Meghan Markle je na turneji po Avstraliji nekajkrat sicer presenetila v čevljih z ravnim podplatom, večino časa pa je kljub temu preživela v visokih petah, ki so na njenih stopalih tekom let že pustile posledice. Fotografije, ki so v zadnjih dneh zaokrožile po spletu, namreč razkrivajo, da vojvodinja sussekška trpi za deformacijo nožnega palca. Zaradi svoje ozkosti lahko namreč čevlji z visoko peto povzročijo zadebelitev kosti sklepa palca. To vodi v spremenjen položaj palca, ki se obrne proti ostalim prstom, medtem ko je ob strani stopal zelo očitna bula.
Kaj lahko povzročijo visoke pete?
Gre za zelo pogosto zdravstveno težavo, za katero trpi kar tretjina žensk, med njimi tudi številne zvezdnice, ki večino časa preživijo v visokih petah. In med njimi je tudi Meghan Markle. Medtem ko je na njenem desnem stopalu jasno vidna bulica, pa brazgotina na njenem levem stopalu namiguje na to, da so ji eno že kirurško odstranili.
To pa ni edina neprijetna posledica nošenja visokih pet na zdravje. Nošenje visokih pet ne povzroča povečanega stresa le stopalom, temveč tudi gležnjem, kolenom in hrbtu. Pri hoji na visokih petah se morajo kolena denimo soočiti s kar za 26 odstotkov večjim pritiskom na njihovo notranjo stran, kar lahko po besedah ortopedov vodi v pojav osteoartritisa. Gre za zelo boleče bolezensko stanje, ki se pojavi zaradi obrabe hrustanca, zaradi česar se poškodujejo tudi same kosti in vezivno tkivo.
Visoke pete vplivajo tudi na meča in Ahilovo tetivo. Mišice meč se namreč skrčijo ter se tako prilagodijo na drugačen položaj, v katerega jih silijo visoke pete. Enako velja za Ahilovo tetivo. Če te mišice v takšen položaj spravljate pogosto ter jih, ko si visoke pete snamete, nikoli znova ne raztegnete in sprostite, se lahko sčasoma skrajšajo in ostanejo v bolj napeti obliki, kar povzroča nenehno bolečino. Nemalo žensk si je med nošenjem visokih pet zvilo tudi gleženj, nenaraven položaj stopala pa poveča pritisk tudi na zgornji del stopala, in sicer lahko pogosto nošenje visokih pet povzroči odebelitev tkiva, ki obdaja živčevje.
Zakaj Meghan nosi številko prevelike čevlje?
Pred kratkim smo poročali tudi o tem, zakaj vojvodinja tako kot številne druge zvezdnice, nosi številko prevelike čevlje. Ker morajo v visokih petah preživeti več ur skupaj, posledica pa so otečena stopala, neudobje in bolečine v nogah, so ugotovile, da je to dober način, kako se vsem tem neprijetnostim izogniti. Številko večja obutev namreč stopalom daje več prostora za 'dihanje' in tudi po tem, ko se pojavi oteklina, čevelj še vedno ni neudoben ali premajhen. Da jim čevelj med hojo ne bi 'skakal', kot radi rečemo, poskrbi poseben silikonski vložek, ki stopalo drži na mestu, pomagajo pa si tudi s posebnim lepljivim trakom.
Čevlji z visoko peto niso primerna vsakodnevna obutev in po mnenju strokovnjakov, naj bi jih nosile največ dva do trikrat na teden in ne zapored. Med temi dnevi pa bi morale nositi čevlje z ravnim podplatom. Če se visokim petam ne morete izogniti, se poskušajte držati naslednjih pravil:
1. Za vsakodnevno nošenje visokih pet izberite čevlje s peto, ki ni višja od 5 centimetrov.
2. Čevlje obujte šele v službi in jih sezujte, ko se odpravljate domov.
3. Če je njihova peta višja od 5 centimetrov, njihovo nošenje omejite na nekaj ur dnevno. Idealno bi bilo, da v njih ne stojite dlje kot eno uro.
Škoda, ki jo visoke pete lahko povzročijo, je odvisna tudi od modela čevljev, saj nekateri zagotavljajo boljšo podporo in jih lahko nosite dalj časa. To velja za sandale z odprtimi prsti, čevlje z debelo peto in tiste na vezalke ter čevlje s platformo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV