težave seks

Z Jano Lavtižar: Ko se telo spreminja, naj raste tudi odnos
Obdobje perimenopavze in menopavze je čas velikih telesnih in čustvenih sprememb – ne le za žensko, temveč tudi za moškega in za njuno razmerje. Če partnerja ne vlagata zavestno v odnos, se lahko odtujita in vsak odide v svojo smer, opozarja holistična terapevtka Jana Lavtižar. A hkrati poudarja, da je prehod v srednja leta tudi priložnost za poglobitev partnerstva, bolj iskreno komunikacijo in novo bližino. Razkriva, zakaj ljubezen niso le velika dejanja, temveč majhne pozornosti, zakaj je pomita posoda lahko najboljša predigra ter kako ostati povezan, samozavesten in čustveno zrel v obdobju, ko se marsikaj na novo sestavlja.

Tako se boste izognili šumom v komunikaciji
Asertivna komunikacija je najbolj učinkovita komunikacija, tudi v partnerstvu. Vsebuje jasnost, ampak hkrati tudi spoštovanje in mehkobo. Če komuniciramo na način, ki je jasen in samozavesten, je prvi pogoj to, da najprej sami vemo, kaj hočemo. Da smo lahko jasni glede svojih pričakovanj, čustev, pogledov in potreb, moramo najprej dobro poznati sebe in stati za tem, kar hočemo.

Z menopavzo se spolnost ne konča, lahko postane še boljša
Mnoge ženske se v obdobju menopavze soočajo s težavami v spolnosti, kot so zmanjšana spolna želja, suhost nožnice, boleči spolni odnosi in spremembe v doživljanju orgazmov. Vendar – kot poudarja ginekologinja in seksologinja Katarina Jerman – menopavza ne pomeni konca spolnega življenja. Nasprotno, ob določenih prilagoditvah in sprejemanju sprememb je lahko začetek novega, izpolnjujočega in lepega obdobja.

Ali ste vedeli, da januar velja za najbolj depresiven mesec v letu?
Januar že dolgo velja za najbolj depresiven mesec v letu, tretji ponedeljek v januarju pa je bil označen celo za najbolj depresiven dan v letu. Letos bo tako imenovani 'otožni' ponedeljek padel na 20. januar, ta datum pa naj bi bil celo znanstveno dokazan, čeprav so nekateri še vedno mnenja, da gre zgolj za trženjsko potezo.

Strokovnjakinja razkriva, kako do pozitivne samopodobe
Samopodoba je temelj, na katerem gradimo svojo samozavest, odnose in kakovost življenja. Zdrava samopodoba ni le to, kako se vidimo v ogledalu, temveč tudi, kako dojemamo svojo vrednost.

Staranje: kako se psihološko pripraviti nanj in ga zrelo sprejeti?
Staranje je naraven proces, ki se začne že v naših dvajsetih letih, čeprav ga pogosto opazimo šele pozneje. To je proces, s katerim se bomo vsi neizbežno srečali. Zato je tako pomembno, da se nanj psihološko pripravimo in ga zrelo sprejmemo.

Preprosti nasveti za izboljšanje spolnega življenja
Bi rada znova zanetila iskrico? Za vas smo pripravili šest nasvetov, ki vam bodo pomagali ponovno obuditi strast, ki sta jo čutila na začetku vajine zveze.

Znani Slovenki iskreno o iskanju ljubezni v letu 2024
V letu 2024 je iskanje partnerja bolj zapleteno kot kadarkoli prej. Z izzivi na tem področju pa se ne soočate le vi, ampak tudi znani vplivnici Ines Erbus in Nika Krmec. Kljub situaciji dekleti uživata v samskem življenju in sledita reku, da je bolje počakati na pravega, kot biti z nekom le zato, da nisi sam. V tem članku bomo delili njune in številne druge nasvete, ki vam lahko pomagajo dobiti partnerja, ki bo izpolnil vsa vaša pričakovanja in tudi uživati v obdobju, v katerem se trenutno nahajate.

Toliko Zlatanu Ibrahimoviću pomenijo intimni odnosi
Zlatan Ibrahimović je spregovoril o intimi ter na presenečenje vseh odgovoril na novinarjevo kočljivo vprašanje.

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

Kako vzeti svojo moč nazaj?
Ko gre urejena in privlačna ženska po ulici, jo bodo moški opazili, četudi imajo ob rami svojo partnerko. Ženska, ki se je uredila zato, da bi se počutila dobro zase, nase prevzame občutek krivde. Odgovornost za pogled moškega in odgovornost za bolečino njegove ženske.

Ženske o nasilju težko spregovorijo, zmotno krivdo pripisujejo sebi
Poznamo več oblik nasilja in skoraj ni ženske, ki se v svojem življenju ni srečala vsaj z eno od njih. Poleg fizičnega nasilja v tem primeru govorimo tudi o verbalnem in psihičnem nasilju, zaradi česar mnogo žensk živi v nenehnem strahu, hkrati pa je ranjena tudi njihova samopodoba. Takšne ženske izgubijo občutek varnosti, kar lahko zelo oteži njihovo vsakdanje delovanje, pravi Tjaša Hrovat iz Društva za nenasilno komunikacijo.

Slovenke razkrile, ali se počutijo varno, ko se sprehajajo po ulici
V okviru projekta Varna in zadovoljna smo na naši spletni strani Zadovoljna.si izvedli anketo, v kateri smo naše bralke in bralce povprašali, ali se počutijo varno, ko se zvečer sprehajajo po ulici. Pravica do osebne varnosti spada namreč med osnovne človekove pravice in dejstvo, da se marsikdo na ulici ne počuti več varno, je zelo zaskrbljujoče.

Tjaša Hrovat: Nasilja ne smemo minimalizirati, spregledati ali opravičevati
Vsak od nas ima pravico do življenja brez ustrahovanja, nadlegovanja in nasilja, zato ni vseeno, v kakšnem okolju živimo in kako se v njem počutimo. Še vedno pa je veliko žensk, ki se počutijo ogrožene in živijo v nenehnem strahu, zato se lahko na tem mestu vprašamo – zakaj? To namreč ni samo njihov problem, ampak problem celotne družbe in vsakega posameznika. O tem smo se pogovarjali tudi s svetovalko iz Društva za nenasilno komunikacijo, Tjašo Hrovat.

Projekt Varna in zadovoljna: si upate zvečer same na sprehod?
V sodobni družbi, kjer bi morala biti varnost temeljna pravica vsakega posameznika, se žal soočamo s porastom nasilja nad ženskami. Občutek varnosti, ki bi moral biti samoumeven, je za mnoge ženske postal luksuz. Zaradi strahu pred nasiljem in nadlegovanjem se ženske ne upajo več same sprehajati po mestnih ulicah. Najstnice v svojih šolskih torbah skrivajo solzivec, ki so jim ga kupili zaskrbljeni starši.

5 znakov, ki razkrivajo, da je pravi za nas
Na vprašanje, kako naj vem, ali je pravi, nekateri odgovorijo, da pravega ni, za pravega se odločiš. Za nikogar nisi prepričan, če je pravi, če ni za to zavestne odločitve, da ga kot takega vidiš. Da mu daš takšno definicijo in hkrati priložnost.

Materinstvo: Kako vemo, da smo zrele za otroka?
Živimo v časih, ko je ženska glede materinstva lahko precej razdvojena. Na nivoju družbe se od ženske vedno bolj pričakuje, da je ekonomsko samostojna in uspešna, zato vedno več žensk odlaga materinstvo in se usmeri v kariero. Na koncu lahko otroka vidijo celo kot breme, za katerega bodo morale žrtvovati svoje življenje, zato želje po otroku sploh ne začutijo.

5 stvari, ki se v zakonu spremenijo po 40. letu
Povsem razumljivo je, da se vajin odnos s časom spreminja. Spreminjajo se prioritete, vrednote, način komunikacije, predvsem pa se spreminjajo tudi čustva. Zavedati se moramo, da po več kot sedmih letih zakona vajina čustva ne morejo biti enaka, kot so bila takrat, ko sta se spoznala in zaljubila. A brez skrbi, beseda 'sprememba' še ne pomeni, da gre za nekaj slabega ...

Kako pomemben je seks v zvezi?
Pravijo, da je dober seks 30 % zveze, slab pa 90 %. In res je, da ima slab seks na zvezo veliko večji vpliv kot dober. Neizpolnjujoč seks zelo vpliva na dinamiko in zadovoljstvo v odnosu, zato je tako pomembno, da to naslovimo.

Boleči spolni odnosi: niste same. Spregovorite in poiščite pomoč
Boleči spolni odnosi niso zgolj fizična težava, temveč običajno vplivajo tudi na čustveno stanje in odnose s partnerjem. Kje so vzroki in kako si lahko ženske pomagajo, je pojasnila ginekologinja Katarina Jerman, ki obravnava spolne motnje pri ženskah.

Kako pomembno je prilaganje v zvezi?
Nasvet starejših zakonskih parov, ki so ostali v zakonu več let, je najpogosteje podan v eni besedi: Prilagajanje!

Petra Strelec: Njegova opravičila so bila zame znak ljubezni
Večinoma vsi hrepenimo po ljubezni, a to še ne pomeni, da so naše predstave o njej dejansko tudi funkcionalne in zdrave. Romantična pravljica se lahko zelo hitro konča, če smo se znašli v odnosu, kjer druga stran skriva svojo pravo naravo tako pred drugimi kot pred seboj. Ta oseba te na začetku najprej omreži in ves proces upaš, da se bo ta čudovita oseba nekoč vrnila nazaj. Vendar se ne. Priznati si, da si v nasilnem odnosu, je zelo težko, ker imaš to osebo rad in sram te je. Lažje nekako živiš v laži, pravi Petra Strelec, ki je bila tudi sama žrtev nasilja.

Znaki, ki razkrivajo, da je vaš partner sebičen v postelji
Pogosto se zgodi, da en partner drugemu ne daje tistega, kar potrebuje, ko gre za spolno življenje, a dobra novica je, da je to vedenje mogoče spremeniti, toda najprej morate pravilno identificirati znake.

To so temelji zdravega partnerskega odnosa
Ljudje se pogosto sprašujejo, kaj je srečna zveza. Tudi pri srečnih parih ni vedno vse idealno, a se trudita spoštovati drug drugega in skušata rešiti težave. Identificirali smo 5 glavnih temeljev zdravega partnerskega odnosa.

Izgovori, ki jih uporabljamo, da se izognemo seksu
V spolnem življenju je ključno uživati, a včasih se zdi, da se pari znajdejo v labirintu izgovorov, ki vodijo stran od intime. Seks je sestavni del zveze, a mnogi vedno znova iščejo izgovore, da bi ta del razmerja kar preskočili. Morda veste, katere izgovore uporabimo najpogosteje? Številka ena vam je zagotovo znana ...

Ali veste, čemu služi žepek v ženskih spodnjicah?
Ena izmed razlik med moškimi in ženskimi spodnjicami je tudi ta, da se v ženskih skriva poseben žepek, ki ima prav posebno funkcijo in tam ni le za okras.

Ljubezen ima pet stopenj, vse se zaplete pri tretji
"Zdi se, da on ni bil pravi," je stavek, ki ga pogosto slišimo od nekoga, ki se je pravkar razšel, včasih pa si to rečemo tudi same. Vsega naj bi bila kriva tretja stopnja ljubezni, ki je za mnoge pare usodna.

5 skupnih lastnosti, ki jih morate imeti, da bi zveza uspela
Čeprav pogosto rečemo, da se nasprotja privlačijo, pa nekatere raziskave dokazujejo, da temu ni vedno tako. Raziskovalci so identificirali pet ključnih lastnosti, ki bi jih partnerja morala imeti skupnih, da bi bila njuna zveza uspešna tudi na dolgi rok.

Kako se v digitalni dobi povezati z naravo?
Zdi se, da se digitalnim tehnologijam dandanes skorajda ne moremo izogniti. Morda smo stalno 'priklopljeni' že zaradi naše narave dela, morda pa si zgolj želimo biti na tekočem in zato stalno brskamo po družbenih omrežjih in drugih spletnih straneh. Čeprav s tem v osnovi ni nič narobe, pa je včasih dobro, da se umaknemo ter povežemo z naravo in svetom okoli nas.

To je leto, ko jih največ začne varati v zvezi
Ste že slišali za mit o sedmem letu zakona? Gre za prepričanje, da se v sedmem letu zakonske zveze večina parov znajde v krizi, ki se lahko konča celo s prevaro. Toda ali to res drži? Ali je res sedmo leto tisto, ki postavlja zakonske zveze na preizkušnjo, ali se težave pojavijo že prej?