strah pred zapuščenostjo

Kako preboleti partnerja?
Preboleti konec razmerja je ena izmed najzahtevnejših preizkušenj v našem življenju. Ko se razmerje konča, se prekine naša rutina, izgubimo človeka, s katerim smo si delili življenje, izgubimo svojo prihodnost, ki smo jo načrtovali z njim. Preplavijo nas čustva in misli, ki se izmenjujejo in jih zelo težko nadzorujemo. Počutimo se same, morda celo izločene in zapuščene. Izgubimo voljo do življenja in včasih tudi svojo samozavest.

Kako se spopasti z ljubosumjem in izboljšati zaupanje v razmerju?
Ljubosumje je strah, ki nas v trenutku preplavi. Ko govorimo o romantičnem ljubosumju, gre za strah pred izgubo partnerja, ker se čutimo ogrožene s strani tretje osebe. Povezan je z nizko samozavestjo, nezaupanjem, in kot pove že beseda sama, 'ljubo-sumjem' – sumom, ki ga gojimo do ljubljene osebe, ker nas je strah izdaje.

To je razlog, da imajo nekateri raje seks kot resno zvezo
Spolnost je čudovit, hkrati pa zelo pomemben del vaše vezi s partnerjem, toda ko se seks uporablja zgolj kot nadomestek za pristne čustvene povezave, je pomembno, da se ustavite in razmislite o osnovnih razlogih, ki spodbujajo takšno vedenje.

Ambivalentni stil navezanosti lahko močno zaznamuje naše življenje
Najzgodnejši odnosi, ki jih doživljamo v svojem ranem otroštvu, nas močno zaznamujejo in vplivajo tudi na to, kakšen stil navezanosti bomo pridobili. Slednji nas spremlja še pozneje v življenju in se kaže v odnosih, ki jih vzpostavljamo z drugimi. Eden takih je tudi ambivalentni stil navezanosti, ki vključuje hrepenenje po bližini in globoko zasidran strah pred zapuščenostjo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

Strah pred zapuščenostjo je lahko povezan z našo preteklostjo
Bilo je nekoč, a je še vedno tukaj, čutimo in ne moremo ubežati lastnemu strahu, ki lahko močno zaznamuje naše odnose. Strah pred zapuščenostjo ima velik vpliv na naše doživljanje, vedenje in tistega, ki ga imamo radi. In kar je najhuje, vedno znova ga podoživljamo, saj se naša zasidrana pričakovanja, hočemo ali nočemo, pogosto uresničijo.

Kaj slog navezanosti pove o vašem spolnem življenju?
V življenju se nenehno povezujemo z drugimi – s prijatelji, starši, znanci, partnerjem, otroki, sodelavci in ljudmi, ki v naše življenje prihajajo in odhajajo. To, kar nas dela različne, pa je, na kakšen način se povezujemo, kako blizu jim pustimo in nenazadnje, kako ohranjamo odnose. Raziskave so pokazale, da ima vsak od nas svoj slog navezanosti, kar pomeni, da se z ljudmi vedno povezujemo po istem vzorcu. Temelj navezanosti je postavljen v otroštvu, in sicer v odnosu s starši, spremlja pa nas lahko (če ga zavestno ne spreminjamo sami) skozi vse življenje. Ker slog navezanosti oblikuje naše odnose, je jasno povezan tudi z odnosom do spolnosti oz. našim spolnim življenjem.

Zaupanje v odnosu se gradi postopoma
Tako kot veliko drugih pomembnih stvari v življenju se tudi zaupanje ne vzpostavi kar tako. Potrebnega je kar nekaj dela, toda končni rezultat je zaradi tega toliko boljši. V zvezi se boste počutili varne, sprejete in ljubljene. Slaba novica pa je, da je zaupanje občutljiva stvar. Vsak pride v odnos s svojo preteklostjo, ki pogosto vključuje tudi situacije, ko je bilo njegovo zaupanje izdano, zaradi česar ima sedaj težave z zaupanjem. "Lahko se zgodi, da so to naši pretekli obrambni mehanizmi in vsebine, ki so povezane s preteklimi odnosi in lahko povzročijo težave v sedanjih odnosih. Je pa tukaj na mestu vprašanje, ali je takšno vedenje v čem poznano tudi našemu sedanjemu partnerju," pravi psihoterapevtka Brigita Chuuya.

Ljubosumje - past, v katero se lahko ujame vsak
Partnerski odnosi, čudovita dvojina in beseda midva, so lahko popolni samo na slikah, saj je v ozadju dveh posameznikov včasih polno strahov, negotovosti ali dvomov, še posebej, če se v odnos prikrade ljubosumje. Prepovedi, omejevanje, izbruhi jeze, posesivnost, nenehna slaba volja, zasliševanje in tako naprej, vse to in še več, je krivo, da slika srečnega para začne počasi bledeti ali pa se strga na tisoč drobnih koščkov, ki jih je težko sestaviti nazaj.

Veronika Podgoršek: 'V mnogih primerih je prav oditi veliko težje in začeti znova. A vedno je pot naprej'
Psihično in fizično nasilje sta izredno travmatična in lahko vodita do zmedenosti, dvomov in vse do tega, da krivimo same sebe. Nasilni partnerji pogosto nadlegujejo in obtožujejo žrtve, in če se iz te situacije ne umaknemo takoj, nam lahko zavestno ali pa nezavestno ostanejo občutki obupa in krivde. Kljub desetletjem ozaveščanja je zavedanje o razširjenosti in posledicah nasilja nad ženskami slabo, napačne predstave so še vedno globoko zakoreninjene. Družba še vedno porazdeli odgovornost za nasilje med storilca in žrtev. Veliko otrok in mladih meni, da fant, ki udari dekle, tako samo izkazuje, da mu je všeč. Veliko ljudi ocenjuje, da je ženska sama kriva, če doživi posilstvo in da je spolno nadlegovanje na delovnem mestu samo izmišljotina žensk brez smisla za humor. Za to, da boste zapustile partnerja, boste potrebovale veliko poguma, toda s svojim dejanjem boste odprle novo poglavje v svojem življenju, ki bo vam in vašim otrokom omogočil lepše življenje in svetlejšo prihodnost.

Strah je ovira za ljubezen
Vsi si želimo bližine, pristnih občutkov in ljubezni, a včasih se lahko znajdemo pred ovirami, ki nam preprečujejo, da bi se ji resnično prepustili. Globlji partnerski odnosi temeljijo na odprtosti, iskrenosti in zaupanju, medtem ko nam strah vzame možnost, da bi si jih dovolili.

'Za ženske je težak pogovor o spolnosti, ker se bojijo, da če bodo izrazile svoje želje, ne bodo sprejete.'
Ženskam pogosto govorijo, da se morajo na delovnem mestu boriti za to, kar hočejo, da morajo vztrajati pri povišanju plače, da morajo reči za napredovanje in da morajo v zvezah jasno in glasno izraziti svoje mnenje. Toda, ali ženske res vedno povedo, kaj hočejo, ko gre za romantične odnose?