46-letna princesa Deena Abdulaziz več kot uspešno združuje dve kulturi, premika meje in daje dober zgled mlajšim generacijam žensk. V savdsko kraljevo družino se je poročila leta 1998, ko je bila stara komaj 23 let in se je po dveh letih zveze poročila s savdskim princem in sultanom bin Fahad bin Nasser bin Abdulaziz, ki je znan kipar v Savdski Arabiji. Pred nekaj leti je svojo hišo v Riadu odprl za novinarje in pokazal, da ne goji tipičnega knežjega okusa arabskega sveta in da svoje hiše ne želi okrasiti z zlatom.
Kot strastna ljubiteljica mode, mnogi ji rečejo kar arabska Carrie Bradshaw, je Deena usodni da izrekla v couture poročni obleki, ki jo je zanjo oblikoval Azzedine Alaia. Savdsko-ameriška podjetnica je bila vedno zelo ambiciozna, zato ni nobeno presenečenje, da ji je uspelo zgraditi pravi modni imperij. Priznani modni oblikovalec Christian Louboutin je po njej celo poimenoval par svojih ikoničnih salonarjev s prepoznavnim rdečim podplatom.
"Sem huda feministka. Od moškega pričakujem, da mi bo odprl vrata, da bo, če sva poročena, skrbel zame in me spoštoval, hkrati pa mi dovolil, da sem neodvisna, da sama služim svoj denar in ga sama trošim," je dejala v enem od intervjujev. Deeana s svojimi drznimi modnimi izjavami ter nenavadnim, urbanim in brezčasnim stilom vzbuja navdušuje po vsem svetu, kljub temu pa v svoji domovini spoštuje postavljene norme oblačenja. Ženske v Savdski Arabiji morajo po zakonu nositi naglavno ruto in imeti pokrit preostali del telesa, ne glede na versko pripadnost. Princesa Deena pa za razliko od ostale ženske populacije v svoji državi ne nosi hidžaba ali burke.
O njenem življenju pred prihodom v savdsko kraljevo družino ni znanega prav veliko. Rodila se je 26. decembra 1975 v Kaliforniji, saj je njen oče Alija al-Juhani, nekdanji savdski minister za komunikacije, delal kot ekonomski strokovnjak in predavatelj na več ameriških univerzah. Sedaj že vrsto let živi razpeta med Riadom in New Yorkom, kjer z družino preživi večino časa, poleg tega da je mama treh otrok, pa je tudi uspešna podjetnica. Vodi ekskluzivni modni butik D'NA, vse do aprila 2017 pa je bila je tudi urednica arabske izdaje modne biblije Vogue. A na tem položaju ni ostala dolgo, saj se je po dveh objavljenih številkah sprla s sedežem v New Yorku.
Deena je nekoč v intervjuju dejala, da se še danes spomni trenutka, ko se je odločila, da bo življenje posvetila modi. "Pomagalo mi je, da me je vzgajala mama, ki se je vedno rada lepo oblačila. Imam jo za svojo prvo muzo. In zato sem, ko sem bila stara šest let, dobila v roke britansko modno revijo Tatler. To je bil 'O moj bog' trenutek," je dejala in dodala, da je od takrat naprej vsako revijo preučila od naslovnice do zadnje strani. Željna je bila vsega, kar je bilo povezano z modo. "Ko sem odrasla, sem začela požirati revije, kot je Seventeen, nato Vogue, Harper's Bazaar ..."
Deena je sicer diplomirala iz jezikov in postala prevajalka, nekaj časa pa je celo mislila, da bo odvetnica. "Potem sem pomislila, da bi bilo super končati arheologijo, saj me je navdušilo kopanje po najdiščih in iskanje artefaktov ter odkrivanje življenja starih ljudstev. Sem pa prebrala ogromno knjig o zgodovini mode in modnih hiš. Pravzaprav sem bila zasvojena s trendi, ne da bi se tega zavedala. Če bi takrat obstajala Instagram in YouTube, bi verjetno bila vplivnica," je dejala Deena v intervjuju.
Revija Vogue je jo odkrila leta 2013, ko se je z možem in tremi otroki sprehala po newyorških ulicah, pri tem pa nosila najbolj modna dizajnerska oblačila. Ko so jo vprašali, ali bi se fotografirala za priznano modno revijo, jih je Deena zavrnila. Takrat verjetno še ni pričakovala, da bo nekaj let kasneje postala urednice omenjene revije. "Vedno sem si želela biti urednica modne revije, a na Bližnjem vzhodu tega ni bilo. Zame ni bilo realno niti razmišljati o tem, da bi se preselila v ZDA in postala stilistka, a me je to vedno zelo zanimalo," je povedala in dejala, da si je vedno želela imeti tudi svojo trgovino z oblačili, kjer bi prodajala ekskluzivna oblačila, ki bi si jih izbrala sama. In to je tudi storila. Danes lahko v njej nakupujejo samo člani kluba D'NA ali tisti, ki prejmejo njeno osebno povabilo.
Njen cilj je bil razbiti predsodke o tem, kako naj bi živele arabske ženske. "Zahodni mediji so si nehote ustvarili že pripravljeno sliko o tem, kako živijo ženske v muslimanskih državah in ta slika je večinoma napačna. Zame je bilo zelo pomembno, da poskušam združiti Zahod in Vzhod. Spomnim se prvega intervjuja za New York Magazine leta 2003. Bili so presenečeni in so me spraševali, če sem res arabska ženska. Ne vem, kaj so pričakovali, da bom imela dve glavi? Mislim, da so bili ljudje res presenečeni. Enostavno niso vedeli in ne krivim jih. Kaj več o nas niso imeli kje izvedeti. Zato sem mislila, da Vogue Arabia ne bi smel biti drugačen od Vogua, ki se prodaja v Ameriki in Evropi, ker odkrito povedano, ženske v Savdski Arabiji rade berejo originalne izvode," je dejala Deena.
Vir: dailymail.com, azra.ba
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV