Seveda tudi na čelu prej ali slej opazimo gubice, ki so lahko bolj ali manj izrazite in na različnih predelih. S staranjem namreč upadata elastin in kolagen, vzroki za njihov nastanek pa so tudi drugje. Na videz in stanje naše kože namreč vplivajo številni dejavniki, med drugim genetika, način življenja, skrb za splošno zdravje, stres, onesnaženost, izpostavljenost soncu ...
Na izrazitost in pojavnost učinkuje tudi način izražanja in uporabe obraznih mišic. "Po vzhodnjaški tradicionalni medicini je naše čelo povezano s srcem, zato se na njem pozna, koliko srčne in ognjevite energije nosi človek v sebi. Ljudje z izrazitimi gubami na čelu so po naravi bolj temperamentni in strastni, kar se kaže tudi v njihovem načinu govora. Intenzivneje se izražajo z mimiko obraza, bolj premikajo čelo in imajo posledično bolj poudarjene čelne gubice," je opisala lepotna strokovnjakinja in certificirana trenerka joge obraza Lana Špital.
Da, na čelu se marsikaj pozna vidi in o diagnostiki obraza. "Široko in odprto čelo nakazuje, da je oseba pametna, inteligentna in marljiva ter ima sposobnost razmišljanja in jo velikokrat bolj zanima duhovnost. Osebe z nizkim in ozkim čelom pa naj bi bile bolj trmaste, resne, zveste in naj bi rade delale v miru." Odlikujejo nas torej različne osebnosti in obrazne poteze, po pojasnilih Lane Špital pa imamo ravno na predelu čela kot papir tanko in veliko mišico, ki poteka od obrvi vse do temena. "Spada v sklop lobanjskih mišic, ki držijo pokonci celoten obraz. Ko začnejo upadati, jim sledi naš celoten obraz," je obrazložila.
Za lepo odprto čelo z manj izrazitimi gubicami in za mladosten videz celotnega obraza je izjemnega pomena, da je čelna mišica v dobri kondiciji, pretočna in trenirana, kar lahko dosežemo z jogo obraza. Z rednimi vajami za krepitev poskrbimo tudi za prekrvavitev, da koža dobi več kisika in hranilnih snovi ter je bolj sijoča, mladostna in čvrsta. Lana Špital je med vajami izpostavila in podrobno opisala glajenje čela, ki si ga lahko ogledate tudi v spodnjem videu. "Eno dlan čvrsto postavite na svoje čelo, nato z drugo dlanjo pričnite gladiti od sredine čela in pa vse do senc. Ob glajenju z dlanjo močno pritisnite v čelo in obenem z glavo pritisnite v dlan, tako da ustvarite upor – protiupor. Pazite na držo, da je poravnana in stabilna," je orisala. Prvo stran čela 15-krat pogladite in nato ponovite vajo še na drugi strani. Za prve rezultate izvajajte vajo vsakodnevno vsaj 14 dni, je pozvala.
Kakšna nega pa je priporočljiva v boju proti gubicam?
Z jogo obraza natreniramo obrazne mišice in za kožo poskrbimo od znotraj, za zunanjo nego pa lahko poskrbimo s pravimi kozmetičnimi izdelki. Poleg nanašanja dobre vlažilne kreme so predvsem v toplejših in bolj sončnih mesecih svetovane tudi kreme za sončenje z zaščitnim faktorjem najmanj 30. "Posebno pozornost je treba nameniti UV-zaščiti. Sončni žarki ustvarjajo vnetni proces v naši koži, ki vpliva na pospešeno razgradnjo kolagena, kar pa na dolgi rok pripelje do hitrejšega in povečanega nastanka gubic," je poudarila Lana Špital, ki je kot izredno dober način za boj proti gubicam izpostavila še tako imenovano terapijo microneedling. "Gre za postopek, pri katerem gladimo kožo z manjšim valjčkom, ki ima na tisoče majhnih iglic iz medicinskega titana. Na koži nastajajo mikro ranice, ki sprožijo proces celjenja in pospešijo obnovo in regeneracijo. Gre za odličen in učinkovit tretma, s katerim lahko spodbudimo nastajanje kolagena in dosežemo mladosten videz kože," je razložila.
Gubic se torej lahko lotimo na različne načine, tudi s kozmetičnimi tretmaji in lepotnimi popravki. Lahko jih omilimo in nekatere izbrišemo. A prav nič ni narobe in je zelo lepo, če jih lahko vsaj en delček velikodušno sprejmemo kot neizogiben del življenja ob zavedanju, da smo vse prečudovite.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV