zdravstvena

Dan žena - to je pravi pomen tega praznika
Bliža se osmi marec, dan, ki nas opominja, da pravice, ki jih ženske imamo danes, niso samoumevne in tudi ne podarjene, ampak izborjene s strani številnih pogumnih in bojevitih žensk, ki niso pristale na samoumevnost podrejenosti, ki je bila ženskam v zgodovini vsiljena. To je dan, ko sicer obeležujemo doseženo, a hkrati je tudi dan, ki nas opominja, da moramo še naprej vztrajno delovati za ohranjanje in širjenje teh pravic. A je to tudi dan, ko se sprašujemo: koliko spomina nam je še ostalo o pravem pomenu tega praznika?

V menopavzo brez trpljenja: kako si lahko olajšate prehod?
Mnoge še vedno trpijo ob prehodu v menopavzo, ne da bi poiskale pomoč. Vročinski oblivi, nespečnost, utrujenost, razdražljivost in drugi simptomi lahko močno vplivajo na kakovost življenja, a obstajajo rešitve. S pravim pristopom – zdravim življenjskim slogom in strokovno pomočjo – lahko novo obdobje preživite brez nepotrebnega trpljenja. Kako, pojasnjuje ginekologinja Mili Lomšek Vidmar.

Živila, za katera verjameš, da so zdrava, a v resnici niso
Kaj je zdrava hrana in katera živila so tista, ki ne smejo manjkati v tvoji prehrani? To je večno vprašanje, ki bega marsikaterega posameznika, saj nas raznorazne diete in prehranski guruji prepričujejo, da določenih živil ni dobro uživati oz. obratno, da nekaterih nikakor ne smemo izpustiti iz svoje prehrane.

Zgodnja menstruacija? 8 stvari, ki vam jih vaše telo poskuša povedati
Se vam je že kdaj zgodilo, da je menstruacija prišla prej kot običajno? Razkrivamo, kaj so najpogostejši razlogi za to in kaj vam vaše telo želi s tem povedati.

Zakaj evropska kartica ne zadostuje za potovanje po Evropi?
Če je Italija na vrhu vašega seznama za letošnje počitnice, niste edini. Gre za državo, ki je postala tako zelo priljubljena, da so nekatera mesta že začela zaračunavati dnevno vstopnino, da bi zmanjšala število turistov v poletnih mesecih. Ali to pomeni, da bi se ji morali letos izogniti? Seveda ne! Poleg krajev, ki jih pogosto videvamo na Instagramu, ta čudovita dežela ponuja številne manj znane, a prav tako čudovite kotičke, ki jih bomo predstavili v članku. In naj vas že zdaj opozorimo: za nobeno od teh destinacij evropska kartica ne bo zadostovala!

Se na sončne dni gibate več? Tako morate prilagoditi svojo prehrano
Pred nami je del leta, ko so dnevi daljši, vreme je lepše in lažje se odpravimo v naravo. Redna, zmerna intenzivna aerobna telesna dejavnost ima številne ugodne učinke na naše zdravje in kot taka predstavlja enega izmed temeljev zdravega življenjskega sloga.

Idealen način prehranjevanja po 40. letu
V času periomenopavze in menopavze pride do marsikaterih sprememb v telesu, zato je pomembno, da v tem obdobju primerno prilagodimo tudi svojo prehrano. Kako? Razkrivamo v nadaljevanju.

Hormoni vplivajo na hujšanje. Kaj je ključ do uspeha?
Za mnoge ženske je hujšanje zahteven proces, saj kljub strogim dietam in redni vadbi pogosto ni in ni želenih rezultatov. Razlogi so lahko različni in eden med njimi je tudi hormonsko neravnovesje. Kako in kateri hormoni vplivajo na izgubo teže ter kako si pomagati, razkriva certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Boste ob dieti z nizko vsebnostjo maščob (zdravo) shujšale?
Ali je mogoče (zdravo) shujšati z dieto, ki vsebuje samo 10 odstotkov maščob? Dieta, ki se osredotoča na izjemno nizko vsebnost maščob, ni tako idealna, kot se morda zdi na prvi pogled. Klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN, pojasnjuje, zakaj ni primerna za veliko večino in kako lahko celo škodi zdravju. Opozoril je na tveganja in zmote ter razkril resnico o prehrani z nizko vsebnostjo maščob.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Kdaj je seks brez kondoma sprejemljiv?
Spolne aktivnosti brez kondoma prinašajo določena tveganja, vključno z možnostjo nenamerne nosečnosti in prenosa spolno prenosljivih okužb (SPO). Vendar pa v nekaterih primerih posamezniki glede na okoliščine in želje lahko razmislijo o spolnem odnosu brez kondoma. Pomembno je opozoriti, da mora sprejemanje informiranih odločitev o spolnem zdravju vključevati odprto komunikacijo s partnerjem in zdravstvenim delavcem. Tukaj je nekaj situacij, v katerih je seks brez kondoma sprejemljiv, in štiri vprašanja, ki si jih morata pred tem zastaviti.

Ali veste, kaj je ašvaganda? Njeni učinki so neverjetni
Ste že slišali za ašvagando? Ta rastlina, znana tudi kot zimska češnja in indijski ginseng, je pomemben del tradicionalne ajurvedske medicine. S svojimi močnimi zdravilnimi lastnostmi se lahko uporablja za pomoč pri zdravljenju različnih zdravstvenih težav, vključno z anksioznostjo in depresijo. Razkrivamo, kako lahko to starodavno zdravilo pomaga izboljšati vaše zdravje.

Zakaj se pojavijo dlake na obrazu?
Čeprav lepotni standardi narekujejo, da imajo ženske gladko kožo brez dlak, je povsem običajno in povsem normalno imeti dlake na obrazu, bodisi vzdolž čeljusti, nad ustnicami ali na bradi. Ugotovite, ali so dlake na obrazu razlog za skrb in ali je čas, da poiščete zdravniški nasvet.

Kako se znebiti razpokanih pet?
V zimskih mesecih na svoja stopala velikokrat preprosto pozabimo, a ravno v tem času potrebujejo še več nege in pozornosti. Resda jih pozimi ne razkazujemo toliko kot poleti, a zaradi tesne in zaprte obutve so izpostavljena mnogim pritiskom, kar posledično lahko privede do številnih bolezni in glivičnih obolenj. Pogosta težava v teh mesecih so tudi razpokane pete.

Jod: katera živila ga vsebujejo in kakšni so znaki pomanjkanja?
Jod je bistven mineral, kar pomeni, da ga telo potrebuje za pravilno delovanje. Ker ga ne more proizvesti samostojno, ga morate zaužiti s prehrano ali kot dodatek.

Zakaj bi morali že danes začeti uživati ribje olje?
Ribje olje je prehranski vir omega-3-maščobnih kislin, ki jih naše telo potrebuje za opravljanje številnih funkcij, med drugim tudi za rast celic in mišično aktivnost. Omega-3-maščobne kisline izvirajo iz hrane in jih telo ne more proizvesti samo. V primeru ribjega olja to vsebuje dve vrsti omega-3-maščobnih kislin, in sicer DHA in EPA, kar pomeni, da so najboljši prehranski viri ribjega olja losos, skuša in postrv, školjke, ostrige in raki.

Prebavni encimi: zakaj jih je smiselno dodajati?
Zakaj je pomembna zdrava prebava in primerno ravnovesje prebavnih encimov, ali je smiselno dodajati encime in kakšna dieta je priporočljiva ob prebavnih težavah? Pojasnjuje klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Verjetno je vsak že kdaj dobil nasvet 'Jej več vlaknin'. Pa veste, zakaj so vlaknine tako koristne in zakaj je ključnega pomena, da so del vašega prehranjevanja? Razkrivamo, koliko prehranskih vlaknin potrebujete, katera živila jih vsebujejo ter kako jih dodati obrokom in prigrizkom.

Znano je, zakaj je Camilla skrivaj odpotovala v Indijo
Kraljica spremljevalka Camilla Parker Bowles naj bi se v teh dneh nahajala v Indiji, razlog za njen obisk pa naj bi bil holistični center v bližini mesta Bengaluru, ki ga je soproga britanskega kralja Karla v preteklosti že obiskala.

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Ali zdravo sončenje res obstaja?
Zadnja leta je izpostavljanje soncu vse bolj aktualna tema. Ali je izpostavljanje soncu zdravo? Škodljivo? Kako sončni žarki vplivajo na našo kožo? Kaj pa tvorba D vitamina?

Kaj se zgodi, če nehamo jesti sol?
Precej poslušamo o škodljivosti preveč soli v prehrani. A dejstvo je, da tako kot pri veliki večini stvari tudi pri vnosu natrija velja - najboljša je zlata sredina. Preverite, kaj se zgodi, če jo dobimo premalo ali če jo celo izločimo iz prehrane!

Vitamin B: zakaj je pomemben in kje ga najdemo?
Vsi že dobro poznamo učinke in pomen vitamina C in vitamina D, marsikdo pa se ne zaveda, da je za splošno zdravje in počutje zelo pomemben tudi vitamin B. Poleg tega, da pomaga krepiti imunski sistem, skrbi tudi za to, da imamo dovolj energije.

Kako okrepiti lase? Preverjeni nasveti in izdelki za krepitev las
Le kdo si ne bi želel krepkih, zdravih in sijočih las kot iz reklame? Toda nemalokrat se soočamo z različnimi tegobami, kot so izpadanje las, prhljaj, lomljivi in mastni lasje - vse to pa nam lahko jemlje samozavest in tudi močno vpliva na naše življenje.

Klofutanje, brcanje, žganje kože. Nasilje, ki ga doživljajo ženske v Sloveniji
Klofutanje, brcanje, žganje kože. Udarci, metanje predmetov. Zvijanje rok, polivanje s tekočino, prisilno striženje las. Zaklepanje v stanovanje ali v sobo. Odrekanje hrane ali siljenje z njo. Nevarna vožnja z avtom, ko skuša nasilnež prestrašiti žrtev. Napadi z orožjem ... Nasilje, ki ga doživljajo ženske. Tudi v Sloveniji.

Kaj je mavrični poljub? Nekaterim parom se gnusi, drugim je seksi
Ste že slišali za mavrični poljub? Gre za prav poseben poljub, mnenja glede njega pa so močno deljena. Medtem ko se nekaterim parom namreč zdi seksi in številni seksologi trdijo, da partnerja zbliža, pa se drugim gnusi že samo misel nanj.

To je najpogostejša zdravstvena težava žensk
Sindrom policističnih jajčnikov je najbolj pogosta težava žensk v rodni dobi. Bolnice imajo med drugim lahko hormonske motnje, težave pri zanositvi, prekomerno težo in težave z uravnavanjem inzulina. A simptome je možno omiliti s pravilno prehrano.

Sodelujte v nagradni igri in osvojite želen preventivni pregled
Hormonsko neravnovesje je dandanes ena najpogostejših zdravstvenih težav odraslih. Razlog za to je moderen način življenja, ki ga narekujejo hiter tempo, stres, premalo spanja, nezdravo prehranjevanje in pomanjkanje telesne aktivnosti. Vse to so dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov, kot so estrogen, testosteron, kortizol, inzulin, progresteron, serotonin in ščitnični hormoni. Ti so namreč tisti, ki odločajo, ali se boste v svojem telesu počutili dobro ali ne.

Ali so svilene maske za obraz boljša izbira za kožo?
Odkar so zaščitne maske za obraz postale nujen del našega vsakdana se marsikdo spopada z aknami. Tako imenovane 'maskne' so namreč ena izmed najbolj neprijetnih posledic nošenja maske, s katero se soočajo tudi tisti, ki teh težav prej niso imeli. In čeprav jih težko povsem preprečimo, pa njihov nastanek lahko omilimo tako, da skrbimo za čiščenje kože, da uporabljamo alfa in betahidroksi kisline, s katerimi pospešimo luščenje odmrlih kožnih celic, pospešimo obnovo naše kože ter tako preprečujemo mašenje por in poskrbimo za vlaženje kože. Nekateri pa so prepričani, da k zdravi koži pripomorejo tudi maske za obraz, narejene iz svile.

Mirela Lapanović ostala sama: 'Ni mi enostavno.'
Nenaden izbruh koronavirusa je načrte prekrižal številnim, med njimi pa je tudi Mirela Lapanović, razvpita zmagovalka zadnje sezone šova Big Brother Slovenija. Na Instagramu sicer svoje sledilce vsakodnevno obvešča, kako se sooča s karanteno, mi pa smo pri njej preverili, kakšne načrte ima za prihodnost, ko se zdravstvena situacija umiri.