trpljenje

V menopavzo brez trpljenja: kako si lahko olajšate prehod?
Mnoge še vedno trpijo ob prehodu v menopavzo, ne da bi poiskale pomoč. Vročinski oblivi, nespečnost, utrujenost, razdražljivost in drugi simptomi lahko močno vplivajo na kakovost življenja, a obstajajo rešitve. S pravim pristopom – zdravim življenjskim slogom in strokovno pomočjo – lahko novo obdobje preživite brez nepotrebnega trpljenja. Kako, pojasnjuje ginekologinja Mili Lomšek Vidmar.

Glas žrtev nasilja: zgodbe, ki jih ne smemo preslišati
Marija je več kot polovico svojega življenja preživela v nasilnem zakonu. Kljub fizičnim napadom in grožnjam, ki so jo spremljale večino zakonskega življenja, je s pomočjo pravih ljudi na pravem mestu našla moč, da po šestih desetletjih poišče pomoč. Danes se končno počuti varno.

Najboljši večerni filmi, ki jih ta vikend ne smete zamuditi
Za prihajajoči vikend, od 20. do 22. septembra, smo za vas pripravili izbor večernih filmov, ki bodo na sporedu na POP TV, KANAL A in KINO.

Iščete popoln film za vikend? Imamo super ideje!
Predstavljamo vam izbor večernih filmov za prihajajoči vikend (od 9. do 11. avgusta), ki jih boste lahko gledali na POP TV, KANAL A in KINO. Teh filmskih uspešnic nikakor ne smete zamuditi!

5 top knjig letošnjega poletja po izboru uredništva
Poletje je tukaj in z njim čas, ko se lahko spet posvetimo stvarem, ki nas veselijo. Sončni žarki te dni skrbijo za dolge in prijetne dni, ki kar vabijo k temu, da v roke vzamemo kakšno dobro knjigo. V našem uredništvu smo že od prvega dne poletja poglobljeni med vrstice in zato vam z veseljem predstavljamo pet knjig, ki so nas še posebej navdušile. Te knjige obljubljajo ne le beg od vsakdana, temveč tudi priložnost za razmislek in preprosto uživanje v umetnosti besede.

3 astrološki znaki, ki so najboljša opora v težkih trenutkih
V življenju se vsak izmed nas slej kot prej sreča s takšnimi ali drugačnimi težkimi trenutki, v katerih potrebuje ljubezen in oporo. Na srečo so tu naši prijatelji in družina, ki nam to oporo lahko zagotovijo. A kljub vsemu to nekateri naredijo bolj učinkovito in brez večjih težav kot drugi. Za nekatere je to nekaj povsem naravnega.

Oseba z narcistično motnjo išče svojo žrtev, ne ljubezni
Nekdo, ki je to doživel, bo tudi razumel, kaj pomeni biti žrtev v toksičnem odnosu, pa naj si gre za nasilje, razvrednotenje, žaljenje, manipulacije in tako naprej, to je izkušnja, ki te prav gotovo za vedno spremeni. In spremenila je že marsikoga, ki danes želi pomagati in odpreti oči tistim, ki še ne vidijo ... Nevarnosti. Več o tem pa v nadaljevanju.

Nihče si v tem obdobju ne zasluži biti sam
Ljudje smo socialna bitja in v težkih trenutkih potrebujemo drug drugega – podporo, razumevanje in empatijo. Sočutje lahko blagodejno deluje na naše čustvene rane, še posebej takrat, ko spoznamo, da v svoji stiski nismo ostali sami in da obstajajo tudi dobri ljudje, ki so nam pripravljeni pomagati. In prav zato je pomembno, da smo sočutni tako do sebe kot tudi do drugih. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo, ki pomaga ljudem v stiski, da znova najdejo svojo notranjo moč.

Privlačnost in strup toksične ljubezni
Privlačnost toksične ljubezni je izjemno močna, saj deluje podobno kot droga, zasvajajoče in intenzivno. In čeprav vemo, da nam škodi, se ji vseeno težko upremo. Normalnost v tem primeru ni tisto, kar iščemo, saj hočemo nekaj več, nekaj, kar bi nas znova pahnilo v omamo, po kateri hrepenimo. V svojih trenutkih šibkosti smo zanjo še bolj dovzetni, saj mislimo, da je to tisto, kar potrebujemo. Torej svojega rešitelja, ki je istočasno naš rabelj in s katerim smo ostali ujeti v skupni travmi. In to je ta povezava, ki jo lahko občutimo kot ljubezen.

Blaž Učakar (Čedahuči): Vse v mojem življenju se pretvori v glasbo
"Vse v mojem življenju se pretvori v glasbo. Radost, trpljenje, če mi je hudo, igram glasbo, če mi je lepo, igram glasbo ... Vse je med seboj povezano," pravi Blaž Učakar, pevec in predstavnik skupine Čedahuči, ki v svoji glasbi združuje pridih folk rocka, indieja, countryja in popa.

Imate ADHD ali ne? Preverite simptome
Najrazličnejši izzivi so običajen del našega življenja, a vseeno se nekatere osebe z njimi težje spoprijemajo v sistemu, ki ga narekuje naša družba. Takrat se v njih lahko prebudi občutek, da so drugačni, da njihovo delovanje in opravljanje vsakodnevnih dejavnosti nista povsem v skladu s predpisanimi družbenimi normami. Ali poznate motnjo pozornosti in hiperaktivnosti, ki ji s kratico rečemo tudi ADHD? O njej smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

7 pravil, ki se jih morajo držati moški Jennifer Lopez
Jennifer Lopez je trenutno že drugič zaročena z Benom Affleckom, s katerim sta obnovila svojo ljubezen 17 let po prekinitvi prve zaroke. Njeno ljubezensko življenje je bilo od takrat precej pestro, med drugim je bila deset let poročena z Marcom Anthonyjem, lani marca pa je preklicala zaroko z Alexom Rodriguezom. Tuji mediji so se v zadnjih dneh razpisali o 'zahtevah', ki jih ima pevka in igralka do moških v njenem življenju, med drugim naj bi od njih pričakovala tudi zdrav način življenja.

Ko zanikamo svoja čustva, ta ne izginejo
Prepričanje, da moramo biti dobro, nam že samo po sebi vsiljuje odgovor, ki ga tako radi ponudimo drugim: V redu sem. In to rečemo tudi takrat, ko je to daleč od resnice. A bežanje pred bolečino nam ne bo pomagalo, če ne bomo razumeli, od kod ta prihaja, ali še huje, se bomo delali, da ne obstaja. Vsi se želimo počutiti dobro, ampak tudi bolečina je del življenja, zato pred njo ne moremo povsem pobegniti, a se lahko z njo soočimo. In prav zato si moramo iskreno prisluhniti ter se vprašati, kaj sploh čutimo. Neprijetna čustva so naš smerokaz, da je čas, da nekaj naredimo ali spremenimo, da se bomo počutili bolje. O psihični bolečini smo se pogovarjali s psihoterapevtko Petro Grobelnik.

Antonia Pavlin: Ženske živimo v zelo moški energiji, izgubile smo povezavo s svojo intuicijo
"Zase ne vem – sem čudakinja ali čarodejka? Vem le to, da imam srce na pravem mestu," pravi Antonia Pavlin, ki se ukvarja s terapijami s prvinskim zvokom, ki zelo hitro uravnovesi naše fizično telo, mentalno in čustveno polje. Verjame, da smo ženske zgubile povezavo s svojo intuicijo. "Želela bi, da smo bolj v čutenju svoje nežnosti, svoje pristne narave, ki aktivira željo po pretočnosti, lepoti, kreiranju in povezovanju. Neverjetna moč ženske energije je ravno v tem, da začutimo svoje potrebe in svojo avtentičnost; skozi svoj dih, spontan gib, skozi ples: za kar je naše telo narejeno in to so naše prednice zelo dobro vedele."

Začeti moramo verjeti, da življenje ni vedno krvava borba za obstanek
Negativni, nekonstruktivni in izkrivljeni načini razmišljanja nas v življenju lahko močno zavirajo, pogosto pa izvirajo prav iz najzgodnejših izkušenj. Morda smo podobno poslušali pri starših ali smo negativni samogovor razvili na podlagi neugodnih življenjskih okoliščin, neuspehov ali celo travm. Takšne vrste miselnost raste z nami skozi življenje in lahko dobiva vse večjo moč, vse dokler je ne ozavestimo in odločimo prekiniti. Negativna prepričanja nam lahko preprečijo doseganje ciljev in živeti življenje, kot si ga želimo.

Seksologinja pojasnjuje, kakšno moč in pomen ima seks
Strast, vznemirjenje, dotik in neustavljiva kemija, ki združuje par v postelji, ko skupaj postaneta eno. Spolnost igra pomembno vlogo v partnerskem odnosu, saj neguje željo tako po partnerju kot po odnosu z njim. Ne gre samo za telesno ugodje, ampak partnerja povezuje tudi v najintimnejših in najranljivejših trenutkih, ko se predata drug drugemu. Prav zato nanjo ne moremo gledati izključno kot na spolni akt, še posebej v ljubezenskih odnosih, ko spolnost postane nekaj več in jo lahko doživljamo v povsem novih sferah. Lahko vključuje nežnost, ljubkovanje, zaupanje in še marsikaj drugega. Kakšno moč ima torej spolnost v partnerskem odnosu in kaj vse vpliva na to, kakšno bo naše spolno življenje? O tem smo se pogovarjali tudi s seksologinjo Vesno Jarc.

Kaj je zasvojenost z destruktivnimi odnosi?
Odnosi imajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje, a vseeno si lahko izberemo partnerje, ki nas bodo pahnili v čustveni prepad. V destruktivnih odnosih izgubljamo svoje želje, samospoštovanje in veselje, hkrati pa pozabljamo tudi na ljubezen do sebe. A zakaj se vseeno zapletamo v odnose, ki počasi, a zanesljivo uničujejo vse naše sanje o vzajemni ljubezni – imeti rad in biti ljubljen? V teh primerih ni v ospredju ljubezen, ampak podoživljanje bolečine v nedogled, vsakič znova in znova. Čeprav si zavestno tega ne želimo, ne moremo pobegniti pred čustveno travmo, ki smo jo nekoč doživeli in jo neuspešno rešujemo še danes. To je zasvojenost z destruktivni odnosi, o katerih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Martino Medved.

Kdo je Chloe Rose Lattanzi, hčerka pokojne Olivie Newton-John?
Hčerka preminule igralke Olivie Newton-John, Chloe Lattanzi, je znana po svoji obsedenosti s plastičnimi operacijami in svojih ljubezenskih aferah.

V tovrstnih odnosih so prisotni globoki občutki sramu in strahu
Odnosi so prežeti z najrazličnejšimi čustvi in nekateri resnično ljubijo preveč. Njihova ljubezen vključuje trpljenje in bolečino, saj pogosto tolerirajo različne oblike zlorab, izkoriščanje, varanje ... Pomembno je le to, da lahko ljubijo svojega partnerja, za katerega so pripravljeni narediti skoraj vse, saj nekje v sebi mislijo, da morajo, ker brez njega ne bodo preživeli. Njihovo življenje se vrti okoli samo enega vprašanja: kaj še lahko naredim, da me bo ljubil tako močno, kot jaz ljubim njega? To je ljubezen, polna ran in neprijetnih občutkov, medtem ko dihajo in živijo le za utrinke ljubezni, ki so jih v resnici redko deležni. Govorimo o soodvisnikih, nekoč "poteptanih" otrocih, ki iščejo svojo vrednost v odnosih tudi kot odrasli in vedno znova in znova podoživljajo stare, nerazrešene travme. O soodvisnih odnosih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič.

Ali povsod vidite 111 ali 333? To so angelske številke z močnim pomenom
Verjetno se je tudi vam že večkrat zgodilo, da ste pogledali na uro in zagledali številke 22.22? Ali pa 11.11? Včasih se nam zgodi, da kamor koli se obrnemo, povsod vidimo serijo istih številk. Ko se to zgodi, mnogi verjamejo, da vidimo angelsko število, ki ima zelo močan pomen in nam poskuša nekaj sporočiti.

Klemen Selakovič: 'Ljudje imamo, žal, neverjetno sposobnost, da iz tam kjer smo, sanjamo o kraju, kjer bi radi bili.'
Klemen Selakovič je eden tistih ljudi, s katerimi verjamem, da se lahko pogovarjaš ure in ure. Pa naj bo to o meditaciji, duhovnosti, tehnologiji, družbenih omrežjih, knjigah ali potovanjih, z njim lahko odkrivaš smisel življenja ali pa enostavno sediš v prijetni tišini. Je oseba, ki veliko razmišlja o tem, kako živeti dobro življenje in zelo odkrito govori o svojih življenjskih izkušnjah – slabih in dobrih – v upanju, da bo s tem nekomu pomagal in mu dal vedeti, da ni sam.

Dr. Andrej Perko: 'Dobro spolno življenje, je možno samo v dobrem medsebojnem odnosu.'
Vse se spreminja in spreminja se tudi naša "normalnost" – in to na področju družbe, družine in partnerstva. Ne moremo mimo tega, da so odnosi danes drugačni, kot so bili nekoč, saj so se spremenile tudi naše vrednote in želje. Dr. Andrej Perko, psiholog: »Danes živimo v dobi postmoderne, ki je tradicionalne vrednote postavila na glavo.« Kaj to pomeni in kako naj bi danes doživljali odnose, pa si lahko preberete spodaj.

Kako konflikti vplivajo na naše odnose?
Partnerja lahko ljubimo in on ljubi nas, kar pa še ne pomeni, da ne more priti do konfliktov, v katerih smo lahko na nasprotnih straneh. A konflikti niso nekaj, česar bi se morali bati, saj so sestavni del vsakega odnosa. Pomembneje je, ali jih znamo reševati. Nerešene zamere namreč neredko pripeljejo do prepada med dvema, ki sta se nekoč imela rada. O konfliktih v odnosu smo se pogovarjali tudi s kliničnim psihologom, kognitivno-vedenjskim terapevtom in transakcijskim analitikom Jakobom Tamšetom.

6 stvari, ki se zgodijo v telesu, če redno izvajate plank
'Plankanje' je ena najučinkovitejših in tudi najtežjih oblik vadbe za okrepitev jedra telesa. Tistim, ki je še nikoli niso preizkusili, se na prvi pogled morda zdi enostavna in jo zaradi tega kar preskočijo, a dejstvo je, da gre za vadbo, s pomočjo katere se boste ob pravilnem izvajanju znebile maščobnih obročkov okoli pasu in tako imenovanih ljubezenskih ročajev ter izklesale mišice na ramenih, rokah, zadnjici in nogah.

Ta zdrav in okusen obrok je hit poletja
Veliko žensk se že od začetka leta trudi 'pridelati' popolno postavo za morje. Pri doseganju zadanega cilja se poslužujejo različnih metod: nekatere stavijo na telesno aktivnost in potenje v fitnesu, druge se raje osredotočijo na ustrezno prehrano, tretje kombinirajo zdravo mero obojega. Vse v želji, da bodo na plaži bolj samozavestne, srečnejše. Nekaterim uspe, drugim ne. Na dopustu nato sledi popolna sprostitev: miganja je bolj za vzorec, hrane (seveda ne najbolj zdrave) je v izobilju, zato kilogrami in maščobne obloge hitro (spet) najdejo pot na stegna in trebuh. Zveni znano? Pa ni treba, da je tako!

Kdo so spolni predatorji?
Izraz spolni predator se je pred leti posebej intenzivno začel pojavljati v ameriškem prostoru, predvsem v okviru feminističnega gibanja #MeToo. Čeprav se je nanašal na oblike spolnega nadlegovanja (tudi posilstva) med zvezdnicami, pa strokovnjaki opozarjajo, da izraz pogosto razumemo napačno in predvsem le skozi prizmo dogodkov v Hollywoodu. Spolno predatorstvo po mnenju psihologov in terapevtov vključuje vsakršno vedenje, katerega cilj je spolni odnos, pri čemer je v ospredju igra moči in nadzora. Pri tem gre lahko za skrajne oblike spolnih zlorab in ostalih oblik nadlegovanja ali pa se spolno predatorstvo na subtilnejši način dogaja v partnerskem odnosu. V tem primeru je vse prevečkrat spregledano, saj je žrtev tako spretno zmanipulirana, da ne verjame več svojim občutkom in temu, kar se dogaja okoli nje.

Zakaj je smeh najboljši brezplačni terapevt?
Smeh je pol zdravja, pravi znan pregovor, ki še kako drži. Ne le, da je smeh dober za vaše razpoloženje, ima tudi pozitiven učinek na duševno zdravje, na zdravje srca, deluje kot protibolečinsko sredstvo, podaljšuje življenjsko dobo in je najboljši brezplačni terapevt. To pa je samo nekaj razlogov, zakaj je smeh ena najboljših oblik skrbi zase.

Razširite svoj svet, ki vas omejuje
Ljudje se razlikujemo med seboj in s tem se odmikamo od črno-belega sveta, v katerem je vse preprosto in jasno. Življenje si radi poenostavimo s predalčkanjem ljudi, od tistih, ki so nam blizu, do tistih, ki so nam daleč zaradi drugačnega videza ali razmišljanja. Takrat vklopimo obrambni sistem, in namesto da bi si dovolili slišati nekaj novega, stopimo v prvo bojno linijo, da bi razvrednotili "sovražnika". In kdo je ta sovražnik? To je lahko kdor koli, ki ogroža naš edini svet, ki ga poznamo.

Res ni treba, da trpite zaradi stresa
Živimo v času, ki se nam zdi vse bolj stresen. Hkrati pa v času, ko nam vsi ponavljajo, da ne smemo biti v stresu, saj nam ta škoduje. Dober nasvet, kako premagati stres enkrat za vselej, ima ameriška klinična psihologinja in učiteljica meditacije Tara Brach, ki pri svojem delu uporablja tudi modrosti budizma. Zelo pomembno je, kako gledamo na stres. Ali ga vidimo kot nekaj, kar je za nas slabo, ali kot nekaj, kar je za nas celo dobro.

Alenka razkrinkala Janezov pravi obraz
Četrta sezona šova Ljubezen po domače se nezadržno bliža koncu in trenutek končne odločitve že trka na vrata letošnjih kandidatov. Čeprav Janez Rebernik že dlje časa zatrjuje, da mu je v srce segla Darja Sančanin, pa se je moral vso sezono otepati tudi Alenkinih očitkov, da v domači vasi velja za pravega zapeljivca. Alenka se bo odločila, da na zadnjem zmenku prijateljici Darji dokaže, da o Janezu ni lagala.