varnost v prometu

Pravna varnost pri sklepanju prodajne pogodbe o nakupu nepremičnine: Ključni koraki v postopku skrbnega pravnega pregleda nepremičnine
Nakup nepremičnine predstavlja naložbo v prihodnost, za katero se načeloma odločimo le enkrat, morda dvakrat v življenju. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin v Sloveniji, bi lahko rekli, da je nakup nepremičnine cilj vsakega Slovenca. Da bi do cilja prišli brez nepotrebnih ovir, je za sam postopek nakupa nepremičnin pomembno, da veste kakšno nepremičnino kupujete, tako glede dejanskega kot pravnega stanja.

Starševstvo na poti - najboljša oprema za potovanja z otroki
Potovanje z otroki je lahko ena izmed najlepših dogodivščin, ki jih lahko doživite kot družina. Vendar pa potovanje z malčki zahteva tudi nekaj več načrtovanja in priprav. Izbrati je potrebno pravo opremo, ki bo potovanje naredila enostavnejše, udobnejše in predvsem varnejše za vaše najmlajše.

Vožnja po avtocesti v Sloveniji
Cestna pravila so več ali manj enaka po vsej Evropi, ampak promet in prometni udeleženci pa se precej razlikujejo. Tako je vožnja po avtocesti v Sloveniji ali Nemčiji lahko kar različna. Ne glede na to, v kateri državi se nahajate, je treba slediti cestnim pravilom in paziti na preostale voznike in udeležence v prometu. Občasno pa boste lahko na cesti naleteli tudi na kakšno žival. V tem primeru vam svetujemo še posebno pozornost, saj boste težko predvideli, kako bo žival reagirala. Hupanje zna zadostovati, da se bo žival odstranila s cestišča.

Pospešuje presnovo, odpravlja stres in izboljšuje telesno držo
Kolesarjenje je lahko pravi užitek v toplejših mesecih, saj je kolo idealno prevozno sredstvo do bližnjih in tudi oddaljenejših krajev. Z njim se lahko zapeljete na izlet v naravo ali po mestnih ulicah. V zadnjem času je še posebej priljubljeno urbano kolesarjenje in z začetkom sezone so se številni kolesarji vrnili v velikem slogu na kolesarske poti, ulice in ceste.

Nujno je poskrbeti za preventivo
Tople dneve marsikdo izkoristi za izlete v obmorske kraje ali okoliške hribe in na pot se najraje odpravimo z avtomobilom. V njem preživimo ogromno časa, kar pomeni, da se počutimo varno, domače in sproščeno. Med vožnjo nekateri poslušajo glasbo, opazujejo okolico, prepevajo, telefonirajo, razmišljajo o raznih obveznostih … Premalo voznikov pa je osredotočenih na vožnjo in varnost. Pri varnosti ne bi nikoli smeli sklepati kompromisov, izgovore pa bi morali pozabiti, kajti potrebna je samo ena sekunda, ki je nikoli več ne bomo mogli popraviti.

HOROSKOP: tehtnice čaka ljubezen, raki bodo doživeli veliko presenečenje
Pred nami je nov teden in z njim nov tedenski horoskop astrologinje Špele Plemelj.

Potovanje z letalom: kaj sodi v ročno prtljago in kaj ne?
Kdor se želi vkrcati na letalo z ročno prtljago, mora poleg predpisov glede velikosti in teže nahrbtnika ali kovčka, ki ga želi imeti pri sebi, upoštevati tudi varnostne predpise. Čeprav v Evropski uniji veljajo enotna osnovna pravila glede tega, kaj sme biti v ročni prtljagi in kaj ne, vendarle obstajajo določena odstopanja med letalskimi prevozniki, veliko je odvisno tudi od tega, kam nameravate potovati. Prav zato smo se odločili preveriti, kaj je na posameznih letih lahko sestavni del ročne prtljage in kaj ne.

Tega nikar ne počnite!
Varnost pešcev, ki spadajo med ranljivejše udeležence v cestnem prometu, je ena od prioritet Javne agencije RS za varnost prometa. Najbolj problematični so prav zimski meseci, ko je zaradi vremenskih razmer in krajših dnevov vidnost na cesti slabša, med najbolj pogostimi vzroki prometnih nesreč s smrtnim izidom za pešce pa so tudi odvzem prednosti, neprilagojena hitrost voznikov in tudi nepravilnosti pešca.

Posnetek si je do danes ogledalo več kot 250 tisoč ljudi
Se še spomnite strašljivega oglasa, v katerem med drugim nastopa igralka Usodnega vina Inja Zalta in prikazuje, kaj se dejansko lahko zgodi, če med vožnjo v roke primete telefon in samo za trenutek preusmerite pozornost s cestišča? Posnetek je res pretresel številne, a očitno ne dovolj, saj je raziskava AVP pokazala, da v Sloveniji med vožnjo, kljub prepovedi, mobilni telefon še vedno uporablja kar 75 % voznikov.

Mazejeva po prometni nesreči že na belih strminah!
Naša najboljša smučarka vseh časov Tina Maze, ki začetek nove olimpijske smučarske sezone že nestrpno pričakuje, te dni pili tehniko skupaj s hrvaškim asom Ivico Kosteličem. Svoje oboževalce sta junaka belih strmin pozdravila tudi prek družabnega omrežja in sporočila, da se skupaj dobro zabavata. Prometna nesreča, ki jo je naša smučarka doživela pred kratkim, pa je zdaj že preteklost.

Marjana Peterman: Prehranske afere so omajale zaupanje
Evropska komisija je predloge sprememb na področju nadzora nad hrano, ki so bili v pripravi kar nekaj časa, a je afera s konjskim mesom spodbudila hitrejšo vključitev določbe proti goljufijam s hrano v aktualno zakonodajo. Na Zvezi potrošnikov Slovenije pravijo, da podpirajo vse korake, ki bodo narejeni za preprečevanje goljufij s hrano, ker je bilo zaupanje v varnost oziroma kakovost hrane v preteklih mesecih zaradi afere s konjskim mesom močno omajano. O tem, kako varna je hrana pri nas in ali sploh vemo, kaj jemo, smo se pogovarjali z Marjano Peterman, prehransko strokovnjakinjo z ZPS.

Z nami se bosta zapeljali Klavdija Brvar in Ana Maria Zagode
Kdo pravi, da ženske niso dobre voznice? Stereotipov o tem, da ne znajo voziti in še manj parkirati, je sicer veliko, a dejstva govorijo drugače, ženske se pogosto izkažejo kot zelo varne in spretne voznice. Dve bralki, Klavdija Brvar in Ana Maria Zagode, bosta dokazali, da to drži, saj bosta na Vranskem pokazali svoje spretnosti in znanje ter si tako skušali priboriti za čudovite tri mesece ključe Citroena DS3 Cabrio.

Bodi 'carica' za volanom in osvoji čudovito nagrado!
''Zagotovo je za volanom ženska!'' Verjetno ste že sami kdaj kaj podobnega izrekli ali pa slišali. Stereotipi, ki se nanašajo na sposobnost žensk, da upravljajo avtomobil, so še vedno zelo živi. Ženske ne znajo parkirati, med vožnjo so nervozne in ne znajo reagirati na situacijo, in tako naprej. A statistike kažejo popolnoma drugačno sliko, saj ženske še zdaleč ne povzročijo toliko nesreč kot moški, saj so zelo previdne voznice. Če imajo pa možnost, da sedejo za volan varnega in uporabniku prijaznega vozila, pa so na cesti prave zmagovalke. V nagradni igri Užitek na vsakem koraku vam ponujamo možnost, da si priborite ključe privlačnega avtomobila.

Taksistke – pot v neodvisnost indijskih žensk
Shanti Sharma je mati treh deklic, ki si kruh služi kot taksistka. To ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi 31-letna samohranilka prihajala iz Indije, ki je znana po izredno patriarhalni družbi, v kateri ženske zelo redko dobijo priložnost za zaposlitev, kaj šele, da bi sedle za volan. Še bolj presenetljivo je, da se v njen taksi lahko usedejo samo ženske, saj dela za podjetje, ki Indijkam in turistkam omogoča, da varno potujejo po precej nevarni prestolnici. Pravi, da je bilo na začetku težko in da je večkrat premišljevala, da bi si raje poiskala nekoliko bolj "žensko" delo, a po tragični smrti 23-letne Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo v začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju posililo in preteplo šest moških, je odločena, da bo Indijkam omogočila bolj varen prevoz in s svojim poklicem pripomogla tudi k večji neodvisnosti.

VIDEO: Ko se zaradi ličenja zgodi tragedija
Petra je tako kot vsako jutro zamujala v službo, zato se je kot ničkolikokrat doslej ličila kar med vožnjo do cilja. Najprej puder in malo sence na veke, le še maskara in bom nared, je pomislila. Namesto da bi gledala, kaj se dogaja na cesti, je vso pozornost usmerila nanašanju maskare na svoje trepalnice, ob tem pa brzela po cesti, polni prometa. V tistem se je zgodilo ...

Za varno vožnjo sezuj visoke pete
Zavod Varna pot je v okviru dobrodelne akcije 'Pozor, visoke petke' priredil razprodajo čevljev s peto. Izkupiček od akcije, s katero želijo opozoriti, da vožnja v visokih petkah ni varna, bo namenjen izvedbi preventivno-izobraževalnih delavnic za mladostnike in starše. Organizatorjem je uspelo zbrati več kot 90 parov čevljev, najvišji znesek, ki so ga na dražbi iztržili za par čevljev, pa je bil 350 evrov.

Nevarno telefoniranje med vožnjo
Raziskava je pokazala, da je tudi prostoročno telefoniranje med vožnjo enako nevarno kot vožnja v alkoholiziranem stanju.