"Akne so zelo pogosta kožna bolezen, ki se lahko pojavi z vnetnimi in nevnetnimi poškodbami, predvsem na obrazu, lahko pa se pojavijo tudi na vratu, dekolteju in hrbtu. K nastanku aken lahko prispevajo hormonski vplivi, uporaba nekaterih zdravil, dednost, prehranjevalne navade, stres," pojasnjuje kozmetičarka Neža Korotaj. Univerzalnega razloga, zakaj se akne pojavijo z odrasli dobi, ni. Številni strokovnjaki so prepričani, da imajo na njihov nastanek vpliv dnevna izpostavljenost stresu, hormonsko neravnovesje (med menstrualnim ciklusom, v času nosečnosti in menopavze) ter slaba prehrana. Gre za stanje kože, ki se vse pogosteje pojavlja pri ženskah, starih od 25 do 40 let, z aknami pa se borijo tudi številni moški.
Razlogov, zakaj se pojavijo, je več, med najpogostejšimi pa so:
Hormonsko neravnovesje
Ženske se pogosto soočajo s hormonskim neravnovesjem, ki je ponavadi krivo, da imajo težave z aknami. "Vzroki, ki vodijo v neravnovesje hormonov, so različni, od samega staranja, stresa, premalo aktivnosti do neuravnotežene prehrane s pomanjkanjem hranil, premalo spanja in preveč stresa," je pred časom za naš portal pojasnila Alja Dimic.
Po dermatoloških raziskavah sodeč, se več kot 60 % žensk pred menstruacijo bori z aknami, kar je težava, ki jo ima tudi več kot polovica nosečnic, predvsem v prvem trimesečju. Ker po vstopu v menopavzo telo preide skozi večje spremembe, lahko pride do suhe in občtuljive kože ter nevšečnosti, kot so akne. Koža izgubi sposobnost zadrževanja vlage in potrebuje več časa za regeneracijo in celjenje. Postane tanjša in manj elastična, posledično pa se poveča njena občutljivost in pogosteje se pojavijo nepravilnosti na koži.
Nekatere kontracepcijske tablete lahko akne preprečijo, ker nadzorujejo raven hormona androgena, ki vpliva na proizvodnjo sebuma in s tem na nastanek aken. A tudi kontracepcijske tablete lahko stanje poslabšajo, zato je pomembno, da s pomočjo ginekologa določimo ustrezno kontracepcijsko terapijo, poroča Misszdrava.
Stres
V zadnjem desetletju se vse bolj raziskuje vpliv stresa in hitrega življenjskega tempa na zdravje. Tako so odkrili povezavo med aknami in stresom. V stresnih situacijah namreč naše telo proizvaja hormone (kot sta kortizol in adrenalin), nevropeptide (živčne beljakovine, kot so endorfini in inzulin) in vnetne citokine (majhne beljakovinske molekule, ki sprožijo vnetne procese), ki vplivajo na vedenje lojnic in lahko poslabšajo težave z aknami. Začnite redno meditirati, izvajati jogo in se zavestno sproščati, saj boste na tak način pomagali svojim nadledvičnim žlezam, da bodo s prekomernim stresom lažje opravile.
Slaba prehrana
Pregovor pravi, si, kar ješ, in še nikoli poprej nismo jedli toliko procesirane in industrijsko predelane hrane kot zdaj. Številne študije so odkrile povezavo med nekaterimi vrstami hrane in pojavom aken. Tako so živila z visoko vsebnostjo slabih maščob ali transmaščobnih kislin povezana z aknami. Transmaščobne kisline najdemo v ocvrti in predelani hrani, pekovskih izdelkih, margarinah ter sladkih in slanih prigrizkih. Poleg maščob imajo sladkor in mlečni izdelki prav tako pomembno povezavo z aknami. Tako je študija, v kateri je sodelovalo 24 tisoč Francozov, pokazala, da uživanje petih kozarcev mleka ali pijače, ki vsebuje sladkor, poveča tveganje za nastanek aken v naslednjih dveh dneh, in sicer za kar 50 %. Tudi ena porcija pomfrija ali en krof povečata tveganje za 54 %. Kupujte ekološko zelenjavo, sadje, stročnice, oreščke in semena ter žita. Odstranite oziroma omejite vse industrijske pijače, alkohol, kofein in gazirane pijače, ker spodbujajo neravnovesje hormonov. Hrana, polna transmaščob, sladkorjev in drugih umetnih dodatkov, ustvarja nepravilno delovanje in izločanje žlez.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV