Zadovoljna.si
Nega kože

Koža

Kakšen je pravilni vrstni red uporabe izdelkov za nego kože?

J.V.
07. 06. 2022 07.34
0

Vse se zavedamo, kako zelo pomembna je pravilna nega kože, obenem pa se marsikatera pri tem sooča z vprašanjem, kje začeti? Ali je pomembno v kakšnem vrstnem redu nanašamo izdelke? Kaj sledi, potem ko smo odstranile vsa ličila in očistile obraz? O vsem tem je pred kratkim spregovoril slavni dermatolog dr. Lancer, ki skrbi za mladostno in sijočo kožo zvezdnic, kot sta Kim Kardashian in Victoria Beckham.

Po njegovih besedah je vrstni red nanašanja izdelkov za nego ključnega pomena za zdravo kožo. "Vsak ima drugačne potrebe, ko gre za kožo, in s tem, ko boste ustvarili svoj 'koktejl' nege kože, boste dosegli želene rezultate. Pravilno nanašanje izdelkov pomeni boljše in bolj vidne rezultate na dolgi rok. Če že nekaj časa uporabljate določen izdelek in še vedno ni rezultata, ki ste ga pričakovali, potem ga nanašate v napačnem vrstnem redu ali ob napačnem času v dnevu."

Ker noben izdelek za nego kože ne vsebuje vsega, kar vaša koža potrebuje, je dobro ustvariti lepotno rutino, ki vključuje različne izdelke. Morda vaša koža vsak dan potrebuje C-vitamin, medtem ko ji nanos retinola zadostuje na nekaj dni. 

Zlato pravilo je, da izdelke nanašate od najlahkotnejše in najtanjše teksture do najdebelejše. "Moje splošno priporočilo je, da se najprej lotite nanašanja lahkotnih izdelkov, kot so serumi," pojasnjuje dr. Lancer. Tako jih lahko koža v celoti absorbira, preden nanesete težje kreme. "Lažji izdelki ne morejo prodreti skozi oviro debelejših izdelkov. Če boste izdelke nanašali v tem vrstnem redu, boste maksimalno izkoristili vsak izdelek in njegove sestavine. Če ga ne boste uporabili na pravilen način, lahko s tem izničite prednosti prejšnjega izdelka, ki ste ga uporabili." Nega kože pa se mora vedno končati z nanosom SPF kreme. 

Nega kože
Nega kože FOTO: Dreamstime

Kaj pa, če imamo več kot le en serum? Katerega moramo nanesti najprej?

Tudi v tem primeru se moramo ravnati po pravilu teksture. Torej, najprej poglejte, kakšna je njuna sestava. "Vedno nanesite izdelke na vodni osnovi pred izdelki na oljni osnovi, na primer hialuronsko kislino pred oljem, ki vsebuje vitamin C." Če je konsistenca enaka, pa je treba najprej upoštevati najbolj aktivno sestavino. Pri nanosu serumov najprej nanesite najaktivnejše in pojdite s sestavino, za katero želite, da ima vaša koža od nje največ koristi. Na primer, če so vaša največja težave akne in madeži, potem najprej nanesite serum s salicilno kislino, če se borite proti pigmentnim madežem potem najprej nanesite vitamin C.

Dobro pa je vedeti tudi to, da nekateri serumi bolje delujejo zvečer kot zjutraj in obratno. Na primer, po njegovem mnenju je vitamin C najbolje uporabiti zjutraj, saj pomaga ščititi kožo pred onesnaženjem in drugimi okoljskimi dejavniki, na katere lahko naletite čez dan. Če se vitamin C uporablja skupaj z drugimi antioksidanti, kot je vitamin E, pa lahko izboljša rezultate in učinkovitost. Medtem ko retinol najbolje deluje zvečer, saj v nasprotnem primeru lahko poveča občutljivost kože na sončno svetlobo. Zato strokovnjaki priporočajo, da, namesto da bi te izdelke uporabljali skupaj, jih raje uporabljajte v različnih obdobjih dneva.

Obstajajo tudi druge sestavine, ki jih je dobro uporabljati ločeno. Retinol (vitamin A) je sveti gral sestavin za nego kože in večina tipov kože ima koristi od njegovih neverjetnih pomlajevalnih lastnosti, vendar pa se retinol ne obnese dobro s kislinami, kot so AHA in BHA. Razlog za to je dejstvo, da obe sestavini delujeta kot piling za zunanji sloj kože. In če mešamo oboje, lahko pride do razdražljivosti in suhe kože, poškoduje pa se lahko tudi bariera kože. 

Delovanje AHA kislin na kožo je površinsko. Odstranjujejo vrhnjo odmrlo plast celic – delujejo eksfoliativno in pospešijo obnavljanje celic epidermisa. Beta hidroksi kislina (BHA), ki se uporablja v dermatološke, estetske in kozmetične namene, obstaja samo ena, to je salicilna kislina. Eksfoliativni učinek salicilne kisline ni tako raziskan kot pri AHA kislinah, deluje pa globlje zaradi svoje topnosti v maščobah. Salicilna kislina zmanjšuje delovanje lojnic, zato je učinkovita pri seboreji in aknah, uporablja pa se tudi pri tretiranju postaken, rozacee in luskavice.

Tudi benzoil peroksid in retinol sta lahko preveč agresivna kombinacija. Benzoil peroksid deluje tako, da ubija bakterije, ki povzročajo akne in madeže, vendar lahko kožo izsuši s svojimi protivnetnimi lastnostmi. Benzoil peroksid pa oksidira retinol, kar pomeni, da izniči njegove koristi za kožo. Če se ju torej uporablja skupaj, lahko koža postane razdražena.

Serum
SerumFOTO: iStock

Kakšna bi morala biti dnevna rutina nege kože?

Čez dan se mora vaš lepotni režim osredotočiti na zaščito kože pred močnimi UV žarki in agresivnimi sredstvi, kot je onesnaževanje. Dr. Lancer vztraja, da mora biti nanos kreme, ki nudi zaščito pred soncem, vedno zadnji korak v vaši negi kože. To je še posebej pomembno, če uporabljate piling sestavine, kot sta retinol in glikolna kislina. Po njegovem mnenju je odličen način, kako zaščititi kožo čez dan, tudi krema, ki vsebuje antioksidante. Torej: vitamin C in krema za sončenje podnevi. Vitamin A ponoči. Nato lahko skupaj s to kombinacijo dodate dodatne izdelke in aktivne sestavine za nego določenih tipov kože in težav.

Primer dobre jutranje rutine:

Vsaka nega kože se mora začeti s temeljitim čiščenjem kože obraza. Zjutraj tako na obraz najprej nanesite izdelek za čiščenje kože, ki bo odstranil odmrle kože celice, ki so se nabrale skozi noč.

V naslednjem koraku nanesite tonik, ki bo uravnal pH vaše kože, jo navlažil in odstranil morebite ostanke izdelkov na koži. 

Tretji korak je nanos C-vitamina, ki je prava super hrana za vašo kožo. Visoka raven antioksidantov v vitaminu C pomeni, da lahko kožo zaščiti pred onesnaženjem in nevtralizira proste radikale. Odličen je tudi za zmanjšanje pigmentacije in doda sijaj koži.

Sedaj je na vrsti nanos vlažilnega seruma, ki bo izboljšal bariero kože in kremi pomagal pri tem, da bodo aktivne molekule prodrle globlje v kožo in s tem omogočale še boljše delovanje. Serum obenem v kožo 'zaklene' vlago. 

Zadnji korak je nanos kreme, ki kožo ščiti pred UVA in UVB žarki. Če želite učinkovito zaščititi premoženje vaše kože, je zelo pomembno, da celo leto, prav 365 dni v letu, uporabljate visoko UVA zaščito. UVA sevanje namreč odločilno vpliva na stanje vašega kolagena. Gostota in kakovost kolagenskih vlaken v dermisu je ključna za mladostno in napeto kožo. Kolagen predstavlja kar 70 % volumna vaše kože, in ko se z leti razgrajuje, se vaša koža tanjša, gubice se poglabljajo, napetost pa manjša. UVA žarki prek celega dne razgrajujejo vaš dragoceni kolagen, povzročajo pa tudi razvoj eritema oz. vnetja, ki prav tako na dolgi rok razgrajuje kolagen. Za ohranjanje strukture in zdravja vaše kože naj bo vsakodnevno UVA visok, 90+. UVB pa je lahko 6–8. To zadošča za dnevno uporabo, le kadar smo izpostavljeni močnejšemu soncu (morje, plavanje, smučanje, športne dejavnosti na prostem, vrtnarjenje …) nanesemo tudi močnejši UVB filter.

Suha koža
Suha kožaFOTO: iStock

Vir: glamourmagazine.co.uk

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646