zakaj uživati stročnice

Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?
Ali resnično obstajajo živila, ki imajo manj kalorij, kot jih porabimo za njihovo presnovo po zaužitju, oziroma hrana, zaradi katere hujšamo, ko jo jemo? "Takšna živila žal ne obstajajo, pa tudi če bi, se na tak način ne bi dalo hujšati," je poudaril klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, ki je osvetlil dejstva in zablode pri omenjanju "živil z negativnimi kalorijami".

Učinkovita dieta, ki uspešno znižuje krvni tlak
Dietni model Dash je bil prvotno namenjen osebam z visokim krvnim tlakom, ker pa se je izkazal za uspešnega tudi pri odpravljanju odvečnih kilogramov, ki običajno spremljajo povišan krvni tlak, se priporoča tudi osebam, ki želijo shujšati.

Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?
Ena od težav, ki se lahko pojavi tik pred in ob nastopu menopavze, je nabiranje maščobe okoli trebuha, kar ni zgolj estetsko moteče, temveč ima lahko tudi negativne učinke na zdravje. Zakaj se kopiči maščoba in kako se lahko spopadate z izzivom, je razložila univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije in klinična dietetičarka, Andreja Čampa.

Viri vlaknin, ki bi jih morali redno uživati
V današnjem hitrem tempu je ohranjanje zdravega načina življenja ključnega pomena. Medtem ko se mnogi osredotočajo na makrohranila, kot so beljakovine in maščobe, pomen prehranskih vlaknin pogosto ostane neopažen. Vlaknine so namreč bistvena sestavina uravnotežene prehrane, saj nudijo številne koristi.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Zakaj so pomembne in kako pomagajo pri hujšanju?
Stročnice so eno tistih živil, ki v telesu nekaj časa pustijo občutek sitosti. Z njimi boste v telo vnesli veliko potrebnih hranil. Fižol, grah, arašidi, čičerika in ostale stročnice so lahko super izbira za hiter in enostaven prehod k izboljšanju vaše prehrane in telesne teže.

Živila, ki bi jih morale jesti ženske po 40. letu
Zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana je ključ do dobrega počutja in veliko energije ter vzdrževanja primerne telesne teže. A vendar ni nujno, da bodo živila, ki so bila za vas najboljša v vaših 20. letih, optimalna tudi po vašem dopolnjenem 40. ali 50. letu starosti. Z leti se namreč spreminjamo, nihajo nam hormoni, znižuje se kostna gostota, upada mišična masa, upočasnjuje se presnova in dogajajo se tudi druge telesne spremembe.

Meso, ki vsebuje največ beljakovin na porcijo
Za večino je meso nepogrešljiv del glavnega obroka. Ne le, da nas hitro nasiti, je dober vir beljakovin in drugih hranilnih snovi, ki jih naše telo potrebuje, zato strokovnjaki svetujejo, da ga hitro umestite na svoj jedilnik.

Je belo meso res bolje uživati kot rdeče?
Zakaj je belo meso bolj priporočljivo uživati kot rdeče, kaj je bolje – piščančje ali puranje meso, koliko ga dnevno zaužiti in kako nadomestiti vnos beljakovin, če ne jeste živil živalskega izvora? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionistLuka Roter, mag. dietet., CISSN.

Skrivnost lepe in mladostne kože, ki je navdušila Slovenke
Zdrava, mladostna in sijoča koža je želja vsake ženske, žal pa se nemalo predstavnic nežnejšega spola, pa tudi moških, spopada z najrazličnejšimi težavami, povezanih s kožo. Med najpogostejšimi velja omeniti nečisto kožo, ki še zdaleč ni le težava najstnikov, pa suho in občutljivo, nekatere pesti hiperpigmentacija, večinoma pa gre za upad čvrstosti kože in pojav gubic. A čeprav je staranje kože naraven proces, lahko z zdravim življenjskim slogom, ki poleg redne telesne aktivnosti vključuje ustrezno prehrano, z uživanjem prehranskih dopolnil in prilagojeno nego bistveno pripomoremo tako k zdravju kot videzu kože. Kaj torej lahko same storimo, da koži povrnemo elastičnost, mladostni videz in sijaj?

Kolagen: zakaj ga uživati in kakšni so znaki pomanjkanja
Večja je gostota in kakovost kolagenskih vlaken, bolj je koža čvrsta in napeta. Upad gostote kolagena se prične po 25. letu starosti, nanj pa zelo vpliva tudi vsakodnevna izpostavljenost UV sevanju. Kolagen bo nahranil vašo kožo od znotraj, ohranjal vaše sklepe zdrave in poskrbel za lepše lase in nohte in celostno pomlajevanje, saj je v našem telesu prisoten v veliki količini. Je najbolj razširjen strukturni protein, prisoten v vseh notranjih organih.

Zato strokovnjakinja še posebej ženskam priporoča rastlinsko dieto
Tudi s skrbno načrtovano rastlinsko dieto lahko zadostimo potrebam po raznovrstni hrani, čeprav ne uživamo mesa, rib, mleka in mlečnih izdelkov ter jajc, pravi svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič. Naštela je rastlinske vire beljakovin in kalcija, navedla primer celodnevnega jedilnika za uravnoteženo rastlinsko prehrano in razkrila, katere dodatke vendarle priporoča in zakaj.

Izpadanje las - zakaj do njega pride in kako ga ustaviti?
Izguba las je normalen pojav, ki ga povezujemo s staranjem, v nekaterih primerih pa je prekomerno izpadanje las lahko tudi posledica bolezenskega stanja, med drugim tudi okužbe s covidom-19.

Živilo, ki bi ga morali pozimi jesti večkrat
Prihaja letni čas, ki prinaša mrzle in sive dni. Občutek, da se pozimi redite bolj kot poleti, ne vara. Manj je sonca in posledično ste manj v naravi, več časa preživite doma, na toplem. Manj se tudi gibate in ne porabite toliko kalorij, kot jih vnesete v telo.

Če želite zdravo in sijočo kožo, se nečemu morate odpovedati
Če se vam že nekaj časa zdi, da vaša koža kliče na pomoč in da se situacija nikakor noče izboljšati, čeprav se police v vaši kopalnici šibijo pod težo tisoč in enega kozmetičnega izdelka, naj vam zaupamo skrivnost ... Da bo vaša koža zasijala, jo morate nahraniti s hranili, po katerih hrepeni in jih na žalost v sodobni prehrani močno primanjkuje.

Zato zvečer izropamo hladilnik?!
Dobro vemo, kaj je za nas zdravo. Zjutraj pojemo ovsene kosmiče, v službi se odrečemo pecivu, ki ga je prinesel sodelavec, za kosilo izberemo veliko zelenjave … Pošteno smo že ponosni, ker zase tako dobro skrbimo. Nato pa pride večer … In vse dobre namere so pozabljene. Piškoti, ki so v shrambi, puding, ki ga je partner ali otrok pustil v hladilniku … Pa še to ni dovolj. Spet se odpravimo v kuhinjo. In spet. Naš cilj je samo eden – kaj še pojesti. Naša lakota je vsaj na prvi pogled nepotešljiva. Zakaj se nam to dogaja?