Zadovoljna.si
Nega vratu

Laura Sardinšek

Nutrikozmetika je hit v svetu lepote, to je razlog, zakaj

Laura Sardinšek
24. 05. 2022 05.00
0

Vse več ljudi se zaveda koristi uživanja izdelkov, ki prispevajo k zdravemu življenjskemu slogu. Promocija lepote se ne osredotoča več samo na lep videz, temveč se vse bolj poudarjata zdravje in dobro počutje. V zadnjem času tako postaja vedno bolj razširjena uporaba prehranskih dopolnil za ohranjanje zdrave in sijoče kože, t. i. nutrikozmetike. Ta je v svetu vse bolj priljubljena in postaja naslednji mejnik pri prizadevanju za zdravo in lepo kožo.

Kaj je nutrikozmetika?

Nutrikozmetika oziroma prehranska dopolnila so koncentrirani viri snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom. Najpogosteje vsebujejo vitamine in minerale, lahko pa tudi aminokisline, rastline in rastlinske izvlečke ter druge snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom. Nutrikozmetika tako zajema prehranska dopolnila, ki se uporabljajo za ohranjanje zdrave in lepe kože. V tej skupini se najpogosteje uporabljajo kolagen, peptidi, aminokisline, karotenoidi, vitamini in omega-3-maščobne kisline. Na trgu so široko dostopni in se večinoma prodajajo brez recepta, najpogosteje pa se pojavljajo v obliki kapsul, praška ali tablet.

Katera prehranska dopolnila je priporočljivo jemati po 30. letu?
Preberi še
Katera prehranska dopolnila je priporočljivo jemati po 30. letu?
Piše Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Piše Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. FOTO: osebni arhiv

Zakaj vpeljati nutrikozmetiko v vsakdan posameznika?

Mladosten videz kože je večplasten pojav, ki ga v glavnem določa sprememba kvalitete in koncentracije hialuronske kisline, kolagena in elastina. Barva, tekstura in elastičnost kože so odvisne od intrinzičnega in ekstrinzičnega staranja (fotostaranja). Ekstrinzično staranje oz. staranje, povzročeno z zunanjimi dejavniki, je posledica reaktivnih kisikovih spojin, ki v našem organizmu nastajajo pod vplivom ultravijoličnega (UV-) sevanja, kemičnih oksidantov, ozona, cigaretnega dima itd. Omenjeni dejavniki v naši koži z nastankom prostih radikalov povzročajo razgradnjo kolagenskih in elastinskih vlaken ter zmanjšajo njihovo sintezo z zaviranjem določenih citokinov v koži.

Posledice delovanja reaktivnih kisikovih spojin v našem organizmu zmanjšujejo oz. odstranjujejo naravno prisotni antioksidanti. Ko je škodljivih učinkov prostih radikalov preveč, so endogeno prisotni antioksidanti neučinkoviti. Takrat je v dnevno rutino smiselno vpeljati nutrikozmetiko in antioksidante v obliki kozmetičnih izdelkov.

Pigmentacija – eden izmed najpogostejših estetskih problemov
Preberi še
Pigmentacija – eden izmed najpogostejših estetskih problemov

Zavedati se moramo, da lahko prehranska dopolnila izboljšajo videz kože, če smo pri uživanju nutrikozmetičnih prehranskih dopolnil dosledni. Nutrikozmetika lahko ponuja široko paleto koristi za kožo, kot sta glajenje poglobljenih obraznih linij in gub ter povečanje elastičnosti in vlažnosti kože.

Na tržišču se pojavlja predvsem nutrikozmetika za preprečevanje fotostaranja in zaščito pred UV-žarki. 

Fotostaranje je staranje zaradi izpostavljanja UV-svetlobi, ki signifikantno pripomore k vidnim znakom staranja, kot so hiperpigmentacija in globoke gube, lahko pa vodi tudi v kožne bolezni, vključno s kožnim rakom. Trenutno še ni mogoče zaslediti znanstveno podprtih dokazov, da bi lahko prehranska dopolnila samostojno zagotavljala ustrezno raven zaščite pred škodljivimi učinki sončnih žarkov, lahko pa prispevajo k pozitivnim učinkom na kožo ob ustrezni zaščiti pred soncem. 

Po drugi strani pa lahko sestavine nutrikozmetike, kot so različni antioksidanti, nudijo določeno stopnjo zaščite pred poškodbami kože, nastalimi zaradi prekomerne izpostavljenosti UV-žarkom. Nutrikozmetika s sinergističnimi antioksidanti lahko zmanjša poškodbe kože, ki jih povzroči sonce. Nudi namreč določeno mero zaščite pred sončnimi opeklinami in škodljivimi encimi, ki razgrajujejo kolagen. Oksidativni stres, ki ga povzročijo prosti radikali, povzroča poškodbe celičnih membran, DNK ter osnovnih proteinskih gradnikov kože elastina in kolagena. Posledica teh poškodb so nastanek gub, upadel tonus kože in njena zmanjšana elastičnost. 

Nutrikozmetika oziroma prehranska dopolnila so koncentrirani viri snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom.
Nutrikozmetika oziroma prehranska dopolnila so koncentrirani viri snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom. FOTO: Dreamstime

V nadaljevanju so opisane najpogostejše sestavine nutrikozmetike.

VITAMIN C

Vitamin C ali askorbinska kislina je močan hidrofilni antioksidant, ki "lovi" proste radikale, nastale v našem organizmu. Vitamina C človek ne more sintetizirati, to pa pomeni, da ga moramo telesu stalno zagotavljati s primerno izbiro prehrane. Viri vitamina C so surova rdeča in zelena paprika, peteršilj, pomaranče in drugi citrusi, kivi, ribez, borovnice, jagode, brokoli, špinača, brstični ohrovt in druga zelenjava. Ne smemo pozabiti, da je vitamin C ključen tudi za biosintezo kolagena in elastina. Ta privede do zmanjšanja videza gub, pozitivno pa učinkuje tudi pri vnetnih boleznih kože (npr. luskavica) in zmanjšuje rdečico, nastalo po izpostavitvi UV-svetlobi. V dermalnih izdelkih ga uporabljamo tudi v boju proti hiperpigmentaciji. 

Izjemna moč antioksidantov: katere poznamo in kakšen je njihov učinek?
Preberi še
Izjemna moč antioksidantov: katere poznamo in kakšen je njihov učinek?

VITAMIN E

Naslednji pogosto uporabljeni vitamin je vitamin E oz. njegova aktivna oblika alfa tokoferol. Vitamin E je maščobotopen vitamin, ki ga najdemo predvsem v hladno stiskanih rastlinskih oljih, pšeničnih kalčkih, oreščkih, koruzi, soji, žitih in semenih. Njegova osnovna vloga v našem telesu in koži je antioksidativno delovanje, saj v ''antioksidativni mreži'' deluje tako, da regenerira oksidirano obliko vitamina C. Pozitivni učinki njegove peroralne uporabe vključujejo tudi zmanjšanje eritema in edema ob izpostavitvi UV-sevanju, prav tako pa uspešno omejuje nastanek gub in preprečuje vnetne reakcije kože

Vitamin E je ena najbolj opevanih sestavin pri negi kože, to je razlog, zakaj
Preberi še
Vitamin E je ena najbolj opevanih sestavin pri negi kože, to je razlog, zakaj
Vitamin E
Vitamin EFOTO: Adobe Stock

KOENCIM Q10

Koencim Q10 je hidrofobna spojina, ki jo najdemo v treh stanjih ( kotubikinon, semikinon in ubikinol). Sposobnost sinteze koencima Q10 s starostjo upada – organizem po 50. letu tvori v tkivih 20–60 % manj koencima Q10 kot pri dvajsetletniku. Je nepogrešljiva "anti age" sestavina za nego zrele kože, saj je zelo močan antioksidant, ki pomaga upočasniti staranje kože, jo ščiti pred delovanjem prostih radikalov in pospešuje celično obnovo. Dokazano je, da celicam pomaga pri gradnji kolagena in elastina, to pa pripomore k čvrstejši in bolj mladostni koži ter zmanjšanju drobnih linij in gubic. 

KAROTENOIDI

Karotenoidi so skupina lipofilnih molekul, med katere spadajo betakaroten, likopen in lutein. Karotenoidi imajo v koži pomembno vlogo fotozaščite. Študije dokazujejo, da ima betakaroten fotoprotektivne učinke. Kombinacija peroralne in dermalne aplikacije betakarotena tako zagotavlja dobro antioksidativno zaščito, to pa kaže na sinergizem med kozmetičnimi in nutrikozmetičnimi izdelki.

Vse, kar morate vedeti o hialuronski kislini
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o hialuronski kislini

HIALURONSKA KISLINA 

Hialuronska kislina je molekula polisaharida in predstavlja eno izmed glavnih komponent ekstracelularnega matriksa. V telesu ima mnogo pomembnih bioloških funkcij, ena izmed glavnih pa je ohranjanje primerne vlažnosti tkiv, saj ima zaradi svoje polarne strukture izjemno sposobnost vezave in zadrževanja vode. Količina hialuronske kisline z leti upada, zato postaja koža suha in na njej se pojavijo gubice in gube. Študije dokazujejo, da peroralno uživanje prehranskih dopolnil s hialuronsko kislino zmanjša videz gub, izboljša tonus kože ter poveča njeno vlažnost in gladkost. Prehranski dodatki s hialuronsko kislino pa so se izkazali za učinkovite tudi pri zmanjševanju bolečin v sklepih pri ljudeh z osteoartritisom.

KOLAGEN 

Dandanes je kolagen na trgu nutrikozmetike zagotovo eno izmed bolj iskanih prehranskih dopolnil. Kolagen je najbolj zastopan protein v človeškem organizmu in predstavlja kar 30 % vseh beljakovin, prisotnih v telesu. Je pomemben gradnik kože, mišic, sklepnega hrustanca in vseh vezivnih tkiv. S starostjo se njegova biosinteza zmanjšuje, to pa v veliki meri pojasnjuje vizualne znake staranja, kot so zmanjšana tonus in elastičnost kože ter nastanek gub. Prepričanje o nesmiselnosti uživanja prehranskih dopolnil s hidroliziranim kolagenom je zmotno. 

Potrošniki se vedno bolj zavedamo, kako pomembna sta zdrava prehrana in zaužitje ustreznih hranil za ohranjanje zdravja.
Potrošniki se vedno bolj zavedamo, kako pomembna sta zdrava prehrana in zaužitje ustreznih hranil za ohranjanje zdravja. FOTO: Dreamstime
Beljakovina, ki je ključnega pomena za lepo kožo ter zdrave in močne lase
Preberi še
Beljakovina, ki je ključnega pomena za lepo kožo ter zdrave in močne lase

Absorpcija hidroliziranega kolagena v obliki prehranskega dopolnila je veliko večja kot absorpcija kolagena iz hrane. Hidroliziran kolagen oz. kolagenski peptidi in aminokisline so pripravljeni s posebnimi encimskimi postopki, da bi se bolje absorbirali v naše telo. Zaradi svoje majhnosti naše črevesje te peptide oziroma aminokisline bolje absorbira. V takšni obliki nato potujejo po telesu in delujejo kot osnovni elementi za obnovo naših tkiv. Uživanje hidrokolagena lahko upočasni procese staranja, izboljša strukturo kože, poveča njeno gladkost in prožnost ter preprečuje nastajanje globokih gub. Poveča lesk in čvrstost las ter izboljša njihovo strukturo, pospešuje rast nohtov in povečuje gibljivost sklepov. Kolagenski dodatki so na voljo v različnih formulacijah, to pa omogoča, da vsak posameznik izbere izdelek, ki mu najbolj ustreza.

Potrošniki se vedno bolj zavedamo, kako pomembna sta zdrava prehrana in zaužitje ustreznih hranil za ohranjanje zdravja. V zadnjem času je vedno več poudarka na prehranskih dopolnilih za ohranitev zdrave in sijoče kože ''od znotraj'' oz. nutrikozmetiki. Priča smo pravi poplavi izdelkov, ki to obljubljajo. Zavedati se moramo tudi marketinškega zavajanja, zato moramo biti kritični ob izboru ustrezne nutrikozmetike, saj mora ta ustrezati svojemu namenu. Toda če za svojo kožo ne skrbimo celostno, nam ne bo nobeno prehransko dopolnilo na trgu ustrezalo in koristilo. Vsake težave se lotevajmo holistično in skrb za našo kožo naj ne bo izjema.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646