tahrir

So ženske žrtve nasilja vseh političnih opcij?
Tudi po več kot dveh letih od strmoglavljenja predsednika Hosnija Mubaraka demonstracije v egiptovski prestolnici ne ponehajo. Na trgu Tahrir ljudstvo protestira proti ukrepom, ki jih sprejema sedanja vlada na čelu s predsednikom Mohamedom Mursijem in zahteva njegov odstop. V javnost pa prihaja tudi vse več posnetkov in zgodb žensk, ki jih je udeležba na protestih drago stala. Med borbo za večje pravice v pretežno patriarhalni družbi so namreč postale žrtve mlajših moških, ki so jih zlorabili – tako verbalno kot tudi fizično. Nekateri viri trdijo, da za nasiljem stoji vladajoča Muslimanska bratovščina, ki pa krivdo vztrajno zanika in jo vali na opozicijske stranke. Drugi menijo, da je nasilje odraz vse bolj mizernega stanja v tej arabski državi. Prestrašene in osramočene ženske pa so se prisiljene zapirati za zidove svojih domov.

Pussy Riot – huliganke ali borke za svobodo?
Ruska dekliška punk skupina Pussy Riot je bila še pred letom za svetovno javnost popolna neznanka. Ko pa so sredi februarja v moskovski pravoslavni katedrali Kristusa Odrešenika v nenavadnih kostumih in ob zvokih električnih kitar izvedle punk molitev, v kateri so prosile, naj Devica Marija Putina spravi z ruske oblasti in si s to potezo prislužile pripor, je nanje postal pozoren ves svet. Proti trem članicam zloglasne skupine poteka sojenje zaradi huliganstva, grozi pa jim do sedem let zapora. A mlade upornice imajo na svoji strani bučno podporo borcev za človekove pravice ter številnih znanih imen iz sveta glasbe in zabave. Bodo v tej bitki kos strogemu ruskemu političnemu režimu?

V Egiptu obeležujejo prvo obletnico začetka protestov
Na današnji dan pred letom dni so se Egipčani po vzoru Tunizijcev podali na ulice in protestirali proti diktatorskemu režimu predsednika Hosnija Mubaraka, ki jim je vladal kar 30 let, a je moral zaradi izrednega pritiska ljudstva po 18 dneh ljudske vstaje odstopiti. Vrhovni vojaški svet je napovedal številne slovesnosti in praznovanja z ognjemeti, civilno prebivalstvo pa razloga za slavje ne vidi, saj so še zmeraj sužnji – sedaj vojske.

Dekle z modrim modrčkom – simbol ženskega upora v Egiptu
Pred časom je po spletu zaokrožil posnetek, ki prikazuje nasilje egiptovske vojske nad muslimansko protestnico, ki je bila ena izmed mnogih, ki so se po februarskem strmoglavljenju dolgoletnega predsednika Hosnija Mubaraka utaborili na trgu osvoboditve Tahrir. Prav tako pa je le ena izmed mnogih žensk, ki so bile v tem času pretepene, posiljene ali kako drugače zlorabljene – in to s strani lastne vojske.

V Egiptu je spolno nadlegovanje žensk nekaj običajnega
Kar 83 odstotkov egiptovskih žensk priznava, da so že bile žrtve spolnega nadlegovanja. Moški priznavajo, da ni nič neobičajnega, če vpijejo za žensko na ulici ter da to počnejo, ko se jim zahoče. Mnogi so bili prepričani, da se bo tak odnos do žensk po protestih in političnih spremembah v Egiptu spremenil, a vse kaže, da bo za resne premike potrebno veliko več časa.