spolno prenosljiva bolezen

HPV - kako se prenaša in kakšni so znaki okužbe?
HPV so virusi, s katerimi se najpogosteje med spolnimi odnosi okužijo tako moški kot ženske v Sloveniji in drugod po svetu. Obstaja več kot 200 različnih genotipov HPV, a določeni med njimi lahko povzročijo predrakave spremembe in raka na materničnem vratu. Okužba z virusi HPV nima značilnih znakov, zato je za žensko ključnega pomena, da hodi na redne ginekološke preglede in odvzeme brisa.

Zakaj nastanejo vaginalni mozolji in ali so nevarni?
Vaginalni mozolji niso razlog za preplah, so pa lahko zelo nepreijetni. Razlogov, zakaj nastanejo je več in so različni, od alergijskih reakcij na britje do spolno prenosljivih okužb. Večina mozoljev je benignih, z malo simptomi in pogosto spontano izginejo.

Z uspešno preventivo lahko preprečimo skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo do 80 odstotkov manjšo verjetnost, da zbolijo za tem rakom, cepljenje proti okužbi s HPV pa to verjetnost še zmanjša.

Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Dokaz, da to drži, je uspeh slovenskega programa za zgodnje odkrivanje pred rakavih sprememb materničnega vratu – ZORA, saj smo v osmih letih delovanja programa obolevanje za rakom na materničnem vratu zmanjšali za dobro tretjino.

'Okužila sem se z genitalnim herpesom kljub uporabi kondoma'
''Kako je to mogoče,'' to se je spraševala 32-letna Petra, potem ko ji je zdravnica povedala, da so hudo srbeči mehurčki na njenem spolovilu znak, da se je okužila z genitalnim herpesom. Petra je namreč pri spolnih odnosih vedno uporabljala kondom in tako je bilo tudi pri zadnjem. A kljub temu se je okužila. Kot pojasnjuje ginekologinja Nina Jančar, je najboljša preventiva proti genitalnemu herpesu spolna abstinenca, stalen spolni partner in uporaba kondoma, a še v tem primeru lahko pride do okužbe. Takrat je najbolje poiskati zdravniško pomoč.