Zadovoljna.si
Serum

Koža

6 sestavin za lepo kožo, ki bi jih morale uporabljati

J.V.
23. 06. 2020 13.30
0

Vsakih nekaj mesecev se pojavi nova 'čudežna' sestavina, ki obljublja sijočo kožo in mladosten videz. Kar naenkrat je prisotna v vseh kozmetičnih izdelkih za nego kože ter je nepogrešljiv del naše lepotne rutine. In čeprav se večina teh sestavin lahko pohvali s številnimi pozitivnimi učinki, pa je konec dneva takšnih, ki bi jih morala v svojo rutino vključiti vsaka, le nekaj. In teh nekaj v negi kože velja za sveti gral.

RETINOL ZA GLAJENJE GUBIC

Retinol je v resnici vitamin oziroma njegov derivat A, ki se šele ob dotiku s kožo in ob delovanju encimov v telesu, spremeni v retinojsko kislino, ki je aktivna oblika vitamina A. Retinol izjemno pospešuje obnavljanje kože in rešuje vrsto težav, s katerimi se srečuje skoraj vsaka ženska. Zdravi akne, gladi linije in gubice, odpravlja pigmentne madeže, izboljša strukturo kože in njeno čvrstost, povečuje tvorbo kolagena in kožo odebeli … Retinol je močno orožje skoraj proti vsaki težavi na površini vaše kože. "Je eden izmed najbolj priljubljenih in učinkovitih sredstev v boju proti gubam in drugim znakom staranja, saj posvetli pigmentne madeže, poenoti ten kože in izboljša teksturo kože. Retinol pospešuje obnavljanje kože in pospešuje nastajanje kolagena, zato ni presenetljivo, da je tako popularen v anti-age negi. V kozmetičnih izdelkih se uporablja v koncentracijah od 0,1-1 %. V kolikor razmišljate o uporabi retinola, svetujem, da na začetku posežete po najnižji koncentraciji in jo povečujete postopoma, da se koža navadi na vsakodnevno uporabo," pojasnjuje Laura Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. 

Vse, kar morate vedeti o 'anti-age' negi kože
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o 'anti-age' negi kože

HIALURONSKA KISLINA ZA VLAŽNOST

Zagotovo ste že slišali za hialuronsko kislino, ki iz vašega obraza izbriše gube, koži vrača svežino in predstavlja ključ do mladosti. S temi besedami običajno označujejo vse bolj nepogrešljivo sestavino, ki je v zadnjih letih preplavila tako kozmetično kot tudi estetsko industrijo. Hialuronska kislina je naravna molekula, ki je fiziološko prisotna po celem telesu in se nahaja v številnih telesnih tkivih, predvsem v vezivnem tkivu, sklepih, stenah krvnih žil in očeh, kar 50 % celotne telesne mase hialuronske kisline pa se nahaja v koži. "Ena izmed njenih glavnih funkcij je ohranjanje primerne vlažnosti tkiv, saj ima zaradi svoje polarne strukture izjemno sposobnost vezave in zadrževanja vode. Nase lahko veže kar 1000-krat večje količine vode, kot je njena masa, zato ji pripisujemo dobre hidratantne lastnosti, koža pa je na ta način navlažena in posledično bolj napeta in gladka. Poleg tega sodeluje tudi pri tvorbi kolagena in elastina, ki sta med drugim pomembna za vzdrževanje elastičnosti tkiv, izkazuje pa tudi protivnetno delovanje in pripomore pri celjenju oziroma regeneraciji poškodovanih tkiv," pojasnjuje Sardinškova.

Nega kože
Nega kožeFOTO: Dreamstime

VITAMIN C ZA SIJOČ VIDEZ

Drug močan antioksidant je vitamin C, ki lahko pomaga zaščititi kožo pred poškodbami pred soncem. Pred in med uporabo je treba kreme proti gubam, ki vsebujejo vitamin C, hraniti na način, ki jih varuje pred zrakom in sončno svetlobo. "Če s prehrano ne zaužijete dovolj beljakovin in C-vitamina, to pomeni, da telo nima na razpolago gradnikov. Za celostno pomlajevanje pogosto priporočam vnos teh elementov s prehranskimi dopolnili. Hidrokolagen – najkakovostnejši kolagenski peptidi, obogateni s ključnimi aminokislinami, in C-vitamin s postopnim sproščanjem, sta odlična izbira. Zelo priporočam tudi dodajanje omega 3 maščobnih kislin, D3-vitamina in dodajanje vsaj enega kakovostnega antioksidanta," pojasnjuje Nataša Godler Trilar, strokovnjakinja na področju dermadiagnostike.

Napaka, ki jo dela večina žensk z mastno in problematično kožo
Preberi še
Napaka, ki jo dela večina žensk z mastno in problematično kožo

PEPTIDI ZA ČVRSTOST

Sestavina, ki jo lahko najdete v izdelkih za celjenje ran, odpravljanje strij in kremah proti gubam. "Za dobro proizvodno kolagena v telesu potrebujemo veliko točno določenih aminokislin in pa vitamina C, ki pri nastajanju kolagena igra ključno vlogo. Kolagenski peptidi in vitamin C so gradniki, iz katerih vaše telo zgradi nov kolagen," pojasnjuje. To pomeni, da boste na peptide postale bolj pozorne v tridesetih letih, ko vaša koža ne bo več tako čvrsta kot v dvajsetih letih. 

Drug močan antioksidant je vitamin C, ki lahko pomaga zaščititi kožo pred poškodbami pred soncem.
Drug močan antioksidant je vitamin C, ki lahko pomaga zaščititi kožo pred poškodbami pred soncem.FOTO: Dreamstime

SALICILNA KISLINA PROTI AKNAM

Kislinski pilingi so izredno učinkoviti pri tretiranju aken in posledic le-teh, ker povečajo luščenje/ egeneracijo povrhnjice in odprejo zamašene pore. V tem primeru je npr. zelo učinkovita uporaba salicilne ali azelaične kisline, ki zmanjša število bakterij v koži in tako tudi 'čisti' kožo in zmanjša vnetje. Eksfoliativni učinek salicilne kisline ni tako raziskan kot pri AHA kislinah, deluje pa globlje zaradi svoje topnosti v maščobah. Salicilna kislina zmanjšuje delovanje lojnic, zato je učinkovita pri seboreji in aknah, uporablja pa se tudi pri tretiranju postaken, rozacee in luskavice. 

ALFA HIDROKSI KISLINE

AHA oziroma alfa hidroksi kisline so skupina kislin, ki jih v naravi najpogosteje najdemo v sadju, zato jim rečemo sadne kisline, čeprav jih v manjšem deležu najdemo tudi v mleku insladkornem trsu. Delovanje AHA kislin na kožo je površinsko. Odstranjujejo vrhnjo odmrlo plast celic – delujejo eksfoliativno in pospešijo obnavljanje celic epidermisa. Intenzivnost luščenja kože po AHA kislinah ni odvisna le od koncentracije kisline, ampak predvsem od pH kisline. Učinkovite so na poškodovani koži zaradi vpliva sončnih oziroma UV žarkov, pigmentnih madežih, uporabljajo pa se tudi za suho in starejšo kožo, ki nima težav z nečistočami. Delujejo tudi protivnetno, vplivajo na sintezo epidermalnih lipidov in na hidracijo epidermisa. Najbolj poznana AHA kislina in je glikolna kislina, ki je priljubljena tako na policah v domačih kozmetičnih proizvodih, pri kozmetičarkah kot tudi pri dermatologih. 

Resnica o kolagenu in kaj spodbuja njegov nastanek
Preberi še
Resnica o kolagenu in kaj spodbuja njegov nastanek
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646