zaščita okolja

Zakaj je kožna bariera pomembna in kako jo učinkovito zaščititi?
Kožna bariera je ključna za zdravje vaše kože, saj deluje kot zaščita pred zunanjimi dejavniki, kot so bakterije, onesnaževala in škodljivi UV žarki. Čeprav je to ena izmed najbolj pomembnih funkcij vaše kože, mnogi ljudje pogosto zanemarjajo njeno zaščito in negovanje. V tem članku bomo raziskali, kaj je kožna bariera, zakaj je pomembna in kako jo učinkovito zaščititi.

Ste že slišale za batana olje? Vaši lasje bodo navdušeni
Batana olje postaja vse bolj priljubljeno v svetu nege las in mnogi ga imajo za 'čudežno olje', ki spodbuja rast in obnovo poškodovanih las.

Šipkovo olje ima številne koristi za nego kože
Na področju naravne nege kože je šipkovo olje v zadnjih letih postalo zelo priljubljeno. To močno olje, pridobljeno iz semen divjega šipka, je polno esencialnih maščobnih kislin, vitaminov in antioksidantov, ki imajo številne koristi za kožo.

Zakaj je vitamin C tako pomemben pri negi kože?
Vitamin C je prava hit sestavina, še posebej, ko govorimo o negi kože. Številne njegove prednosti so že dobro poznane, v zadnjem času pa se še več in še bolj podrobno govori o njegovih koristih pri negi obraza.

Nasvet strokovnjakinje: kako negovati kožo skozi desetletja življenja?
V različnih življenjskih obdobjih je ključno uporabljati ustrezne izdelke za ohranjanje sijaja, zdravja in lepote kože. Kako skozi leta pravilno skrbeti zanjo, je pojasnila magistrica kozmetike in diplomirana medicinska sestra, Laura Sardinšek.

Kako negovati intimne predele, da ne pride do vnetja?
Pravilna nega intimnih predelov je ključna za ohranjanje zdravja, kakovosti življenja, udobja in samozavesti. Koristne nasvete, kako zmanjšati tveganje za nastanek vnetja ali okužb, je podala ginekologinja Darja Gašperlin Dovnik.

Poznate kristal, ki bo prečistil vašo energijo?
Kamena strela velja za enega izmed najmogočnejših kristalov. Vedno znova nas navdušuje s svojo izjemno močjo in energijo. Ta kamniti čudež ima tudi globok duhovni pomen in številne pozitivne učinke na tiste, ki se odločijo, da ga vključijo v svoje življenje.

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?
Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

7 faktorjev, zaradi katerih kolagen z leti upada. Kako ga naravno podpreti?
Kolagen daje koži zdrav in mladosten videz. A z leti tvorba kolagena upada. Koža je vedno bolj povešena in suha, drobne linije se začnejo poglabljati v gube. Na ta proces vpliva staranje telesa, pospešujejo pa ga okoljski dejavniki. Dobra novica je, da lahko izgubljanje kolagena upočasnite in telo spodbudite k proizvajanju novega.

'Čudežna' sestavina, ki je v zadnjih letih postala lepotni hit
Skrb za kožo bi morala biti na vrhu seznama vsakodnevne nege, a ji prepogosto posvečamo premalo pozornosti. Posledice se običajno začnejo kazati precej zgodaj: naša koža postane suha, nenavlažena in preobčutljiva, vidno izgubi svežino, sijaj in napetost. Če že nekaj časa zadovoljne s svojo kožo, je morda napočil čas, da spremenite svojo negovalno rutino in jo obogatite s kakovostnimi lepotnimi izdelki, ki jo bodo oskrbeli z vsem, kar potrebuje, da si povrne zdrav videz.

Na to morate biti še posebej pozorni
Letošnje poletje ne skopari s sončnimi žarki, ki skrbijo za dobro razpoloženje in prijetno druženje ob morju ali v naravi. Izpostavljanje soncu je v zmernih količinah sicer zdravo, saj krepi obrambne sposobnosti telesa in povečuje količino kalcija v krvi in kosteh. Žal pa lahko škodljivi UV-žarki hitro pokvarijo sproščeno vzdušje in uničijo dopust, zato je dobro vedeti, kako se jim najučinkoviteje upreti.

Kako do zdrave in sijoče kože za vse življenje
Zdrava in sijoča koža je nekaj, kar si želijo vsi, ki me obiščejo. Težave, ki vas pestijo, pa so zelo, zelo različne. Od nečiste kože, ki še zdaleč ni le težava najstnikov, do preobčutljive, suhe kože z rdečico, hiperpigmentacije, gubice, upad čvrstosti kože, in kar je zelo pogosto, preplet različnih problematik istočasno.

To je v zadnjih letih eden največjih trendov
Varovanje okolja je v zadnjih letih ena najaktualnejših globalnih tematik in prežema praktično vse ravni življenja. Skrb za okolje in trajnostni razvoj postajata vse pomembnejši vrednoti, a ju je treba ves čas razvijati in dopolnjevati – tudi s pomočjo sodobne tehnologije.

Kako izbrati pravo kozmetiko zase?
S tem vprašanjem se na tisoče žensk sooča po svetu vsak dan. To je vsekakor tudi eno najbolj pogostih vprašanj, ki mi jih postavljate. In nanj ni enostavnega odgovora, še posebno če si želite res preparate, pisane na kožo prav vam oz točno določene rezultate.

Naj vas ne zavede: pred soncem niste varni niti doma!
Tudi če to poletje niste in ne boste potovali na morje in boste zaradi obilice dela komaj kaj zapustili prostore pisarne oziroma delovnega okolja, ne smete pozabiti svojo kožo zaščititi pred nevarnimi sončnimi žarki. A kako intenzivna naj bi bila naša dnevna zaščita? In katere dele telesa ima sonce najraje? Dermatologi pravijo, da je vse odvisno od tipa vaše kože in od tega, koliko časa dnevno preživite na prostem.

Leonardo DiCaprio na dražbi zbral več kot 25 milijonov evrov
Ameriškemu igralcu Leonardu DiCapriu je na enajsturni dobrodelni dražbi v New Yorku, katere izkupiček bo namenjen projektom zaščite okolja, uspelo zbrati kar 25,7 milijona evrov. Igralec je bil z izkupičkom zadovoljen, a je hkrati poudaril, da okolje potrebuje veliko več pomoči.

Strah ostane prisoten
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo to bolezen. Debbie je menila, da je bolezen ne bo doletela, da za rakom na pljučih zbolevajo drugi, starejši in njen neznani. Vendar ni bilo povsem tako ...

Odsluženi mobilniki za zaščito goril in šimpanzov
Dunajske mestne oblasti so začele z zbiranjem odsluženih mobilnih telefonov. Pridobljena sredstva bodo namenjena Inštitutu Jane Goodall, ki se bori za zaščito živali in njihovega naravnega okolja, natančneje pa bodo prispevki pomagali zaščititi gorile in šimpanze v Afriki.