Morda se tega niti ne zavedate, a naše lasišče se nenehno lušči, veliko teh delcev pa na koncu konča ravno v naši krtači za lase, zato je zelo pomembno, da znamo svojo krtačo tudi pravilno očistiti.
Kaj pravzaprav je umazanija, ki se nabere na naši krtači?
Poleg las, ki jih večina s krtače odstrani kar sproti, se na krtači nabira še druga umazanija, ki je na prvi pogled sicer videti kot prah, a v resnici gre za kombinacijo delcev, ki jih je potrebno s krtače odstraniti večkrat, ne le enkrat na leto, kot to počno nekateri.
Poleg prahu se na krtači nabirajo tudi odmrle kožne celice, olje iz lasišča, zlomljene lasne konice ter ostanki produktov za lase, ki jih uporabljate.
Zakaj je čiščenje krtače pomembno?
Strokovnjaki za lase opozarjajo, da se na krtači, v kolikor te ne čistimo dovolj pogosto, lahko razrastejo dodatne bakterije ali pa celo glivice, kar je še posebej nevarno za tiste, ki imate že tako ali tako bolj občutljivo lasišče (osebe s prhljajem ali osebe, ki trpijo za seboroičnim dermatitisom).
Kako pogosto moramo čistiti svojo krtačo?
Mnenja o tem, kako pogosto moramo čistiti svojo krtačo, se razlikujejo, veliko pa je odvisno tudi od tega, kako mastno lasišče imate in katere izdelke za lase uporabljate. Navadno se več umazanije na krtači nabere v poletnih mesecih, še posebej v času, ko brezskrbno uživate na morju ali v toplicah, takrat so vaši lasje namreč polni soli ali klora, vse to pa se prenese na krtačo.
Ali je vaša krtača potrebna čiščenja, lahko navadno vidite še s prostim očesom, saj se med ščetinami nabereta prah in druga že omenjena umazanija.
Kako očistiti krtačo?
Krtačo lahko očistimo na različne načine, najpogosteje pa se uporablja vroča kopel z milom.
Za čiščenje običajne krtače (plastika, guma) lahko uporabimo praktično katerokoli tekoče milo, vse od mila za pomivanje posode pa do šampona oz. gela za umivanje telesa. Dodamo lahko tudi sodo bikarbono.
Bolj previdni moramo biti, če uporabljamo krtačo, sestavljeno iz naravnih materialov (les, ščetine merjasca), v tem primeru moramo uporabiti bolj blag šampon, ki ne vsebuje sulfatov.
Odstranite lase
Najprej s prsti odstranite daljše lase, ki so oviti okoli ščetin krtače. V kolikor so te še posebej gosti in jih s prsti ne morete odstraniti, jih poskusite prerezati s škarjami ali katerimkoli drugim koničastim predmetom.
Na ta način boste odstranili že tudi nekatere skupke prahu in umazanije, hkrati pa boste ustvarili več prostora za poznejše odstranjevanje umazanije s težje dostopnih delov krtače.
Krtačo namočite
V skledo ali umivalnik dodajte nekaj mila in toplo vodo, nato pa 'žvrkljajte', dokler ne dobite penaste raztopine. Vanjo nato potopite svojo krtačo. Pomembno je, da se prepričate, da so vse ščetine potopljene. Krtačo namakajte vsaj 10 minut oz. dokler ne opazite, da se je umazanija raztopila.
Če imate leseno krtačo za lase, je ne namakajte. Namesto tega krtačo s ščetinami navzdol le na kratko potopite v vodo, nato pa z zobno ščetko, ki je ne uporabljate, podrgnite med ščetinami.
Očistite
V kolikor boste toplo kopel za krtačo pravilno pripravili, obstaja velika verjetnost, da se bo umazanija sama od sebe raztopila, v kolikor pa boste opazili, da se na težje dostopnih mestih še vedno nahaja nekaj umazanije, jo poskusite odstraniti kar s prsti ali zobno ščetko.
Krtačo osušite
Ko končate s čiščenjem, krtačo sperite pod tekočo vodo, da odstranite še vse morebitne ostanke mila, nato pa krtačo dobro osušite, da preprečite rast bakterij. To storite tako, da pustite krtačo na brisači, obrnjeno s ščetinami navzdol.
Kdaj je čas, da zamenjamo svojo krtačo za lase?
Čeprav lahko dobro čiščenje in vzdrževalna rutina pomagata ohranjati vašo krtačo za lase v dobri formi, pride čas, ko je potrebno krtačo za lase zamenjati. Dobra krtača lahko zdrži leta, čas za nakup nove krtače pa je, ko se ščetine izrabijo in se zdi, da krtača nikakor ne postane dovolj čista (tudi če jo damo v pomivalni stroj).
Koža
Vir: nytimes.com, bhg.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV