Kaj je celulit?
Celulit je sprememba maščobnega tkiva, ki se zgodi, ker se v podkožju maščobne celice nalagajo neenakomerno. To ni povezano z debelostjo. Zgodi se zaradi hormona estrogena. Povzroči pa ta sprememba v maščobnem tkivu slabšo prekrvavitev. Pretok krvi je lahko manjši kar za 35 odstotkov – posledica pa je sprememba tkiva, ki se kaže kot zabuhlost, zastajanje odpadne tekočine in slabša oskrba tkiv s kisikom.
Zakaj celulit nastane?
Gre torej za vpliv hormona estrogena, ki pa ga poslabša nezdrav življenjski slog. To je premalo gibanja, preveč sedenja, nezdrava hrana, premalo vode, pa preveč alkohola, kajenje ... Stanje lahko poslabša tudi nošenje pretesnih oblačil. Ker celulit nastane zaradi vpliva hormona estrogena, nanj lahko vplivajo tudi vse hormonske spremembe, ki se nam zgodijo v življenju – od pubertete do nosečnosti, jemanja kontracepcijskih sredstev, menopavze ... Zaradi tega je tudi med menstruacijo lahko celulit opaznejši. Vplivajo pa lahko na njegov nastanek tudi različne bolezni, jemanje določenih zdravil, kroničen stres ... Kar nekaj je odvisno tudi od naših genov.
Kako se prehranjevati, da bi imeli manj celulita?
Prehranska svetovalka Mojca Cepuš predvsem svetuje, da ste pozorne, da vsak dan uživate dovolj vode. Izogibajte pa se pijačam, ki so sladkane.
S prehrano sicer ni mogoče narediti čudežev, lahko pa pomaga, če uživate dovolj omega-3 maščobnih kislin, ki so v ribah, kot so skuše, sardine, losos ... Pa tudi v lanenih semenih, lanenem olju, orehih. Pomagalo bo, če boste uživale dovolj svežega sadja in zelenjave. Še posebej, če boste izbirale lokalno, ekološko pridelano hrano. Potem izbirajte nepredelana polnovredna žita in se izogibajte predelanim (belemu kruhu, belemu rižu, belim testeninam ...). Izogibajte se rafiniranemu sladkorju in predelanim mesninam. Raje posegajte po običajnem, nepredelanem rdečem in belem mesu ter po že omenjenih ribah. Ne uživajte preveč soli. Nekaj soli sicer vaše telo potrebuje, a to je le okoli pet gramov na dan. Okus lahko namesto s soljo dodajate z začimbami, kot so ingver, kajenski poper, kurkuma ... Izogibajte se nasičenim ali trans maščobam, ki so v različnem kruhovskem pecivu, slaščicah, namazih, piškotih, cvrtju ... Zdrave maščobe pa seveda lahko jeste. To so denimo oljčno olje, avokado, oreščki ...
Kaj je še ključno v boju proti celulitu?
Z zdravo prehrano bo vaša koža bolj zdrava, kar bo pomagalo proti celulitu. Še posebej je pomembno, da se redno dovolj gibate, da imate aktiven življenjski slog, pravi Cepuševa, ki priporoča kombinacijo kardio vadbe (tek, plavanje, rolanje) in vadbe z obremenitvijo (pilates, dvigovanje uteži). To bo pospešilo prekrvavitev telesa in njegovo razstrupljanje. Poleg tega bo zmanjšalo količino maščobnega tkiva ter okrepilo mišice.
Proti celulitu se je dobro boriti tako z gibanjem kot tudi s pravilno prehrano. Ker izboljša prekrvavitev in pomaga enakomerneje razporediti podkožno maščobo, pomaga tudi masaža (lahko tudi s proticelulitnimi kremami).
Ali najprej pomislite – je vaša skrb pretirana?
Če bi rade izboljšale videz svojega celulita, je treba vedeti, da rezultati nikoli ne bodo vidni čez noč, še poudari Cepuševa. Treba je spremeniti življenjski slog v bolj zdrav, pa se bodo rezultati pokazali tu in še marsikje drugje. A v resnici je najpomembnejše zdravje in dobro počutje. Včasih se je treba vprašati tudi, ali se zaradi nečesa, kar ne ogroža vašega zdravja in je nekaj povsem naravnega in normalnega, enostavno ne obremenjujete preveč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV