Možnost modeliranja in oblikovanja umetnih nohtov z umetno maso se je prvič pojavila v začetku petdesetih let v ZDA. Razmeroma hitro je postala priljubljena in dostopna širšemu krogu, kmalu je prodrla v Evropo in danes na svetu skorajda ni kraja, kjer ne bi ponujali moderne manikire, geliranja, podaljševanja, oblikovanja. Želja po lepih nohtih je postala svetovni fenomen; gre za eno od uspešnejših kozmetičnih panog in razne statistike kažejo, da se je zgolj zaradi storitev geliranja nohtov v zadnjih letih kar za 40 odstotkov povečal obisk kozmetičnih salonov.
Zaradi vse večjega povpraševanja in priljubljenosti gre razvoj tehnik oblikovanja nohtov sunkovito naprej. Poleg lakiranja s klasičnim lakom, ki je obstojen največ nekaj dni in ki ga lahko sami odstranite, se vse več žensk odloča za obisk salona, kjer jim lahko ponudijo bolj obstojno manikiro, oblikovanje, podaljševanje in utrjevanje nohtov. Tehnik je več – z leti so se razvile raznovrstne z različnimi materiali, med njimi tekstilna ali tehnika lepljenja (tehnika vlaken), akrilna tehnika (prašek/tekočina), geliranje nohtov (gel) in permanentno lakiranje nohtov (gel lak, gelish), je naštela nohtna stilistka Tamara Cvelbar in jih opisala.
Kaj so gelirani nohti?
Za podaljševanje nohtov se v slovenskih salonih dandanes največ uporablja gel, ki se večinoma odlično prilega na naravne nohte, in na voljo je več različnih. "Nohtne stilistke se na podlagi pregleda naravnih nohtov odločimo, za kakšen gel se bomo odločile. Kajti nekateri geli so trši, drugi bolj fleksibilni, eni vsebujejo vlakna ... Vendar so konec koncev vsi enako obstojni, če se stilistka pravilno odloči glede na stanje naravnih nohtov ter tudi glede na poklic in delo, ki ga stranka opravlja," je poudarila. Gel se strdi pod UV/LED svetlobo in nohti so dolgo obstojni; korekcija geliranih ali podaljšanih nohtov se svetuje na tri do štiri tedne.
Kaj so akrilni nohti?
Ena prvih tehnik oblikovanja in podaljševanja nohtov je bila sicer akrilna tehnika in izdelovanje nohtov z akrilom je še vedno zelo priljubljeno, sploh v Ameriki. Pri njej se uporablja akrilni prah oziroma mleti porcelan in monomer tekočina. "Za akrilne nohte pravimo, da so kot "beton", saj so resnično trdi in nič fleksibilni. Zato so predvsem primerni za ženske, ki veliko delajo z rokami in ki pri svojem delu obremenjujejo tudi nohte," je razložila. Posebnost akrila je, da se strdi na zraku, za kar ni potrebna UV/LED lučka. "Zato je tudi priporočljiv za ženske, občutljive na gel in predvsem na toploto, ki se sprošča pri polimerizaciji gela ali pa so morda alergične na UV svetlobo ali na katero od sestavin v gelih in gel lakih," je pojasnila. Akrilni nohti so torej zelo trdi in obstojni; korekcija se priporoča na tri do štiri tedne tedne.
Kaj so gelish nohti?
Prava revolucija pa so po opažanju Tamare Cvelbar v zadnjih letih postali gel laki oziroma permanentni laki. "Gelish nohti" so sprva samo nadomeščali navadne klasične lake in podaljšali obstojnost manikire na 10 do 14 dni, sedaj se je njihova obstojnost podaljšala na vsaj štiri tedne. "Nove tehnologije in kombinacije sestavin so pripomogle, da so gel laki obstojnejši ter da omogočajo tudi podaljševanje in tako imenovano modeliranje nohtov," je izpostavila. Gel laki so zelo fleksibilni, zato z njimi ne morejo izdelati dolgih nohtov, lahko pa popravijo zalomljen noht, podaljšajo krajšega, utrdijo tanke lomljive nohte ali popravijo trajno poškodovan noht (denimo udrtega ali z brazdami), je nanizala. "Storitev manikire z gel laki omogoča tudi hitrejše delo, manj je piljenja, končni izgled nohtov je tanjši. Zato se tudi stranke in nohtne stilistke čedalje več odločajo za permanentno lakiranje nohtov," je povedala.
Po salonski manikiri je "mir" za nekaj tednov
Izbira je torej odvisna od več dejavnikov, med drugim od kakovosti nohtov, potreb, poklica, pa tudi želja. V vsakem primeru pa salonska nega nohtov omogoča urejenost tudi za več tednov kljub raznim obremenitvam, kar je odlično za moderno žensko. "Urejenost rok in nohtov vpliva na žensko samozavest in dobro počutje. Nohti niso pomembni samo z estetskega vidika, temveč tudi pri funkcionalnih nalogah prstov, kot so na primer opravljanje finih motoričnih nalog, občutku pri dotiku, obenem pa nudijo tudi zaščito prsta," je naštela nohtna stilistka.
Manikire so tudi vse bolj dostopne. "Še nedolgo nazaj je storitev manikire ter predvsem modeliranja in podaljševanja nohtov veljala za prestižno storitev, ki so si jo lahko privoščile le premožnejše. Danes pa lepo urejeni, natančno lakirani, gelirani ali podaljšani nohti pomenijo osnovno urejenost, ne glede na socialni položaj, poklic, zanimanja," je izpostavila. Zagotovo je želja vsake je imeti lepe in urejene nohte, kar pa se včasih zdi težko recimo tudi zaradi narave dela, poklica, življenjskega stila. "Naloga nohtne stilistke je oceniti stanje naravnih nohtov in izbrati tehniko, ki bo za posameznico najbolj primerna in obstojna. Usposobljene nohtne stilistke poznamo in izvajamo vse omenjene tehnike, zato lahko popolnoma zaupate v našo presojo," je zatrdila.
S kakovostno storitvijo, pravilno izbiro produktov in pripomočkov se naravni nohti ne bodo poškodovali ali uničili, še več – zaščiteni bodo, manj se bodo lomili in cepili. "Vsi – akril, gel ali gel lak naravnim nohtom nudijo mehansko zaščito. Naravni nohti pod umetnimi masami normalno rastejo in vsi procesi nemoteno potekajo. Ne potrebujejo premora, da "zadihajo" po letih storitve gel (akril/gel lak) manikire, kajti kisik prejemajo iz krvnega obtoka in ne iz zraka," je razložila. "In še opozorilo – nikoli na silo ne odstranjujte umetnih mas z nohtov. Največ poškodb si naredite, če trgate in vlečete umetne mase z nohtne plošče," je izpostavila. Zato naj za varno odstranitev vselej poskrbi usposobljena nohtna stilistka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV