Kralj Karel III. je bil uradno okronan za kralja Združenega kraljestva in 14 drugih držav Commonwealtha v Westminstrski opatiji 6. maja letos, ob njem pa je bila okronana tudi njegova soproga, kraljica Camilla, s katero se poznata že več kot 50 let.
Charles je naziv kralja tehnično prevzel takoj po smrti svoje matere, kraljice Elizabete II., to pa je bilo 8. septembra lani. S 73 leti je tako postal najstarejši član kraljeve družine v britanski zgodovini, ki se je povzpel na prestol pri tako visoki starosti, njegova mati, ki je Veliki Britaniji vladala kar 70 let, pa je ob prevzemu prestola štela zgolj 25 let.
Čeprav je zaradi vseh škandalov le redkokdo pričakoval, da bo Camilla dejansko okronana skupaj s svojim možem, pa je za to pred svojo smrtjo poskrbela kraljica Elizabeta, ki je svojim podložnikom povedala, da ima Camilla njen blagoslov, da po njeni smrti prevzame pomemben naziv.
"In ko bo moj sin Charles čez čas postal kralj, vem, da boš njemu in njegovi ženi Camilli nudil enako podporo kot meni; in moja iskrena želja je, da bo Camilla, ko pride ta čas, znana kot kraljica soproga, saj bo nadaljevala svojo zvesto službo," je povedala nekaj mesecev pred smrtjo.
Kaj se bo zgodilo, ko kralj Karel III. umre?
Tako kot je bil načrtovan potek dogodkov v primeru smrti kraljice Elizabete (operacija London Bridge), tako je načrtovan tudi potek dogodkov v primeru smrti kralja Charlesa. Protokoli, ki bodo stopili v veljavo v primeru njegove smrti, so znani pod imenom operacija Menai Bridge.
Natančne podrobnosti o operaciji Menai Bridge sicer niso znane, toda obstaja velika verjetnost, da bodo protokoli sledili podobnemu poteku dogodkov, ki so se odvili po smrti kraljice. Vse se bo začelo z napovedjo britanske vlade in voditeljev Commonwealtha, zastave pa bodo po vsej državi plapolale na polovici droga. Priprave na pogreb kralja Charlesa naj bi se začele takoj po objavi novice o njegovi smrti, po obdobju nacionalnega žalovanja pa ga bodo položili v spominsko kapelo kralja Jurija VI. na gradu Windsor.
Mnogi se sprašujejo, ali bo Camilla postala kraljica v primeru, da preživi svojega moža Charlesa, toda gre za zmotno prepričanje nekaterih posameznikov. Camilla nikoli ne bo postala kraljica regentka (vodja države), toda zelo verjetno je, da bo obdržala svoj uradni naziv kraljice soproge. Camilla bo tako še naprej opravljala svoje kraljeve dolžnosti, to pa bo počela pod vodstvom novega voditelja države. Sama v kraljevi vrsti za nasledstvo ni imenovana.
Kdo bo v primeru Charlesove smrti prevzel prestol?
Po smrti kralja Karla III. bo prestol zasedel njegov najstarejši sin princ William, njegova žena Kate Middleton pa bo postala kraljica soproga.
Po Williamu gre nasledstvena linija preko njegovih otrok: valižanskega princa Georgea, valižanske princese Charlotte in valižanskega princa Louisa. Po Williamovih otrocih pride na vrsto njegov brat Harry, vojvoda Susseški, sledita pa mu njegova otroka, princ Archie Susseški in princesa Lilibet Susseška.
Od tam postane linija nasledstva bolj sporna, saj je princ Andrew, vojvoda Yorški, naslednji v vrsti. Princ Andrew se je leta 2019 po številnih škandalih umaknil iz javnega življenja in prenehal opravljati svoje kraljeve dolžnosti. Možnost, da bi princ Andrew kadar koli postal kralj, pa je zelo majhna.
Vsi ljubitelji britanske monarhije na VOYO ne spreglejte številnih dokumentarnih filmov, ki sledijo eni najbolj slavnih družin na svetu. Med drugim so vam na voljo tudi trije dokumentarci o preminuli kraljici: Kronanje, Kraljica sveta in Kraljica: Pogled od blizu, Življenju kraljevih žena pa sledi dokumentarec Kraljeve žene windsorske.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV