Kot vsaka evropska država z dolgo zgodovino je tudi Italija nekoč imela kraljevo družino, ki je sprejemala pomembne državne odločitve. Kraljevina Italija je nastala z združitvijo Italije leta 1861, ukinjena pa je bila z referendumom leta 1946 in postala republika.
Po referendumu je bila kraljeva družina kaznovana, ker države ni uspešno rešila pred Mussolinijevim režimom, posledično pa so bili prisiljeni v izgnanstvo. Zadnji italijanski prestolonaslednik, princ Vittorio Emanuele Savojski, ki je bil takrat star zgolj 9 let, pa je leta 1978 naredil še eno usodno napako, ki ga je dokončno stala slovesa.
Z ženo Marino in 6-letnim sinom je živel v Franciji na otoku Cavallo, ko ga je nekega večera razjezila skupina mladih Italijanov, ki so si 'izposodili' gumenjak z njegove jahte in ga privezali na drugo bližnjo barko. Razjarjeni Vittorio Emanuele je nato naredil potezo, ki je vplivala na njegovo nadaljnjo življenje – razjarjen je vzel puško, odšel do ene od ladij Italijanov, ki so se želeli pošaliti z njim, in izstrelil več opozorilnih strelov.
Kljub temu, da je Savojski streljal zgolj z namenom, da bi mlade fante prestrašil in pregnal, pa je bil 19-letni Dirk Hamer tisto noč poškodovan, na koncu pa je umrl.
Hamerjeva sestra Birgit Hamer se je tri desetletja borila za pravico, a ji ni uspelo, potem pa se je v zgodbo o italijanskem kralju, ki nikoli ni sedel na prestol, vpletla še italijanska režiserka Beatrice Borromeo.
"To je zgodba, v katero sem bila vedno osebno vpletena. Moja mama je bila vedno tesna prijateljica Birgit Hamer. Sodelovala je v različnih fazah Birgitinega življenja, vključno z organizacijo Dirkovega pogreba," je v intervjuju povedala lepa Italijanka in priznala, da je bil najtežji del njenega projekta vzpostaviti odnos z zadnjim italijanskim prestolonaslednikom, ki jo je tožil, ko je ta objavila video posnetek njegovega domnevnega priznanja.
Beatrice se je namreč odločila, da o pretresljivem umoru, za katerega je bil Savojski sprva sicer aretiran, nato pa leta 1991 oproščen, posname dokumentarec, ki naj bi objektivno predstavil primer, kljub temu, da je v času, ko je delala kot novinarka, objavila kar nekaj precej agresivnih člankov o dotični zadevi.
"Dokumentarec govori o sistemu moči, ki je bil takrat prevladujoč, in o tem, kako je mogoče manipulirati s pravico in resnico zahvaljujoč zvezam in denarju ter odločenosti, da se izognemo odgovornosti. Sistem je zaščitil Vittoria Emanuela," je odločno povedala režiserka in razkrila, da je na koncu v sodelovanje pri projektu privolil tudi Savojski, v želji, da bi javnosti predstavil svojo plat in zaščitil sina pred negativnimi komentarji.
"Mislim, da bodo ljudje s tem dokumentarcem imeli vse elemente, da si ustvarijo lastno mnenje. Za to sem res trdno delala," je še povedala Beatrice Borromeo.
Na VOYO so na voljo tudi številni dokumentarni filmi o britanski kraljevi družini. Med drugim so vam na voljo tudi trije dokumentarci o preminuli kraljici: Kronanje, Kraljica sveta in Kraljica: Pogled od blizu, Življenju kraljevih žena pa sledi dokumentarec Kraljeve žene windsorske.
Kraljevo
Vir: tportal.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV