Kaj je kokosovo olje?
Kokosovo olje se pridobiva iz jedrc zrelih kokosovih orehov, nabranih s kokosove palme, in vsebuje veliko nasičenih maščob. Kokosovo olje je 100 % maščobe, od tega 80–90 % nasičenih maščob, kar mu daje čvrsto teksturo pri nizkih ali sobnih temperaturah. Maščoba je sestavljena iz manjših molekul, imenovanih maščobne kisline, v kokosovem olju pa je več vrst nasičenih maščobnih kislin. Prevladujoča vrsta je lavrinska kislina (47 %), v manjših količinah pa sta prisotni miristinska in palmitinska kislina. Prisotne so tudi sledi mononenasičene in večkrat nenasičene maščobe.
"Slednje se potrošniku mnogokrat neupravičeno predstavlja kot zdrava izbira. Da smo še bolj zmedeni, se takšno olje predstavlja kot ekstra deviško. Izpostaviti je treba, da tudi ekstra deviško kokosovo olje vsebuje več kot 90 odstotkov nasičenih maščobnih kislin, celo precej več od masla," pojasnjuje prof. dr. Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko.
Kokosovo olje ne vsebuje holesterola, vlaknin in le sledi vitaminov, mineralov in rastlinskih sterolov. Rastlinski steroli imajo kemično strukturo, ki posnema holesterol v krvi in lahko pomagajo blokirati absorpcijo holesterola v telesu. Vendar pa je količina, ki jo najdemo v nekaj žlicah kokosovega olja, premajhna, da bi imela ugoden učinek.
Hranilna vrednost 1 jušne žlice kokosovega olja:
Kalorije: 104
Beljakovine: 0 gramov (g)
Maščoba: 11,5 g
Nasičene maščobe: 9,6 g
Ogljikovi hidrati: 0 g
Vlaknine: 0 g
Sladkor: 0 g
Ima edinstven okus in ga je najbolje uporabljati v majhnih količinah oziroma kot občasno alternativo drugim oljem pri peki in kuhanju.
Učinki kokosovega olja
Krepi krhke, razpokane nohte. Neguje poškodovano obnohtno kožico. Neguje lase. Je odličen za suho kožo in razpokane ustnice. Pomaga preprečiti glivične okužbe nohtov. |
Nega kože s kokosovim oljem
Zagotavlja antioksidante, vlaži, zmanjšuje znake staranja, krepi hranila in pomaga zaščititi kožo.
Kokosovo olje je okluzivno, kar pomeni, da je na vrhu kože in zadržuje vlago pod seboj. To pomaga zgladiti kožo in zadrži obstoječo vlago, a v nasprotju s splošnim prepričanjem ne "hidrira" kože. Strokovnjaki ga priporočajo vsem, ki nimajo težav z aknami ali zamašenimi porami.
Lavrinska kislina v kokosovem olju ima lahko protimikrobne lastnosti, ki lahko pomagajo uničiti bakterije na koži in zmanjšati vnetje, piše portal Byrdie. Poleg tega kokosovo olje vsebuje visoke ravni linolne kisline, nenasičene maščobne kisline omega-6, ki se lahko uporablja kot mehčalo in pomirjevalo kože.
Uporabite ga lahko kot piling, saj pomaga odstraniti odmrle kožne celice, vaša koža pa bo po uporabi bolj mehka in gladka.
Je učinkovit odstranjevalec ličil, ne samo, da olje odstrani ličila, ampak je tudi naravno antibakterijsko sredstvo in sredstvo proti kvasovkam.
Ima 'anti-age' učinek. Je popolnoma naraven vlažilec in učinkovito orožje proti staranju, če ga nanesemo lokalno. Ko se namreč kokosovo olje vpije v kožo in vezivna tkiva, pomaga zmanjšati videz drobnih linij in gub, saj pomaga ohranjati vaša vezivna tkiva močna in prožna.
Zgladi kožo. Olje je bogato s srednjeverižnimi maščobnimi kislinami, ki pomagajo ohranjati vsebnost vlage v vaši koži, hkrati pa ji pomagajo ohraniti gladek videz.
Nega las
Za suhe ali skodrane lase nanesite majhno količino kokosovega olja na lase in pustite delovati želeni čas (nekaj minut do čez noč), nato pa sperite. Vaši lasje bodo mehki in sijoči. Poškodovani lasje namreč za obnovo potrebujejo proteine, ki se med drugim skrivajo tudi v kokosovem olju. Učinkovit je tudi pri odpravi zadnjih sledi prhljaja, spodbuja naravni lesk in omamno diši.
Vitamini in esencialne maščobne kisline, ki jih naravno najdemo v kokosovem olju, negujejo lasišče in pomagajo odstraniti kopičenje sebuma iz lasnih mešičkov.
Koža
Viri: byrdie.com, healthline.com, everydayhealth.com, webmd.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV