ugajanje

Ali znate reči 'ne'?
Ste se že kdaj kislo nasmejali in rekli "ja", medtem ko ste mislili "ne"? Ste iskali tisoč izgovorov in vse skupaj zavijali v celofan, samo da bi se izognili besedi "ne", da bi jasno povedali, da nečesa nočete?

Saša Krajnc: Ugajanje drugim z zanemarjanjem svojih želja in potreb je škodljivo
Zima, umirjena in hladna, prinaša počitek naravi, vse se upočasni in tudi sonce se hitreje odmakne, medtem ko sami lahko občudujemo lučke, nosimo bleščice, kupujemo darila, pripravljamo slavnostni jedilnik, urejamo praznično dekoracijo ter si v mislih vrtimo vso pravljico tega čarobnega časa. A resničnost je včasih drugačna od tega, kar si želimo in po čemer hrepenimo. O praznikih in najrazličnejših izzivih, ki pridejo v ospredje prav v tem obdobju, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Začni resnično živeti in pozabi na občutek praznine
Se počutiš prazno, kot da v tvojem življenju nekaj manjka in ti brani, da bi resnično živela? Zdaj se v svojih mislih vrni daleč nazaj in se spomni svojega otroškega veselja, razposajenosti, nagajivosti in navdušenja. Kdaj se je to izgubilo in zakaj? Odgovore imaš v sebi, saj si se samo ti izgubila nekje na poti, ki se ji reče življenje. Objemi tisto malo punčko, ki jo nosiš v spominu in ji vrni veselje do življenja, kot ga je nekoč poznala. Čas je, da se vrneš - prava ti.

'Za ženske je težak pogovor o spolnosti, ker se bojijo, da če bodo izrazile svoje želje, ne bodo sprejete.'
Ženskam pogosto govorijo, da se morajo na delovnem mestu boriti za to, kar hočejo, da morajo vztrajati pri povišanju plače, da morajo reči za napredovanje in da morajo v zvezah jasno in glasno izraziti svoje mnenje. Toda, ali ženske res vedno povedo, kaj hočejo, ko gre za romantične odnose?

'Biti samski ni nič slabega, ravno nasprotno ...'
"Biti samski ni nič slabega. Nasprotno! V današnjem času nam to omogoča svobodo, ki je zlasti med milenijci ena najvišjih vrednot. Morda k temu pripomore tudi vedno višja izobraženost žensk – ženske na visokih položajih pogosto pravijo, da se jih moški ''ustrašijo'' ali pa, da za zvezo nimajo časa," meni Klara Vrbnjak, magistrica psihologije, s katero sva se pogovarjali tudi o modernih odnosih, o življenju na Kanarskih otokih in zakaj se je odločila za študij psihologije.

Ko so hčerke za pohvalo matere pripravljene storiti vse
Res je, da si družine ne izbiramo sami, zato se moramo sprijazniti s to, ki nam je dana oziroma v katero smo se rodili. Nekateri imajo pri tem srečo, saj odraščajo v ljubečem okolju ob starših, ki jih imajo radi take, kot so in jih brezpogojno spodbujajo ter verjamejo vanje. Veliko manj sreče imajo otroci, ki se rodijo v neurejenih razmerjih in se iz različnih razlogov ne morejo znebiti strupenega vpliva, ki ga imajo nanje starši. Ti otroci skoraj gotovo utrpijo nepopravljivo psihološko škodo in pogosto se zgodi, da vzorec kot odrasle osebe ponovijo tudi v svojih lastnih družinah.