zgodnje odkrivanje

Saša Šega Jazbec živi polno življenje ob razsejanem raku: njena zgodba o moči in sreči
Nevrologinja in nekdanja vodja Centra za multiplo sklerozo v Ljubljani, Saša Šega Jazbec, se je pred petimi leti soočila z novim šokom – ponovitvijo raka, ki se je tokrat razširil v druge organe. Ob diagnozi metastatskega raka je znova stopila na pot zdravljenja. Kljub izzivom, ki jih prinaša neozdravljiva bolezen, danes živi polno življenje. Ob podpori družine, prijateljev in lastne moči pravi, da je srečna kot še nikdar prej.

Cedevita je začela s kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' za podporo bolnikom z rakom dojke in njihovim svojcem
S kampanjo 'Bodi TU. Bodi CE' bo Cedevita ob novem proizvodu Pink Grejp z donacijo in vrsto aktivnosti podprla delovanje združenj s področja raka dojk na Hrvaškem, v Sloveniji, Srbiji in BiH.

Po 40. letu se lahko pojavijo težave v spolnosti. Naj ne bodo tabu!
Z leti se spreminja spolna sla in težave v spolnosti ne bi smele biti tabu. Zaupajte jih ginekologu, ki vam bo znal svetovati in pomagati, o njih pa se odkrito pogovorite tudi s partnerjem. Razkrijte mu želje, potrebe, pričakovanja, spolne fantazije. Ne bojte se sprememb in po želji vpeljite v vajino intimo (nove) spolne pripomočke. Škoda bi bilo, da bi se odpovedale užitkom in spolnosti zaradi težav, ki jih je moč odpraviti.

V Sloveniji vsak dan vsaj 3 ženske zbolijo za rakom dojke
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku dojk, najpogostejši oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Za zmanjševanje obolevnosti je zato pomembno osveščanje o zdravem načinu življenja in zgodnjem odkrivanju bolezni.

To je ključnega pomena za intimno nego
Vsaka ženska bi morala skrbeti zase in pri tem ne smemo pozabiti na intimno higieno. Pravilna nega je izjemno pomembna vse leto, še posebej v toplejših mesecih, ki so pred vami. Visoke temperature, znojenje, kopanje lahko negativno vplivajo na pH vaginalne flore. Ta vam lahko povzroči nemalo težav, zato si raje zagotovite dobro počutje in se izognite vsem nevšečnostim, ki so najpogostejše ravno v poletnem času. V nadaljevanju si lahko preberete, kako poskrbeti za dober občutek tudi tam spodaj.

Lahko na tak način res hitreje odkrijemo raka dojk?
V Kolumbiji že nekaj let uspešno v sistem dela uvajajo ženske z motnjami vida – zaposlujejo jih namreč v medicini kot taktilne (tipne) pregledovalke ženskih prsi. Znano je, da imajo slepi in slabovidni veliko bolj izostren občutek za otip in to njihovo prednost v kolumbijskem zdravstvu izkoriščajo za povsem neinvazivno zgodnje odkrivanja raka na dojkah pri pacientkah.

Po raku dojke je zdaj pred lepšim izzivom
Že pred leti je za naš portal spregovorila o težki življenjski preizkušnji, ki ji jo je prinesel rak dojke, zdaj pa je manekenka Jana Koteska pred novo, a veliko lepšo in zagotovo lažjo izkušnjo. Bolezen, ki jo je prestala, pač v človeku prebudijo željo po zajemanju življenja z veliko žlico, prav to pa zdaj počne tudi Jana.

Z uspešno preventivo lahko preprečimo skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo do 80 odstotkov manjšo verjetnost, da zbolijo za tem rakom, cepljenje proti okužbi s HPV pa to verjetnost še zmanjša.

Diagnoza se je uresničila: Blandova danes umrla
Komaj 40 let je imela, a britansko radijsko voditeljico Rachael Bland so zdravniki postavili pred kruto dejstvo: zaradi raka naj bi ji ostalo le nekaj dni življenja. Kruta napoved se je uresničila, saj je Blandova danes zjutraj umrla.

Zanimiva pomladna potovanja
V času prvomajskih praznikov si privoščite izvirno in kakovostno potovanje!

Zaščitite se pred najhujšim!
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana poudarjajo, da imajo ženske, ki se redno udeležujejo ginekoloških pregledov, med 70 in 80 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV pred prvo okužbo.

14.maj - evropski dan boja proti melanomu
Letošnji evropski dan boja proti melanomu, ki ga obeležujemo danes, namenja osrednjo pozornost preventivnemu samopregledovanju kože. Združenje slovenskih dermatovenerologov je v okviru dneva 26. aprila že šesto leto zapored pripravilo javnozdravstveni projekt Dan boja proti melanomu.

Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Dokaz, da to drži, je uspeh slovenskega programa za zgodnje odkrivanje pred rakavih sprememb materničnega vratu – ZORA, saj smo v osmih letih delovanja programa obolevanje za rakom na materničnem vratu zmanjšali za dobro tretjino.

Za tretjino manj novih primerov raka
Z upoštevanjem priporočil zdravega načina življenja bi za tretjino zmanjšali število novo obolelih za najpogostejšimi oblikami raka, je na novinarski konferenci ob začetku tedna boja proti raku poudarila predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku Maja Primic Žakelj. Odgovornost za lastno zdravje je tako na vsakem posamezniku, je dodala.

Majhne prsi so lahko prednost
Običajno si ženske z majhnim oprsjem želijo, da bi jih mati narava bolj obdarila, nekatere pa so nad svojo majhno košarico dobesedno navdušene. Dejstvo je, da manjše oprsje prinaša prednosti, tako z zdravstvenega kot tudi seksualnega vidika. Povrhu vsega pa je manj prsata ženska videti mlajša.

Preprečite raka na materničnem vratu
Za rakom na materničnem vratu vsako leto v Sloveniji umre med 30 in 40 žensk. Skoraj vsakega raka na materničnem vratu je mogoče uspešno preprečiti. Če je ženska cepljena proti virusu hpv in se redno udeležuje pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za to obliko raka, izjemno majhna.

V Sloveniji vse več okuženih z virusom HIV!
V Sloveniji je iz leta v leto več okuženih z virusom HIV. Epidemije še zdaleč ni konec, opozarjajo strokovnjaki, ki ocenjujejo, da je pri nas približno 600 okuženih, ki tega sploh ne vedo. In prav ti posamezniki pomenijo veliko tveganje za prenos okužbe. Zato strokovnjaki pozivajo k testiranju, ki je najboljši način preventive.

Pozor! To bi morala vedeti vsaka ženska
Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, saj za njim v Sloveniji zboli več kot 1100 žensk letno. Na žalost jih še vedno skoraj 400 umre. Za rakom dojk dnevno zbolijo tri ženske, ena umre.