Govorili smo že o estetski posegih, malo pa se pove o tem, kdaj je najbolje planirati poseg. Oziroma, kako veš ali si primeren kandidat za poseg in ali je poseg tudi starostno omejen?
Pomembno vprašanje, ki si ga verjetno vsi zastavljamo. Ga pa malokdo vpraša naglas. Razlog je verjetno ta, da se bojimo odgovora, morda tudi to, da so estetski posegi še vedno nekakšen tabu v naši družbi, sploh v nekoliko manjših mestih in naseljih. S poplavo informacij, ki smo jih deležni preko družbenih omrežij, pa tako ali tako ne moreš vedeti, kaj je res in kaj ne. Sam sem mnenja, da skoraj ni človeka, ki bi bil popolnoma zadovoljen z videzom. Vsakogar nekaj moti. Naj bo to nos, velikost ali oblika prsi, noge, roke, včasih vidne žilice, pegice, redki lasje, visoko čelo … Možnosti je skoraj neskončno. Nekateri glede tega ukrepajo, drugi pa živijo v tihi želji po spremembi. Prav tako si vsak postavi svoje meje. Nekdo bi si odstranil motečo bradavico z nosa, nikoli pa si ne bi dal popraviti oblike nosu. Čeprav je oboje estetski poseg, saj bradavica za zdravje ni nevarna, spet drugi pa takih zadržkov nima. Vsak posameznik si po svoje potegne mejo, ki je ne bi prečkal. Večinoma pa je meja postavljena glede na sprejemljivost okolice. Ali po domače, kaj bodo rekli, kaj bodo mislili drugi …
Kaj bo, ko bo in če bo?
Tako je. Oziranje na okolico je včasih razlog neizživetih sanj. Sicer pa, da odgovorim na prvotno vprašanje. Prednost estetskega posega, za razliko od ostalih posegov, je, da je elektiven. Se pravi, da je planiran. Kar pomeni, da si lahko vsak posameznik izbere čas operacije, ki mu ustreza. Zavedati se namreč moramo, da so tudi estetske operacije in posegi, ki zahtevajo rehabilitacijo. Tako si je poseg dobro splanirati, da si vzamemo čas zase, da lahko po posegu nekdo skrbi za nas, poskrbi za otroke, podjetje, domače živali … Telo namreč ne loči med estetskimi posegi in za življenje nujnimi posegi (onkološke operacije, zlomi kosti …). Za telo je vsaka operacija enak stres. Če dam samo primer: vsakemu je jasno, da si je treba po odstranitvi dela dojke zaradi tumorja vzeti bolniško, torej čas za rehabilitacijo. Nemalo kdo pa je mnenja, da po operaciji zmanjšanja prsi, ki je praktično enak poseg, lahko naslednji dan normalno nadaljuje delovni dan, kot da se ni nič zgodilo. Saj je samo estetski poseg …
Se pravi je treba tudi te posege jemati resno?!
Absolutno, žal lahko tudi po teh posegih pride do komplikacij. Vsakdo, ki bo trdil drugače, je lažnivec ali pa nič ne dela. Je pa komplikacij seveda malo, deloma tudi zato, ker so stranke na poseg dobro pripravljene in razumejo, za kakšne vrste poseg gre.
Kako pa je z starostno omejitvijo? So lahko stranke premlade, prestare?
Lahko, seveda. Večinoma so lahko premlade. Mislim, da je pametno, da človek čustveno dozori, preden se odloči za spremembo telesa. Približno enako mnenje imam tudi o tetovažah, zlasti, če so na vidnem mestu. Pri operacijah je še druga stran starostne omejitve. Telo se namreč z rastjo spreminja. V puberteti zrastejo prsi, pojavi se poraščenost, spremeni se oblika nosa, čeljusti … Tako da je pomembno in nujno, da se telesni razvoj popolnoma konča, preden se opravi estetski poseg. Izjema so morda le štrleči uhlji, ti pa tako ali tako zrastejo do skoraj končne velikosti še pred vstopom v šolo. Zgornja starost pa skoraj ni omejena, pomembno je le, da je človek telesno zdrav. Če ima stranka ogromno pridruženih obolenj (srčne težave, KOPB …), ni primerna za tovrstne posege. Dokler se lahko posege opravlja z minimalnim rizikom, so smiselni. Za lepoto je treba potrpeti … Ne pa umreti. Sicer pa sem že imel stranke, stare osemdeset let, ki so si opravile poseg na prsih, trebuhu, operirale nos, se odločile za 'face lift' … Pri tistih, ki so premladi, pa se lahko z uporabo neinvazivnih, začasnih postopkov, premosti čas do operacije.
Tako da je starostnih omejitev v bistvu malo?
Tako je. Treba je razumeti, da se prav ta veja kirurgije razvija z neverjetno hitrostjo. Vsako leto je opazen napredek. Ali v tehniki ali sami izvedbi in rehabilitacijskih možnostih. Večina posegov se opravi v sklopu enodnevnega hospitala ali povsem ambulantno. To so posegi, kjer so stranke še do nedavnega v bolnici ležale po teden dni. Raziskave so namreč pokazale, da je rehabilitacija veliko lažja in hitrejša v domačem okolju. Kar pa razume vsak, ki je vsaj en dan prebil v bolnišnici kot pacient. Za hitrejše celjenje ran pa vsakemu pacientu priporočim tudi hidrokolagen, se pravi nizkomolekularne kolagenske peptide molekulske mase do 2000 Daltona, obogatene z aminokislinami hidroksiprolin, glicin in lizin, ki spodbujajo tvorbo vseh 28 tipov kolagena v telesu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV