svit

Lahko na tak način res hitreje odkrijemo raka dojk?
V Kolumbiji že nekaj let uspešno v sistem dela uvajajo ženske z motnjami vida – zaposlujejo jih namreč v medicini kot taktilne (tipne) pregledovalke ženskih prsi. Znano je, da imajo slepi in slabovidni veliko bolj izostren občutek za otip in to njihovo prednost v kolumbijskem zdravstvu izkoriščajo za povsem neinvazivno zgodnje odkrivanja raka na dojkah pri pacientkah.

Kaj lahko same naredite za zdravje svojih dojk?
Rak seveda ni le težava v Sloveniji, ampak je svetovni izziv, zato je 4. februar razglašen za svetovni dan boja proti raku. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi. Najpogostejši raki pri nas so rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Vaše ime razkriva ... veliko!
Prebivalci Slovenije letos s 53.000 različnimi imeni, kar je kar 695 imen več kot lani, je objavil Statistični urad RS. Ste se kdaj vprašali, kaj vaše ime pove o vas oziroma bolj ali manj o tistem, ki ga je izbral za vas.

Strah ostane prisoten
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo to bolezen. Debbie je menila, da je bolezen ne bo doletela, da za rakom na pljučih zbolevajo drugi, starejši in njen neznani. Vendar ni bilo povsem tako ...

Ko močna volja premaga bolezen
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo to bolezen. Michele je ena od njih. Je mati samohranilka in vzgaja šoloobveznega otroka. Zaposlena je s polnim delovnim časom, novi izzivi in težke preizkušnje pa ji niso prav nič tuji.

Sheryl je spoznala, da rak ne izbira
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Tudi ameriška pevka Sheryl Crow se je soočila z diagnozo raka dojke. Bolezen je uspešno premagala in se vrnila v običajno življenje močnejša kot kadar koli prej.

Za tretjino manj novih primerov raka
Z upoštevanjem priporočil zdravega načina življenja bi za tretjino zmanjšali število novo obolelih za najpogostejšimi oblikami raka, je na novinarski konferenci ob začetku tedna boja proti raku poudarila predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku Maja Primic Žakelj. Odgovornost za lastno zdravje je tako na vsakem posamezniku, je dodala.

Dve leti je trajalo, da so slavni varuški ugotovili raka
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenja vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjevanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Ena izmed njih je tudi vedno nasmejana ameriška igralka Fran Drescher, ki jo poznamo iz serije 'The Nanny', kjer je igrala zabavno varuško. Zbolela je za rakom na materničnem vratu, ki je drugi najpogostejši maligni tumor, takoj za rakom dojk.

Rak ji je spremenil življenje
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenja vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjevanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Sharon Osbourne je svojo borbo z rakom delila z javnostjo. Zahvaljujoč zgodnjemu pregledu so ji odkrili črevesnega raka, ki ga je uspešno premagala.

Kljub kemoterapiji je rodila zdrava dvojčka
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenja vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjevanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Zoila Leiva je bila v četrtem mesecu nosečnosti, ko je izvedela grozljivo novico, da ima raka na prsih. Kljub kemoterapiji se je odločila, da bo še nerojena dvojčka obdržala, čeprav so zdravniki svetovali drugače.

Nepotešena padem v objem strastnega neznanca
Zdrvim po stopnicah ne zavedajoč se, da drvim naravnost v svojo pogubo. Za seboj slišim, da vpije moje ime, a me to ne ustavi. Planem na trg, se izgubim v množici ljudi, ki ne občuti mojega trpljenja, niti ne opazi solz, ki se mi kot črna reka zlivajo po licih.

Pozor! To bi morala vedeti vsaka ženska
Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, saj za njim v Sloveniji zboli več kot 1100 žensk letno. Na žalost jih še vedno skoraj 400 umre. Za rakom dojk dnevno zbolijo tri ženske, ena umre.

Zaplešimo tango s knjigo v roki
Z Brino Svit smo se ob izdidu njenega zadnjega romana pogovarjali o ljubezni, plesu in objemu. Zaupala nam je v čem je Pariz vse manj pariški, koliko so njeni literarni junaki zares "njeni", zakaj pisanja ne deli na žensko in moško in še in še.