Če ste bile do sedaj prepričane, da je vloga črevesja zgolj razgradnja hrane in vsrkavanje hranljivih snovi, ste se močno zmotile. V črevesnem mikrobiomu nastajajo številni nujno potrebni vitamini, obenem pa se tam nahaja tudi do 80 odstotkov imunskega sistema. In kadar je črevesje razdraženo in ne deluje optimalno, se težave velikokrat pojavijo drugje v telesu, tudi na koži. Da bi bila vaša koža zdrava in sijoča, mora biti zdrava tudi vaša črevesna stena. Če se že nekaj časa borite z aknami, deramtitisom, rozaceo ali ekcemi, je morda ena od težav čezmerna prepustnost črevesja.
Da bi bilo črevesje zdravo in posledično tudi koža, morate uživati hrano, ki je lahko prebavljiva, olajšati prebavo, kadar se da, skrbeti za črevesni mikrobiom ter zaščititi in zdraviti črevesno steno. Slaba prehrana je eden izmed ključnih dejavnikov za slabo kožo, zelo pomembno pa je tudi pravilno prehranjevanje.
1. Prebava se začne, še preden se je hrana dotaknila vaših ustnic, zato preden pričnete jesti, globoko vdihnite in se sprostite. Če boste jedle pod stresom, bo prebava zastala in hrana se ne bo razgradila pravilno, posledica bo občutek napihnjenosti, pojavijo se lahko vetrovi, koža pa ne bo dobila hranil, ki jih nujno potrebuje.
2. Hrano dobro prežvečite. Če boste jedle prehitro, se hrana ne bo dovolj mehansko razgradila in želodec bo preobremenjen. Vsak grižljaj prežvečite od dvajset do tridesetkrat, jejte počasi in se ne prenajedajte.
3. Med jedjo ne pijte. Čeprav ste verjetno že večkrat prebrale, da je treba med obroki spiti veliko vode, da kasneje ne bi preveč pojedle. Po mnenju Nadie Neumann gre za grozen nasvet, saj voda razredči želodčne sokove, kar oteži prebavo. Piti je najbolj priporočljivo 20 minut pred in 20 minut po jedi.
4. Ko ste site, prenehajte jesti. Prenajedanje preobremeni celoten prebavni sistem, želodec ne mora dobro prebaviti hrane, ta pa nato obremeni še druge prebavne organe. Vse to draži črevesno floro, povzroča napihnjenost in vetrove.
V črevesnem mikrobiomu se nahajajo dobri fantje in barabe. Dobri fantje spodbujajo prebavo v debelem črevesu, tvorijo vitamine B7, B12 in K2 ter proizvajajo kratkoverižne maščobne kisline. Naloga teh je, da kožo vlažijo, ji dajejo prožnost, preprečujejo prezgodnje staranje, akne, ekceme ... Barabe pa tvorijo strupe, ki koži škodijo, povzročajo vnetja in hormonska neravnovesja.
Kaj jesti?
- izbirajte živila, bogata s probiotiki, in poskusite v svojo prehrano vključiti vsaj dve takšni živili na dan (jogurt, kislo zelje, zelenjava, vložena v kisu, vodni kefir ...),
- uživajte živila, bogata s topnini vlakninami (chia semena, laneno seme, konopljine beljakovine, sadje, zelenjava ...),
- zmanjšajte vnos sladkorja in enostavnih ogljikovih hidratov,
- čim pogosteje izbirajte hrano iz ekološke pridelave.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV