soodvisni odnosi

Oseba z narcistično motnjo išče svojo žrtev, ne ljubezni
Nekdo, ki je to doživel, bo tudi razumel, kaj pomeni biti žrtev v toksičnem odnosu, pa naj si gre za nasilje, razvrednotenje, žaljenje, manipulacije in tako naprej, to je izkušnja, ki te prav gotovo za vedno spremeni. In spremenila je že marsikoga, ki danes želi pomagati in odpreti oči tistim, ki še ne vidijo ... Nevarnosti. Več o tem pa v nadaljevanju.

'Bila sem šokirana, tudi zato, ker mi je s tem življenje obrnil na glavo'
Pozdravljen, Brane. Imam velik problem z nekdanjim partnerjem srednjih let (50 plus, sama jih imam 40 plus, oba sva ločenca), s katerim sva bila skupaj štiri v glavnem lepa leta. Lepo je sprejel tudi moji hčeri. Živeli smo v simpatični hiški na obrobju mesta, ki jo je najemal on. Bil je pozoren partner in dober ljubimec. Edini problem, ki sva ga imela, je bilo moje pritoževanje nad tem, da ima kup prijateljic, s katerimi je imel najmanj redne stike po telefonu. Ni mi bilo jasno, zakaj si mora z njim tako redno dopisovati in se tu in tam tudi dobiti z njimi, bojda samo na kavi. Eni od njih je dal tudi denar, ko ga je potrebovala. Mislim, da mu ga ni nikoli vrnila. To je tu in tam privedlo do glasnih prepirov, ker sem se spraševala, ali je kakšna med njimi prijateljica s koristmi. To je vedno zanikal. Lani jeseni sem šla s hčerama sama na dvotedenske počitnice. In kaj je medtem naredil? Sporočil mi je, da je med nama konec, da je vse moje stvari spakiral in da bo zapustil hišo, ki jo je najemal, ter se zaradi službe preselil bližje centru. Bila sem šokirana, tudi zato, ker mi je s tem življenje obrnil na glavo. Ne samo moje, ampak tudi življenje hčera. Po vrnitvi sem morala na hitro najeti stanovanje v neposredni bližini, da hčerama ne bi bilo treba menjati šole in da sem imela še vedno razmeroma blizu do službe, kjer sem na srečo napredovala in pristala pri precej višji plači. Vsaj to. In potem ni vse tiho bilo. Začel mi je pošiljati sporočila o tem, da me pogreša, da me še ljubi in da si me še želi. Tudi dobila sva se večkrat in zadnjič se je seveda zgodilo. Spala sem z njim. V veliki meri zato, ker sem bila po več mesecih brez seksa, po domače povedano, kar potrebna. Po seksu mi je dejal, da si želi, da bi ostala prijatelja, in da ne ve, kaj hoče. Bila sem 'paf'. Kaj mi svetuješ? Naj se trudim, da bi poskusila obnoviti pravo razmerje z njim ali kaj drugega? Trenutno sem prekinila vse stike z njim. A on še najde pot za to, da mi sporoča, kako me pogreša, ljubi in si me želi. Tudi jaz pogrešam to, kar sva že imela. In ga imam še vedno rada. Pomagaj, prosim. Vnaprej hvala. - Sončka (ne ravno)

V tovrstnih odnosih so prisotni globoki občutki sramu in strahu
Odnosi so prežeti z najrazličnejšimi čustvi in nekateri resnično ljubijo preveč. Njihova ljubezen vključuje trpljenje in bolečino, saj pogosto tolerirajo različne oblike zlorab, izkoriščanje, varanje ... Pomembno je le to, da lahko ljubijo svojega partnerja, za katerega so pripravljeni narediti skoraj vse, saj nekje v sebi mislijo, da morajo, ker brez njega ne bodo preživeli. Njihovo življenje se vrti okoli samo enega vprašanja: kaj še lahko naredim, da me bo ljubil tako močno, kot jaz ljubim njega? To je ljubezen, polna ran in neprijetnih občutkov, medtem ko dihajo in živijo le za utrinke ljubezni, ki so jih v resnici redko deležni. Govorimo o soodvisnikih, nekoč "poteptanih" otrocih, ki iščejo svojo vrednost v odnosih tudi kot odrasli in vedno znova in znova podoživljajo stare, nerazrešene travme. O soodvisnih odnosih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič.

Opozorilni znaki, ki kažejo na to, da v odnosu nismo sami
Ljubiti in biti ljubljen je želja nas vseh, a pogosto se lahko pojavijo ovire, ki jih nismo pričakovali. Ena od njih so lahko tudi partnerjevi starši, oče ali mama, ki nam hote ali nehote krojijo življenje, včasih bolj kot bi si želeli, še posebej, če se intenzivno vpletajo v naš ljubezenski odnos. To pomeni, da partnerjeve odločitve niso samostojne, ampak so odvisne od njegovih staršev, kar nam večinoma ni po godu, saj je zaradi tega naš partner lahko neodločen, čustveno nestabilen, razpršen in nepredvidljiv. V takšnih odnosih se pogosto pojavijo težave, saj se nekdo, ki ga ljubimo, ne zna ali ne zmore postaviti zase, niti za naš odnos, saj se še ni pripravljen osamosvojiti. O odnosih, v katerih so prisotni partnerjevi starši, smo se pogovarjali tudi s specialistko zakonske in družinske terapije, Anjo Kovačič.

4 najpogostejše igrice moških v odnosih
Ljubezen je nepredvidljiva, čudovita, a vse prevečkrat zlorabljena. V imenu ljubezni so se nekoč bile bitke, danes se igrajo igrice, ki lahko uničijo razmerja že na samem začetku ali pa odnos spremenijo v boj za prevlado, Kdo bo koga. V ljubezni ni pravih zmagovalcev, zato se raje izognite tistim, ki se želijo z vami samo igrati.