tobaka

Zakaj nas privlači tisto, česar ne smemo imeti? Razkrivamo neverjetno resnico
Prepovedane ljubezni so že stoletja vir fascinacije in navdiha. Zgodbe, kot je Romeo in Julija, prikazujejo romance, ki so v nasprotju z družbenimi, verskimi ali kulturnimi normami in so pogosto obsojene s strani bližnjih. Čeprav so prepovedane ljubezni največkrat povezane z bolečino, tveganjem in zapleti, nas kljub temu neizmerno privlačijo.

Tako sta povezana vaš vonj in izbira partnerja
Ko govorimo o privlačnosti, običajno najprej pomislimo na videz. Vendar pa ima vonj prav tako pomembno vlogo pri tem, kdo nam je privlačen. Vonj je ena izmed najbolj subtilnih čutnih zaznav, ki ima močan vpliv na naša čustva, spomine in dojemanje drugih ljudi. Čeprav se pogosto ne zavedamo njegovega vpliva, saj velikokrat deluje podzavestno, vonjave ključno oblikujejo naš prvi vtis in vplivajo na naše odnose z drugimi.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Vihar čustev na Kmetiji: Suzana in Mateja znova v grenkem spopadu
Suzana in Mateja se bosta spet sprli, zelo verjetno pa ta spor pomeni tudi konec njunega prijateljstva.

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Menopavza je pomemben del življenjskega cikla žensk, ki s seboj prinaša številne fizične in čustvene spremembe. Ta običajno nastopi v času tako imenovanih 'srednjih let', na vsako žensko pa vpliva malce drugače. Več o menopavzi in njenih simptomih si lahko preberete v nadaljevanju.

Ali jih bo tekmovalec nocoj "dobil na gobec"?!
V resničnostnem šovu Kmetija bomo zopet lahko priča pravi drami. Hud prepir se bo vnel med Kristijanom in Timom, ki bosta na koncu želela eden z drugim obračunati kar fizično.

"Ne zdi se mi fer, kar delajo," bo dejala, vsa objokana
Ena od tekmovalk iz resničnostnega šova Kmetija bo danes končala v solzah, za to pa bo kriv njen tekmec.

Na Kmetijo prihaja posebna gostja, dvojčka sta si izbrala novo tarčo posmeha
Tekmovalci v letošnji sezoni resničnostnega šova Kmetija so na posestvu gostili že lepo število različnih gostov, med drugim so se učili jodlanja, borilnih veščin, hkrati pa so otrokom pripravili nepozabno noč čarovnic. Zdaj pa je očitno napočil čas, da malce uživajo tudi sami, saj v goste prihaja simpatična Alya.

Vsa ta leta smo to delali narobe, zdaj pa so končno odkrili pravi način!
Paleo, mediteranska, ločevalna in še bi lahko naštevali. Danes obstaja tisoč in ena dieta, svet pa trenutno osvaja tako imenovana viktorijanska dieta. Strokovnjaki, ki jo priporočajo, pravijo, da bi se morali prehranjevati tako, kot so to počeli v 19. stoletju, saj s tem ne bomo le stopili odvečnih kilogramov, ampak bomo tudi veliko bolj zdravi. In kaj je najboljše? Ljudje so takrat na dan zaužili do 5 tisoč kalorij, torej nobenega stradanja!

Tudi okrogla je lahko uspešna in priljubljena, a vitka ...
Jutri pa res začnem, si rečem vsak dan, ko se zjutraj zvijam kot črv, da si lahko zapnem zadnji gumb na kavbojkah. Še dobro, da imam kavbojke na gumbe, sicer bi imela zadrgo ves čas odprto ... In tile prekleti prazniki prav nič ne pomagajo.

Svetovni dan boja proti raku: miti in resnice o tej bolezni
Svetovni dan boja proti raku letos poteka pod geslom Miti in resnice o raku. Število obolelih se povečuje, deloma zaradi staranja prebivalstva, večinoma pa zaradi nezadostne osveščenosti o dejavnikih tveganja, zlasti v državah v razvoju. Do leta 2030 naj bi 70 odstotkov od predvidenih 21,4 milijona novih primerov raka beležile prav te države.

Dan naj se začne z zajtrkom
Zajtrkuj kot kralj, kosi kot meščan in večerjaj kot berač – zagotovo poznate to ljudsko modrost, ki pa se je Slovenci in Slovenke pogosto ne držimo, saj naše prehranjevalne navade niso najboljše. Tako vsaj kažejo ugotovitve, navedene v publikaciji Zdravje in vedenjski slog prebivalcev Slovenije, ki jo je v teh dneh izdal Inštitut za varovanje zdravja RS. Spoznanja se nanašajo na obdobje od leta 2001 do 2008. O pomenu zajtrka smo se pogovarjali z dr. Cirilo Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja RS.

Davek na presladke pijače
Italijanska vlada namerava z namenom spodbujanja bolj zdravega načina življenja dodatno obdavčiti brezalkoholne pijače, ki jim proizvajalci dodajajo sladkor ali umetna sladila. Davek, ki je že sprožil polemike, bo veljal tri leta in bo znašal 7,16 evra na 100 litrov takšnih pijač. Dekret, ki so ga pripravili na ministrstvu za zdravje in ga bo vlada predvidoma obravnavala konec tedna, zajema še nekaj podobnih ukrepov v podporo zdravju.

Več kot petina slovenskih šolarjev trpinčena
Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju 2010 je pokazala, da se je več kot 13 odstotkov mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, v letu pred anketiranjem pretepalo vsaj trikrat, skoraj osem odstotkov je dvakrat mesečno ali pogosteje v šoli sodelovalo pri trpinčenju drugega. Več kot 20 odstotkov jih je bilo žrtev trpinčenja.

Zaradi kajenja na napačnem mestu v zapor
V ZDA že nekaj let vlada epidemija ostrih protikadilskih zakonov, ki se je začela na liberalnem zahodu in vzhodu države, zdaj pa so se ji z vso resnostjo pridružili tudi na jugu države. Atlanta je namreč sprejela zakon o prepovedi kajenja v mestnih parkih in predpisala denarno kazen do 1000 dolarjev, pol leta zapora in družbeno koristno delo.

31. maj – svetovni dan brez tobaka
Vsako leto zadnji dan v maju svet zaznamuje dan brez tobaka, svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je za letošnjo vodilno temo izbrala naslov Preprečimo vpliv tobačne industrije. Po podatkih WHO kadilci predstavljajo tretjino svetovne odrasle populacije oz. okoli 1,1 milijarde ljudi.

Beljenje zob le pod nadzorom zobozdravnika
EU je septembra lani sprejela direktivo, ki uvaja ostrejše pogoje za promet in uporabo sredstev za beljenje zob. Direktiva omejuje najvišjo koncentracijo vodikovega peroksida na šest odstotkov, promet proizvodov z več kot 0,1 odstotka peroksida pa v prosti prodaji ne bo več dovoljen. Prepoveduje tudi uporabo teh izdelkov pri mlajših od 18 let.

Kadilci v povprečju umrejo 16 let pred nekadilci
Kajenje škoduje vsakemu organu človeškega telesa in je na prvem mestu med vzroki umrljivosti in obolevnosti, ki bi se jih dalo preprečiti, ob današnjem slovenskem dnevu brez cigarete opozarjajo na IVZ. V Sloveniji zaradi bolezni, povezanimi s kajenjem, umre nekaj manj kot 3000 oseb letno, kadilci v primerjavi z nekadilci umrejo v povprečju 16 let prej.

Otroci očetov kadilcev tvegajo levkemijo
Pri otrocih, katerih oče je bil v času spočetja reden kadilec, je možnost, da bodo zboleli za levkemijo za 15 odstotkov večja kot pri otrocih nekadilskih staršev, je pokazala nova raziskava. Tudi spermiji, poškodovani zaradi tobaka, namreč še vedno lahko oplodijo jajčece.

Ali lahko uganete, zakaj ima tako črn nos?
Gospa na fotografiji je ena od najboljših vdihovalk tobaka, kar je dokazala na tekmovanju v vdihovanju tobaka, ki je potekalo v Nemčiji. 220 moških in žensk se je zbralo v majhnem bavarskem mestecu Kucha, kjer so tekmovali v tem, komu uspe povleči največ tobaka v nosnice.

Bo protitobačni zakon posegel tudi v vsebino gledaliških del
Priredba muzikala Lasje, ki je trenutno na ogled na enem izmed barcelonskih odrov, je v Španiji sprožila burno razpravo o tem, ali je kajenje na odru v nasprotju z novim protitobačnim zakonom.

Na leto umre 600 tisoč oseb
Kajenje ubija, piše na cigaretnih škatlicah. A ubija tudi cigaretni dim, torej pasivno kajenje, in najbolj so mu izpostavljeni otroci. Na leto jih zaradi tega vzroka umre kar 165 tisoč.

Tetovirana dekleta, ki bruhajo ogenj
V Londonu so konec septembra na svoj račun prišli ljubitelji tetovaž, ki so se zbrali na enem izmed največjih festivalov tetoviranja na svetu. Seksi dekleta in pester program sta navdušila prav vse!

Po zdravila v naravo
Že praljudje so uporabljali rastline in izvlečke teh rastlin zaradi njihove zdravilne moči. Kar nekaj naravnih snovi nam lahko pomaga v boju z različnimi težavami. Le vedeti moramo, kje jih iskati in za kaj jih uporabljati.

Vonj po moškem
Moški želijo prijetno dišati, vendar z vonjem želijo izraziti tudi svojo moškost, zato se najpogosteje odločajo za lesne in začimbne dišave.