite v okusno in zdravo glavno jed, ki bo obenem tudi prijazna do vaše prebave. V nadaljevanju vam ponujamo recept za okusno in zdravo solato, ki bo kot nalašč za vroče poletne dni!

Kako nadomestiti izgubljeno tekočino?
Šele na začetku poletja smo in že je za nami prvi vročinski val. V tem obdobju je še kako pomembno, da ustrezno nadomeščamo izgubljeno tekočino. Voda predstavlja nekje med 60 in 70 % telesne mase človeka. Tako v celični, kot v izven celični tekočini neprestano potekajo življenjski procesi in funkcije našega telesa.

Živila za hujšanje, zaradi katerih se redite
Ocvrta hrana, razne mastne omake, torte in druge sladke pregrehe ... Večina od nas ve, katere jedi so naši sovražniki, kadar želimo shujšati. Toda pogosto napačno verjamemo, da so nekatera živila prijazna do naše linije, a v resnici skrivajo nevarne 'pasti'.

Vse, kar morate vedeti o soji: je škodljiva ali koristna?
Ali ste že slišale za sojo? Gre za vse bolj priljubljeno sestavino, ki ima poleg svojih koristi tudi številne škodljive lastnosti, zaradi katerih se mnogi sprašujejo, ali je soja sploh zdrava in ali jo je sploh varno uživati?

Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?
Ali resnično obstajajo živila, ki imajo manj kalorij, kot jih porabimo za njihovo presnovo po zaužitju, oziroma hrana, zaradi katere hujšamo, ko jo jemo? "Takšna živila žal ne obstajajo, pa tudi če bi, se na tak način ne bi dalo hujšati," je poudaril klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, ki je osvetlil dejstva in zablode pri omenjanju "živil z negativnimi kalorijami".

7 živil, ki pomagajo pri razstrupljanju telesa
Telo ima sposobnost naravnega razstrupljanja, včasih pa se moramo tudi sami potruditi, da se znebimo vseh toksinov, še posebej po praznikih, ko mnogi pretiravamo s hrano in pijačo.

Zdrave alternative prazničnim jedem
Zagotovo ste že slišali, da je božični čas čas obilja, v katerem se miza šibi pod težo okusnih, a pogosto kalorično bogatih jedi. Za tiste, ki se trudijo ohranjati zdrave prehranjevalne navade, se lahko praznična pojedina včasih zdi kot preizkušnja, a brez skrbi, obstaja način, kako uživati v prazničnih okusih brez občutka krivde.

Brazilska dieta: zdrava ali tvegana?
Brazilska dieta se osredotoča na sveže sestavine in na zmanjšanje vnosa predelane hrane. Spodbuja uživanje svežega sadja, zelenjave, stročnic, pustega mesa in rib ter omejuje vnos predelane hrane. Nekateri so poročali, da so z njo izgubili 10 kilogramov mesečno, kar pa po pojasnilih diplomirane dietetičarke Zale Mlinšek ni zdravo.

Učinkovita dieta, ki uspešno znižuje krvni tlak
Dietni model Dash je bil prvotno namenjen osebam z visokim krvnim tlakom, ker pa se je izkazal za uspešnega tudi pri odpravljanju odvečnih kilogramov, ki običajno spremljajo povišan krvni tlak, se priporoča tudi osebam, ki želijo shujšati.

7 prebiotičnih živil, ki pozitivno vplivajo na vašo prebavo
Zagotovo ste že slišali za probiotike, bakterije, ki so izjemno koristne za delovanje našega telesa, a da bi imeli od njih kar največ koristi, je nujno uživati tudi prebiotike. Ti namreč spodbujajo rast in razvoj probiotikov.

Nenavadna dieta, s pomočjo katere je shujšala za 22 kilogramov
Pop zvezdnica Christina Aguilera je šla skozi svojevrstno mučenje. Po rojstvu otrok je pridobila nekaj odvečnih kilogramov, zaradi katerih je bila deležna številnih kritik, nato pa jo je rešila čudežna dieta, s pomočjo katere je izgubila kar 22 kilogramov.

Dieta, s pomočjo katere boste izboljšale svoje počutje
Ste že slišale za mavrično dieto? Gre za precej nenavaden prehranski koncept, ki pa ima številne pozitivne učinke tako na naše fizično počutje kot na naše duhovno zdravje. Omenjena dieta sicer ni namenjena hujšanju, toda številne zvezdnice dokazujejo, da se ta odlično obnese tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Več o mavrični dieti in njenih pozitivnih učinkih na naše zdravje lahko izveste v nadaljevanju.

Živila, ki povzročajo vetrove
Tudi živila, najbolj bogata s hranili, lahko povzročajo občutek napihnjenosti in težave z napenjanjem in vetrovi. Če je to nekaj, kar vas pogosto muči, in se sprašujete, zakaj, je morda krivo eno od naslednjih petih živil.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

Volumetrična dieta: kako manj jesti in ohranjati sitost
Volumetrična dieta stremi k temu, da vam pomaga ohranjati občutek sitosti in na tak način spodbuja izgubo teže. Prednost daje nizkokalorični hrani z visoko vsebnostjo vode in hranil. Preverite, kaj lahko pri tej dieti jeste in kaj bo treba izločiti iz jedilnika.

Super ideje za hitre obroke za čez teden
Prehranjevalne navade so se prilagodile hitremu tempu življenja, a pravilo ostaja enako – obroki naj bodo uravnoteženi in raznoliki. Tako boste telesu zagotovili dovolj energije in vsa potrebna hranila. Če vam zmanjkuje idej za pripravo hitrega, okusnega in hranljivega obroka za čez teden, si v nadaljevanju poglejte nekaj naših predlogov.

Kako se znebiti nepihnjenega trebuha in pospešiti prebavo?
V času praznikov pogosto grešimo in pojemo več, kot bi potrebovali, posledica tega pa so trebušni krči, napihnjenost in zaprtost. Da bi se znebili nepihnjenega trebuha in pospešili prebavo, je priporočljivo uživanje nekaterih živil, pitje čaja in vode ter več telesne aktivnosti.

Naša novinarka razkriva: Tako sem shujšala več kot 10 kilogramov
V svojih mlajših letih sem imela med 53 in 55 kilogramov. Tri nosečnosti v petih letih in leta so pustili posledice na mojem telesu – v devetih letih sem pridobila okoli 20 kilogramov. Vse do 41. leta starosti so se me trdovratno oklepali in kar niso hoteli stran, vse dokler se nisem odločila ter odkrila primernega načina hujšanja zase in vztrajala. Začela sem po novem letu in v osmih mesecih in pol mi je končno uspelo izgubiti več kot deset kilogramov. Natančne številke ne poznam, ker se vmes načrtno nisem redno tehtala – vem samo, da so okoli novega leta kilogrami nihali med številkama 73 in 75 in da jih imam danes okoli 58 oziroma 59 (odvisno od dneva). Po ključnih korakih vam razkrivam, kako mi je uspelo!

5 zdravih živil, ki bi jih morale jesti spomladi
Ste vedeli, da lahko vsem znano spomladansko utrujenost preženete s pomočjo določenih sezonskih živil? Predstavili vam bomo takšna, ki lahko pozitivno vplivajo na vaše razpoloženje, energijo, koncentracijo, hkrati pa bodo negovalno in blagodejno vplivala na vašo kožo ter uravnavanje presnove. Vas zanima, za katera živila gre?

Živila, s katerimi se lahko razstrupite
Pomlad je popolna za nove začetke in za uživanje spomladanskih živil, ki pripomorejo k izločanju strupenih snovih iz telesa. Preverite, katera so ta živila, in nasvet naturopatinje Erike Brajnik, kako se lotiti razstrupljanja!

Kaj jesti za večerjo, če želite shujšati?
Kaj naj jemo za večerjo in česa ne, če želimo izgubiti kilograme in če se hočemo dobro naspati? Je res, da popoldne ne smemo jesti sadja? Kdaj naj nazadnje jemo pred odhodom v posteljo?

Ali res ne smemo jesti po 18. uri, če želimo shujšati?
"Zjutraj jej kot kralj, opoldne kot meščan, zvečer kot berač," veli pregovor, ki se ga je pametno držati predvsem zaradi zdravja in vzdrževanja telesne teže. Kako in kaj pa jesti za večerjo, če želimo shujšati? Dragocene nasvete podaja trener, svetovalec na področju prehrane in vadbe ter predavatelj Fitnes zveze Slovenije Mario Sambolec.

Super ideje za odlično božično večerjo
Božično obdobje je čas, ko se družine in prijatelji zberejo skupaj, da praznujejo in uživajo v čarobnosti praznikov. In nič ni boljše od popolne božične večerje, ki združuje okusno hrano, toplino domačega vzdušja in ljubezen, ki se deli med najbližjimi. Da bo božični večer resnično popoln in boste svojim gostom postregli z najokusnejšimi prazničnimi dobrotami, smo v nadaljevanju za vas pripravili nekaj nasvetov in predlogov za popolno božično večerjo.

Se ne morete upreti sladkorju? To je rešitev!
Pozdravljena ga. Tamara, na vas se obračam po vseh izčrpnih dietah, ki sem jih že preizkusila v življenju. Ne mine dan, da ne bi mislila kako shujšati. Vse sem že preizkusila, nič jest, malo jest, samo dopoldan, telovadba z osebnim trenerjem, vse in nič mi ne pomaga. Visoka sem 171 cm in imam 64 kg, od tega imam 45 kg samo v hrbtu in trebuhu. (smeh) Zelo sem žalostna, ker imam trebuh, ki ne gre in ne gre proč. Sicer imam 2 otroka. Kaj bi mi pomagalo? Moram pa reči, da sem zelo sladkosneda. Zjutraj za zajtrk pojem čokolešnik z vodo in riževim mlekom, čez 2 urici že iščem sladko ali ploščico z mandeljni in medom, ali beljakovinsko, ali kakšen kos prepečenca in sira. Čez 2 urici je že kosilo, ki pa ni velik obrok. Raje pojem malo manj samo, da potem takoj kaj sladkega pojem. Spet kakšen piškot ali pet, kakšna čokolada in ne neham jesti dokler vse ne pojem. Čez 2 urici spet iščem sladko in večerja ena malenkost, kakšni krekerji s salamo ali sirom, ali kar sami in že iščem spet sladko. In tako se zaključi moj dan. Sladkemu se ne morem odreči, sem pa 2 meseca poskušala čisto brez sladkorja pa tudi nisem šla niti deko dol. Kaj lahko naredim, prosim pomagajte mi! Hvala že v naprej za odgovor in vam želim še naprej vse dobro. Lp, Saša

Koristni nasveti, kako jeseni ostati zdrave
Jesen: poleg čudovitih tisočerih barv prinaša daljše noči, manj sonca, večje temperaturne razlike ... in prehladna obolenja. A na srečo lahko veliko, veliko naredite kar sami, da boste vseeno ostali zdravi.

Hujšanje
Hujšanje je nekaj, s čimer se vsaj enkrat v življenje sreča večina ljudi, da bi bila izguba kilogramov uspešna in predvsem dolgoročna, je potrebno spremeniti življenjski stil. Diete, ki zahtevajo veliko odrekanja in temeljijo na prevelikem kaloričnem deficitu, so se v preteklosti že večkrat izkazale za neuspešne na dolgi rok, saj jih pogosto spremlja jo-jo učinek. Strokovnjaki zato priporočajo, da se hujšanja lotite na premišljen način, ki temelji na zdravi in uravnoteženi prehrani ter gibanju.