zasvojenost z odnosi

Zato bi se morali odločiti za digitalni detoks
Ljudje smo se danes skoraj prisiljeni nenehno gibati v digitalnem svetu. Telefon je naša budilka, urnik, album fotografij, včasih celo naš najboljši prijatelj. Vse to pa hitro pripelje do občutka, da smo vpeti v neprekinjeno mrežo informacij, ki nas lahko utrudi in nam povzroči stres. Modra svetloba, ki nenehno seva iz naših ekranov, slabo vpliva na naš naravni bioritem in hormonsko ravnovesje.

Gabor Maté: Telo pove tisto, česar besede ne morejo
Gabor Maté je priznan zdravnik, govornik in avtor, znan po svojem strokovnem znanju na področju odvisnosti, travm, zdravja duha in telesa. Njegovo delo se pogosto vrti okoli prepleta telesnega in duševnega zdravja ter družbenih dejavnikov.

Privlačnost in strup toksične ljubezni
Privlačnost toksične ljubezni je izjemno močna, saj deluje podobno kot droga, zasvajajoče in intenzivno. In čeprav vemo, da nam škodi, se ji vseeno težko upremo. Normalnost v tem primeru ni tisto, kar iščemo, saj hočemo nekaj več, nekaj, kar bi nas znova pahnilo v omamo, po kateri hrepenimo. V svojih trenutkih šibkosti smo zanjo še bolj dovzetni, saj mislimo, da je to tisto, kar potrebujemo. Torej svojega rešitelja, ki je istočasno naš rabelj in s katerim smo ostali ujeti v skupni travmi. In to je ta povezava, ki jo lahko občutimo kot ljubezen.

Kako prepoznati zasvojenost z odnosi?
Večinoma si vsi želimo lepih in izpolnjujočih odnosov, a lahko v odnosih vztrajamo tudi takrat, ko bi se morali od njih posloviti. V iskanju nečesa več, zanemarimo lastne občutke, ki nam govorijo, da nekaj ni v redu. A ni bilo vedno tako ... Na začetku smo morda spoznali očarljivo in karizmatično osebo, lahko, da je bila skrbna in prijazna, vsekakor pa je v nas vzbujala prijetne ter domače občutke, da ji lahko zaupamo. Kaj se je torej spremenilo? Čustvene manipulacije, razvrednotenje, najrazličnejše oblike zlorab, kdaj in kako se je vse to prikradlo v naš odnos in zakaj mu nismo več kos?

Najbolj opazne karakteristike toksičnih ljudi
Ljudje, ki jih srečamo v življenju, na nas ne vplivajo le s svojimi dejanji, ampak tudi besedami. Te nas lahko motivirajo, pomirijo in razveselijo, lahko pa nas tudi zabolijo. Zaradi tega so tudi ljudje, ki jih uporabljajo, dolžni poznati njihovo moč in jih morajo znati uporabljati z odgovornostjo. In tisti, ki jih uporabljajo le za povzročanje škode, za ustrahovanje in ustvarjanje bolečine in solz ter lastno korist, so toksični ljudje. So kot strup v steklenički, ki ga delijo z vsemi, ki prekriža njihovo pot, samo za lastno olajšanje.

Čustvena odvisnost: kako jo prepoznati?
Odvisnost je beseda, ki jo običajno povezujemo z različnimi vrstami zlorabe substanc, spolnostjo, igrami na srečo ali celo nakupovanjem. Vendar se le malokdo zaveda, da obstaja še ena vrsta odvisnosti, ki je ne opazimo tako zlahka – gre za čustveno odvisnost. Takšnim ljudem predstavljajo čustva nevarno resničnost, ki se kaže v odvisniških odnosih. Ta vrsta odvisnosti se od ostalih razlikuje po tem, da je manj očitna, a je morda celo bolj razširjena. Kako jo prepoznati?

Kaj je zasvojenost z destruktivnimi odnosi?
Odnosi imajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje, a vseeno si lahko izberemo partnerje, ki nas bodo pahnili v čustveni prepad. V destruktivnih odnosih izgubljamo svoje želje, samospoštovanje in veselje, hkrati pa pozabljamo tudi na ljubezen do sebe. A zakaj se vseeno zapletamo v odnose, ki počasi, a zanesljivo uničujejo vse naše sanje o vzajemni ljubezni – imeti rad in biti ljubljen? V teh primerih ni v ospredju ljubezen, ampak podoživljanje bolečine v nedogled, vsakič znova in znova. Čeprav si zavestno tega ne želimo, ne moremo pobegniti pred čustveno travmo, ki smo jo nekoč doživeli in jo neuspešno rešujemo še danes. To je zasvojenost z destruktivni odnosi, o katerih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Martino Medved.

Zakaj moški varajo?
Peter Topić je priznani terapevt, ki verjame, da se okrevanje začne z znanjem in razumevanjem, kar je že prvi korak k izboljšanju našega življenja. Tokrat smo se z njim pogovarjali o varanju in razlogih, ki pripeljejo do njega. Obstaja več oblik prevare, a bolj ko je odnos z drugo žensko brezoseben ali izključno seksualne narave, večja je lahko zabloda moških. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Razlogi, zakaj se spuščamo v odnose z zasedenimi partnerji
Večina nas sanjari o ljubezni, ki ne vključuje tretje osebe, kljub temu pa se mnogim zgodi, da se zapletejo, včasih nehote, spet drugič povsem zavestno, v odnos z osebo, ki že ima nekoga, torej drugega partnerja. V tem primeru dvome in pomisleke zamenja upanje, da se bo scenarij odvil po naših željah in tako se lahko hitro znajdemo v ljubezenskem trikotniku, kjer bomo več ali manj deležni samo drobtinic ljubezni. Samo upanje v srečen konec v teh primerih ni dovolj, a je vseeno dovolj, da v svoje življenje vzamemo tudi tiste, za katere vemo, da z njimi ne bomo dobili tega, kar si želimo – ekskluzivno ljubezen. O tem, zakaj pristajamo na manj, ko vstopamo v odnose z zasedenimi partnerji, smo se pogovarjali tudi s terapevtko Tino Korošec.

'Tesnoba je tako postala moja prijateljica, ki me je gnala naprej.'
Sedim za mizo v svoji kuhinji, pripravljam se za izpit, ki me čaka v tem tednu, predelujem snov anksioznost in misli mi zaplavajo v preteklost svojega življenja. Pridem do točke simptomi, eni izmed njih so težave s spancem, bolečine v prsih, nekontrolirane misli. Gre namreč za vsiljive misli, zaradi katerih te začne stiskati v prsnem košu. Misli, ki so brez pomena, ki nimajo ne repa ne glave, misli, ki imajo negativno vsebino in mi povzročajo pogoste nespečnosti.

5 najpogostejših razlogov za ločitev
Odnosi nas lahko osrečijo in izpopolnijo ali pa privedejo do brezna najtežjih čustvenih bolečin. Ko te postanejo povsem neobvladljive in partnerja ne vidita več skupne prihodnosti, pride do ločitve. Razpad odnosa oziroma zakona predstavlja eno od čustveno najbolj napornih življenjskih preizkušenj, ki prekine ustaljen življenjski tok in zahteva njegovo preoblikovanje.

39-letni Kranjčan: S kokainom sem padel v brezno groze
Ko govorimo o drogah, se nam povsem stereotipno najprej prikažejo pred očmi problematični posamezniki z roba družbe, ki niso kos življenjskih težavam in uteho iščejo v vzporednih svetovih, ki jim jih izrišejo droge. A to že dolgo ne velja več. Rekreacijska uporaba trdih drog je v današnjem času zelo pogosta tudi med mladimi, v kreativnih poklicih, poslovnem svetu in estradi. Svojo zgodbo nam je zaupal 39-letni Kranjčan, ki se je v svojem poklicu prvič srečal s kokainom. Njegova zasvojenost ga je skozi čas vodila vse globlje, dokler ni doživel, kot pravi sam, popolnega psihičnega zloma.

Zakaj ženske preveč ljubijo in kakšne so posledice?
Ženske, ki preveč ljubijo, premalo skrbijo za svojo osebno integriteto. Ženska, ki pretirano ljubi, ne postane slučajno takšna. Navadno problemi izhajajo iz rane mladosti.

To so znaki, da ste odvisne od nakupovanja
Le kdo ne pozna ženske, ki ne bi uživala v nakupovanju? Maratonsko raziskovanje trgovin, družba prijateljice, ki se vsaj malo spozna na modo, in na koncu dneva blažen nasmešek ob gori nakupovalnih vrečk. Ja, vse to je povsem običajen del življenja skoraj vsake ženske in tudi kakšnega moškega. Kaj pa, ko se navdušenje nad nakupovanjem spremeni v obsedenost in začnemo izgubljati nadzor nad sabo? Zasvojenost z nakupovanjem ni nekaj izmišljenega in lahko predstavlja resno težavo.

Brane Kastelic o Carolininem porno fiksu in še čem
Brane Kastelic je pronicljiv in duhovit kolumnist, pisatelj in dopisnik z Otoka, kamor se je preselil pred 25 leti. Ob njegovih erotičnih zgodbah je odraščalo več generacij Slovenk in Slovencev, mnogi so si z njegovim domiselnim pisanjem popestrili seksualno življenje. Večni šarmer in zapeljivec se je pridružil ekipi portala Zadovoljna.si.