suha koza

Vse to je slovenska vplivnica počela v Londonu
Praznični december je za mnoge najlepši mesec v letu. Ge za čas, ko mestne ulice zažarijo v lučkah, domovi zadišijo po cimetu in vanilji, vsakodnevna druženja pa dobijo tisti poseben praznični čar. Toda za sodobno žensko je to tudi obdobje, ko dnevi postanejo neskončno natrpani. Hitenje med službo, organizacijo družinskih praznovanj, nakupovanjem daril in urejanjem doma pogosto pomeni, da za skrb zase ostane le malo časa. Koža pa je tista, ki vse to prva začuti in pokaže.

7 nasvetov za ličenje zrele kože
Ko pride do zrele kože, je nanos ličil lahko zahtevnejši. Izdelki se hitro oprimejo suhih predelov, se usedejo v drobne gubice in poudarijo napačne dele obraza. To se pogosto zgodi, če ličila nanašate na enak način kot v mladosti. Kako se temu izogniti?

Negovalno olje, ki je v času menopavze nepogrešljivo
Olje šentjanževke velja za skorajda čudežno, saj uspešno blaži in celo zdravi celo vrsto simptomov kožnih težav, kot so akne, brazgotine in sončne opekline, številni pa njegovo uporabo v obliki čaja ali tinkture priporočajo tudi v času menopavze.

Ali veste, kaj so jagodne noge in kako se jih znebiti?
Razkrivamo vam vse, kar morate vedeti o jagodnih nogah in o tem, kako se jih znebiti. Tovrstni madeži na telesu še posebej pridejo do izraza v poletnih mesecih, ko se brijemo pogosteje zaradi nošenja kratkih kril, hlač in oblek.

Navade, ki preprečujejo izgubo kolagena in pomagajo ohranjati mladost
Z vključitvijo teh navad v vsakdanje življenje lahko uživate v voljni, čvrsti in mladostni koži tudi v zrelih letih.

Ogrci: zakaj nastanejo in kako se jih znebiti?
Ogrci so pogosta težava, s katero se spopada veliko ljudi, ne glede na starost ali tip kože. Čeprav niso škodljivi za zdravje, so lahko ogrci neprijetni in estetsko zelo moteči. Običajno se pojavijo na nosu in okoli nosu, njihov pojav pa težko preprečimo.

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?
V različnih življenjskih obdobjih je ključno uporabljati ustrezne izdelke za ohranjanje sijaja, zdravja in lepote kože. Kako skozi leta pravilno skrbeti zanjo, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek.

4 naravne sestavine za razstrupljanje kože
Razlogov, zakaj bi morale tudi koži večkrat privoščiti razstrupljanje je kar nekaj, glavni med njimi pa je zagotovo dejstvo, da povprečna ženska na običajen dan uporabi na stotine kemikalij, ki se skrivajo v kozmetičnih izdelkih in jih koža vpije. Koža je namreč kot spužva in vsrka večino tega, kar nanesemo nanjo.

8 živil za suho kožo, ki se skrivajo v vaši domači shrambi
Seznam krivcev, ki lahko povzročijo suho kožo, je dolg: od vsakodnevnih kopalnih navad (pomislite na vroče prhe in brisačo, s katero se osušite) do neprijetnega zimskega vremena in pomanjkanja naravnih olj v vaši koži. Dobra novica je, da vam zaradi tega ni treba obiskati dermatologa, saj se skrivnost do sijoče in lepe kože skriva v vaši kuhinji.

Preprost trik, kako se znebiti suhe kože na komolcih
Komolci so del telesa, ki je v nenehnem upogibanju, zaradi česar se koža na njih hitreje izsuši in postane hrapava. Zato je zelo pomembno, da njeni negi namenite več pozornosti, pomagate pa si lahko tudi s preprostim trikom, s pomočjo katerega se boste suhe kože znebile v nekaj minutah!

Ali veste, da se lahko z navadnim jogurtom znebite suhe kože?
V teh vetrovnih dneh, se mnoge spopadamo s suho kožo, ki peče, zateguje, srbi, se lušči, pa tudi rdečica ni redka. Zdi se, da tudi kreme ne morejo več negovati in gladiti naše kože, zato je tukaj nekaj idej za dodatno nego. Za suho kožo lahko na prvo pomoč namreč priskoči tudi domača kuhinja. Poleg jogurta obstajajo tudi druga živila, ki koži povrnejo vlago.

Retinoidi so zlati standard v boju proti prvim znakom staranja
Retinoidi so ena izmed najbolj priljubljenih in najbolje raziskanih kozmetično aktivnih sestavin. V dermatologiji se uporabljajo že več kot 60 let in so bili sprva namenjeni zdravljenju aken, kasnejše raziskave pa so pokazale, da kažejo pozitivne učinke tudi na pomlajevanje kože. Ker retinoidi veljajo za zlati standard v boju proti prvim znakom staranja, jih zaznamo predvsem v anti-age kozmetiki, ugoden učinek pa izkazujejo tudi v izdelkih za posvetlitev kože. Pa veste, katere retinoide uporabljamo za nego kože?

Eterično olje, ki bo izboljšalo zdravje vaše kože
Sivkino olje je eterično olje, pridobljeno iz rastline, ki jo poznamo po imenu sivka. Lahko ga uporabljate peroralno, nanesete na kožo ali vdihavate z aromaterapijo. Več o olju sivke v nadaljevanju.

Občutljiva, suha in razdražena koža
Občutljiva koža je pogosto samodiagnosticirano stanje. Po oceni ima 50 odstotkov žensk in 40 odstotkov moških do neke mere občutljivo kožo. To opišejo kot stanje, ko je koža zelo srbeča, neprijetna, rdeča ali suha. Vročina in mraz, pa tudi nepravilna nega, stanje še poslabšajo. Toda kaj točno je občutljiva in razdražena koža in zakaj se koža tako odzove?

Zakaj se suha koža okoli ust pojavi poleti in kako to preprečiti?
Suha koža okoli ust je lahko zelo nadležna, zato je zelo pomembno, da ukrepamo takoj, ko težavo opazimo, ali pa naredimo vse, kar je v naši moči, da do omenjene težave sploh ne pride. Kaj povzroča suho kožo okoli ust in kako poskrbeti, da bo naša koža okoli ust vedno videti zdrava, razkrivamo v nadaljevanju.

Zmešajte mleko in sodo bikarbono – rezultat vas bo navdušil
Koža na stopalh, zlastih na petah, je rada suha in če ste stopala nekaj časa zanemarjale, potem je zagotovo tudi razpokana in trda. Da bi spet postala mehka in negovana, pa mnogi priporočajo kombinacijo mleka in sode bikarbone.

Kakšna mora biti nega kože v 20., 30. in 40. letih?
Nega kože v tridesetih letih ni enaka tisti, na katero ste prisegale, ko ste bile v dvajsetih letih. Ne le, da se vaša koža ves čas spreminja (navznoter in na zunaj), ampak se z leti spreminja tudi čas, ki ga namenite njeni negi, in izdelki, ki jih uporabljate. Edina stalnica na polički v vaši kopalnici je krema z UVA in UVB zaščito, ki jo morate uporabljati ne glede na to, koliko ste stare. Kako bi morale prilagoditi nego kože glede na določeno starostno obdobje, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike že dobrih 8 let, zadnjih 5 let pa v estetski kliniki izvaja predvsem pomlajevalne tretmaje obraza in dermatološke nege obraza. "Vsakodnevna skrb za kožo in nega kože z izdelki, ki individualno ustrezajo specifičnim potrebam tipu kože, stanju kože in starosti, bo pripomogla ohraniti sijočo kožo in preprečiti znake prezgodnjega staranja."

Je izjemno učinkovita pri vlaženju kože, zmanjšuje tudi znake staranja
Če obstaja ena sestavina za nego kože, ki hitro in učinkovito hidrira kožo, je to hialuronska kislina. Našli jo boste kot aktivno sestavino v vseh kategorijah izdelkov za nego kože, razlogov za to pa je več. Poleg tega, da je izjemno učinkovita, ko gre za vlaženje kože, zmanjšuje tudi znake staranja.

Kolagen je obnorel svet, pa je res tako pomemben?
Kolagen je najbolj zastopan protein v človeškem organizmu in predstavlja kar 30 % vseh beljakovin, prisotnih v telesu. Je pomemben gradnik kože, mišic, sklepnega hrustanca in vseh vezivnih tkiv ter črevesne stene. Že po 20. letu se proces nastajanja kolagena upočasni, po 35. letu pa njegova količina drastično upade. To najprej opazimo na koži, ki postaja suha, manj napeta in prožna ter izgublja sijaj, pojavijo se drobne linije in gube. Lasje izgubijo lesk, pogosteje izpadejo in postanejo tanjši, nohti pa lomljivi. Pa lahko preprečimo upad količine kolagena in omilimo posledice njegovega pomanjkanja?

Ali veste, zakaj se staramo?
Človeštvo si že stoletja prizadeva spoznati, kako bi lahko ustavilo procese staranja, zato nas ideja o pomladitvi našega telesa in želja po odkritju substance, ki bi nas pomladila, že od nekdaj ženeta v odkrivanje novih načinov upočasnjevanja staranja. V sodobni družbi je poudarjanje pomena in vrednosti mladosti postalo vse bolj izrazito in mladost je na nek način postala vrednota. Kljub temu da ne želimo misliti na starost, pa je staranje naravni proces, ki se mu ne moremo ogniti.

Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo
Retinol je zagotovo ena najbolj znanih in iskanih sestavin na področju lepote. Ta derivat vitamina A, ki je antioksidant, bo vidno zmanjšal pigmentne madeže, ki so posledica sonca, sledi linij, gub in velike pore. Lahko spodbudi tudi metabolizem kožnih celic in spodbuja proizvodnjo kolagena.

Najboljši recepti za domače maske za obraz, ki delajo čudeže
Se sprašujete, ali je smiselno, da v svojo nego kože vključite maske? Odgovor je – da! Maske so odlična nadgradnja vsakodnevne nege, pomembno je le, da izberete primerne za svoj tip kože. Uporabite čistilno, hranilno, vlažilno ali pa masko proti gubam, saj obstaja popolna maska za obraz za vsak tip kože.

Strokovnjakinja razkriva vse, kar morate vedeti o negi kože pozimi
Mrzlo zimsko obdobje marsikomu prinaša težave s kožo. Še bolj suha in razdražena koža, povečana rdečica, neprijetni občutki zatezanja in pusta, izsušena koža. To še predobro občutite vsi, ki imate že v drugih razmerah suho in občutljivo kožo.

Top trik, kako se znebiti podočnjakov
Spočit obraz, napeta koža in sijoče oči so vsekakor nekaj, kar želimo zjutraj videti v ogledalu. Žal pa se nemalokrat zbudimo vidno utrujene in zabuhle s temnimi kolobarji pod očmi. Predvsem podočnjaki so pogosta težava marsikatere predstavnice nežnejšega spola, pojavijo pa se bodisi zaradi neprespanih oči bodisi zaradi stresa, dehidracije, alergij ali drugih zdravstvenih težav. Zaradi njih smo videti starejše in bolj izčrpane, kot smo v resnici, zato ves čas iščemo načine, kako bi se jih znebile ali vsaj omilile njihov videz. Da bi jih za vedno izbrisale, je skoraj nemogoče, obstaja pa kar nekaj načinov, kako se izogniti utrujenim očem in ponovno doseči sijočo ter mladostno kožo okoli oči.

Kako se znebiti razpokanih pet?
V zimskih mesecih na svoja stopala velikokrat preprosto pozabimo, a ravno v tem času potrebujejo še več nege in pozornosti. Resda jih pozimi ne razkazujemo toliko kot poleti, a zaradi tesne in zaprte obutve so izpostavljena mnogim pritiskom, kar posledično lahko privede do številnih bolezni in glivičnih obolenj. Pogosta težava v teh mesecih so tudi razpokane pete.

Se lahko podočnjakov znebimo?
Oči so znane kot ogledalo naše duše in iz njih lahko razberemo marsikaj. Za marsikoga predstavljajo najlepši del obraza, žal pa jih pogosto obkrožajo temni kolobarji ali zabuhlost. Podočnjaki so pogosta težava marsikoga izmed nas – moteči so predvsem z estetskega vidika, saj dajejo izgled izčrpanosti, nenazadnje pa nas tudi postarajo. Pa se podočnjakov lahko znebimo ali jih vsaj delno omilimo?

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?
Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo
Jeseni in pozimi je nega suhe kože še posebej pomembna. Mraz, veter, suh zrak in ogrevanje jo lahko še izsušijo, škodo ji naredimo s prekomerno uporabo odišavljenih mil in detergenti ter prhanjem s prevročo vodo, svoje naredijo še hormonske spremembe in staranje. A na srečo ni vse izgubljeno – s pravo nego lahko tudi sicer suha koža postane sijoča, lepa in prožna.

Kakšna je razlika med jutranjo in večerno nego kože?
Ne glede na to, koliko ličil nosite, se ne more nič primerjati z lepoto zdrave in sijoče kože. Poenostavljena in skrbno izvajana nega kože je vsekakor prvi korak k doseganju želenega naravnega sijaja. Če želite izkoristiti prednosti vsakodnevne nege kože, ne potrebujete tisoč in enega izdelka, ampak le nekaj izdelkov, ki jih uporabljate dosledno in so ključnega pomena za pozitivne rezultate. O tem, kakšni naj bi bili jutranja in večerna nega kože, ali je med njima kakšna razlika in katere izdelke bi morali vključevati, smo povprašali Lauro Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Vitamin D je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Pomanjkanje vitamina D v telesu se kaže s pojavom osteomalacije pri odraslih in rahitisa pri otrocih, pojavijo se bolečine v kosteh in mišicah. Poznamo ga tudi pod imenom sončni vitamin, saj ga človeško telo proizvaja, ko je izpostavljeno sončni svetlobi. Ta oblika vitamina je pravzaprav vitamin D3. Sicer poznamo tudi vitamin D2, a naj bi bil vitamin D3 veliko bolj učinkovit.