Redke so tiste srečnice (no, pa tudi srečneži), ki se lahko pohvalijo z zdravo, čvrsto in napeto kožo brez nepravilnosti, sploh v mlajših letih. Takrat ima veliko posameznikov težave z mastno kožo, nagnjeno k raznim nepravilnostim, kot so ogrci in akne. Sicer je nagnjenost k mastni koži do neke mere dedna, a nanjo močno vplivajo tudi drugi dejavniki.
Kaj je značilno za mastno kožo?
Za mastno kožo je značilna povečana tvorba sebuma (loja), ki se izloča iz žlez lojnic. Prekomerno tvorbo sebuma imenujemo tudi seboreja, sprožijo pa jo, kot rečeno, različni dejavniki, med drugim genetika, neustrezna prehrana, stres, pa tudi določena zdravila in ličila, glavni krivec pa so seveda androgeni hormoni. Vpliv hormonov je zelo izrazit v času pubertete, lahko pa pride do izraza tudi kasneje v življenju (npr. pred menstruacijo, med nosečnostjo ...).
Mastno kožo prepoznamo po lesku in razširjenih ter jasno vidnih porah, prisotna pa je tudi zmanjšana barierna funkcija, kar naredi kožo dovzetnejšo in občutljivejšo za zunanje vplive. Povečani so vnetni procesi, pogosto je poleg vnetih mozoljčkov prisotna tudi bolj ali manj izrazita rdečica, v nekaterih primerih se lahko pojavijo tudi akne.
Na kaj paziti pri negi mastne kože?
Če imate tudi same mastno kožo, nagnjeno k zgoraj omenjenim nepravilnostim, je zelo pomembno, da jo vsakodnevno in predvsem ustrezno negujete, še posebej pa bodite previdne pri izbiri namenskih kozmetičnih izdelkov. Morda se sliši nenavadno, ampak stanje mastne kože lahko še poslabšate s prepogostim in intenzivnim čiščenjem ter z uporabo neustreznih in agresivnih izdelkov.
Kakšna je pravilna nega mastne kože?
Mastna koža je med vsemi tipi pravzaprav najbolj kompleksna in zahtevna, zato zahteva tudi ustrezno nego.
1. Korak – čiščenje
Vsako jutro in vsak večer si obraz umijte, a ne bodite pregrobe in ne uporabljajte pilinga ter agresivnih čistilnih preparatov, saj ti kožo dražijo in lahko stanje aken še poslabšajo. Najbolje je, da kožo očistite s čistilnim gelom ali peno z dodatnimi aktivnimi učinkovinami, sploh če so prisotne akne.
2. Korak – nanos aktivnih učinkovin in vlaženje
Izjemno učinkovita vlažilna krema, ki jo priporočajo tudi dermatologi, je Effaclar DUO+M – trojna korektivna nega zoper nepopolnosti za mastno kožo in kožo, nagnjeno k mozoljem. Namenjena je tako mladostnikom kot odraslim.
Nova aktivna sestavina, utemeljena na znanosti o mikrobiomu, učinkuje na prekomerni nastanek sebuma in neugodno vpliva na rast bakterije C.Acnes IA1, niacinamid v kremi pomirja in zmanjša vidnost pigmentacijskih nepravilnosti, ceramidi pa pomagajo pri vlaženju.
Krema zagotavlja 24-urno hidratacijo, nanesite pa jo na cel obraz zjutraj in/ali zvečer po čiščenju kože z Effaclar penečim gelom. Klinične študije na 45 udeležencih, ki so kremo Effaclar DUO+M uporabljali enkrat dnevno, je pokazala, da so se po štirih tednih uporabe ogrci zmanjšali za kar 66 odstotkov, 44 odstotkov manj je bilo nepravilnosti ter 45 odstotkov manj madežev med 42 uporabniki.
3. Korak – zaščita proti soncu
Za ohranjanje zdrave in lepe kože je zelo pomembno, da vsakodnevno uporabljate tudi kremo z zaščitnim faktorjem. Pri zdravljenju aken je pomembna tudi zato, ker preprečuje nastanek postinflamatornih hiperpigmentacij. Pri izbiri zaščitne kreme za mešano do mastno kožo so najbolj primerni fluidi.
Osnovna dnevna nega naj bo enaka tako pri mladostnikih kot odraslih, res pa je, da zaradi procesov staranja koža pri odraslih potrebuje več vlage.
Ne glede na to, kateri generaciji pripadate, se je v primeru resnejših in dolgotrajnejših težav s kožo priporočljivo posvetovati z dermatologom, ki vam bo glede na klinično sliko kože predpisal ustrezno terapijo.
Sponzorirana vsebina