"V zadnjem času se pogosto pojavljajo reakcije na neustrezne produkte za manikiro ali nepravilno izvedene storitve," opaža izkušena nohtna stilistka Tamara Cvelbar, ki vodi tečaje in izobraževanja oblikovanja in dizajniranja nohtov.
Ključni vzroki za pojav težav so neznanje, uporaba cenenih, neustreznih izdelkov in pripomočkov ter nezadostna higiena. "Manikira se na prvi pogled zdi sila enostavna, vendar ni," je izpostavila. Zahteva obsežno znanje in njene tečajnice so pogosto presenečene nad količino informacij, ki jih morajo poznati nohtne stilistke. Med drugim morajo poznati različne tehnike manikir, ki vključujejo tudi obravnavo naravnih nohtov in nego obnohtne kožice, ter usvojiti pravilno in natančno aplikacijo izdelkov, da preprečijo neželene reakcije, je razložila.Reakcije po lakiranju nohtov so lahko kontaktni dermatitis, ki se kaže kot srbeča rdečica na konicah prstov in okoli obnohtne kožice, pojav mehurčkov, luščenja kože, izpuščajev, razslojevanja in odstopanja nohtov od nohtnega ležišča ter druge deformacije nohtov. V hujših primerih je možno tudi oteženo dihanje.
Zakaj se pojavijo reakcije?
Največ neželenih reakcij se pojavlja pri permanentnem lakiranju z gel laki, ki so zaradi svoje obstojnosti med najbolj priljubljenimi. Težav običajno ne povzroča sam lak, temveč določene sestavine, zlasti metakrilatne kemikalije, kot je HEMA. Snov je sicer visoko alergena, a je varna v priporočeni koncentraciji do 35 odstotkov. Velikokrat so vzroki za zaplete uporaba nekakovostnih, cenejših izdelkov s slabšimi sestavinami in (pre)visoke koncentracije HEMA, ki jih proizvajalci dodajajo za boljšo oprijemljivost.
Vsi izdelki, ki se prodajajo v Evropski uniji, morajo biti registrirani v bazi CPNP (Cosmetic Products Notification Portal). Če so odobreni in registrirani za prodajo pri nas, veljajo za varne, saj ne presegajo dovoljenih vrednosti HEMA in so določene omejitve tudi pri drugih sestavinah. Vseeno pa nekateri kupujejo in naročajo nepreverjene, nedovoljene in seveda cenejše izdelke iz tretjih držav, ki jih nato pogosto tudi nepravilno uporabljajo. A kakovost izdelkov in pripomočkov bi morala biti na prvem mestu, saj zagotavlja varno manikiro, je izpostavila Tamara Cvelbar.Neželene reakcije se hitreje pojavijo na občutljivi koži in tankih nohtih. Za ženske, ki so bolj občutljive ali so v preteklosti že doživele alergijsko reakcijo, so nekatere inovativne blagovne znamke razvile linije gel lakov "Sensitive", ki ne vsebujejo ali vsebujejo le minimalne količine potencialnih alergenov.
Težave se po njenih pojasnilih lahko pojavijo tudi pri uporabi neustreznih polimerizacijskih lučk, ki gele in gel lake ne strdijo popolnoma, temveč le delno. Čeprav se na površini zdijo trdni, ostajajo v notranjosti sveži, zato sestavine ostajajo aktivne ter lahko skozi nohte in kožo prehajajo v kri. Nekatere kemikalije iz lakov lahko delno prodrejo skozi nohtno ploščo ter dosežejo krvni obtok in notranje organe. Zato je izjemno pomembno uporabljati kakovostno opremo ter le preverjene in varne izdelke.
Ključ do varne manikire sta tudi znanje in odgovornost. Pravilna, strokovna in varna uporaba kakovostnih materialov in opreme ter ustrezna higiena in sterilizacija orodja močno zmanjšajo tveganje za morebitne težave. Informacije s spleta in YouTube vodiči niso dovolj; Tamara Cvelbar svetuje izobraževanje ali obisk kakovostnega tečaja, kjer velik poudarek namenjajo tudi higieni, pravilnemu rokovanju z različnimi orodji, razkuževanju, čiščenju in sterilizaciji. Pilice, lesene manikirne ploščice in drugo orodje je po uporabi treba ustrezno očistiti ali zavreči, saj v nasprotnem primeru postanejo leglo mikroorganizmov in lahko širijo okužbe ter povzročijo zdravstvene težave in nevšečnosti.
"Največjo škodo lahko povzroči neodgovorna nohtna stilistka. Vsaka je na začetku neizkušena, vendar je njena manikira varna, če k svojemu poklicu pristopa odgovorno. Odgovorna nohtna stilistka je željna novega znanja, uporablja kakovostne izdelke in si prizadeva za dobre delovne pogoje. Ne posega po poceni izdelkih vprašljivega izvora in ne išče bližnjic do hitrega zaslužka," je poudarila strokovnjakinja. Če opazite pomanjkljivosti, svetuje, da opozorite nohtno stilistko in po potrebi zavrnete storitev. "Bolj kot bomo cenili kakovost, manj bo neprijetnosti, neželenih reakcij in zdravstvenih težav," je prepričana.
Kaj je treba storiti ob pojavu reakcije?
Ob prvih znakih morebitne reakcije je treba takoj ukrepati. Tamara Cvelbar svetuje, da stranka nemudoma opozori stilistko, ki mora takoj prekiniti izvajanje manikire. Stranka naj si nadene zaščitno masko, stilistka pa mora varno in v celoti odstraniti material z nohtov. Po odstranitvi si mora stranka roke temeljito umiti z milom in mlačno vodo ter jih nato navlažiti z negovalno kremo.
Po alergijski reakciji na permanentni lak je treba počakati, da vsi simptomi popolnoma izzvenijo; uporaba laka je odsvetovana. Pomembno je redno spremljanje morebitnih nadaljnjih reakcij. Priporočljivo je, da se isti dan posvetujete v lekarni, v primeru hujših simptomov pa je nujen čimprejšnji zdravniški pregled. Za blaženje simptomov se priporoča uporabo hipoalergenih mazil ali krem s pomirjujočim učinkom, ki vsebujejo sestavine, kot so bisabolol, izvleček kamiličnega olja ali aloe vera, ki pomagajo pomiriti razdraženo kožo in lajšati vnetja.
Pravočasno ukrepanje je ključno, saj lahko dolgotrajne reakcije povzročijo trajne poškodbe nohtov, ki lahko spremenijo obliko, postanejo krhki, spremenijo barvo, se razslojijo ali celo odstopijo od nohtnega ležišča. Da bi reakcija čim hitreje minila, je treba ustrezno ukrepati, pri dolgotrajnem trajanju pa je smiselno razmisliti tudi o krepitvi imunskega sistema ter nežnem in naravnem razstrupljanju telesa, svetuje sogovornica.
Ne tvegajte zdravja zaradi nižjih cen
V zadnjem času so alergijske reakcije na produkte za manikiro vse pogostejše in zaskrbljujoče. Pojav nizkocenovnih izdelkov iz tretjih držav ter kompleti za domačo uporabo so povzročili veliko negativne publicitete tudi profesionalnim salonom, ki uporabljajo preverjene in certificirane izdelke, je izpostavila Tamara Cvelbar.
Pomembno je razumeti, da niso vsi gel laki enaki ter da sestavina HEMA ni vedno glavni povzročitelj težav. Velik del težav izhaja iz pomanjkanja znanja, uporabe neustreznih in potencialno nevarnih izdelkov brez potrebnih varnostnih certifikatov, nepravilnih orodij, slabe higiene ter neustreznih polimerizacijskih lučk. Slednje uporabnice pogosto naročajo iz nepreverjenih virov, kot so kitajski spletni ponudniki, zaznava.
Za varno in zdravo manikiro je ključna izbira preverjenih in kakovostnih izdelkov ter strokovno usposobljenih, izobraženih in odgovornih stilistk oziroma stilistov, ki pri svojem delu sledijo visokim standardom izvajanja storitev, je poudarila. Pomembno je, da se zavedamo vrednosti svojega zdravja in ga ne ogrožamo. V Sloveniji imamo številne izjemne stilistke, ki nudijo vrhunske storitve – zaupajmo jim in izbirajmo kakovost pred ceno. Cenimo sebe in svoje zdravje, saj imamo le eno, je pozvala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV