Kaj so retinoidi?
Retinoidi so strukturni in funkcionalni analogi vitamina A, ki se v kozmetiki uporabljajo kot aktivne učinkovine, predvsem v anti-age kozmetičnih izdelkih za zmanjševanje znakov staranja kože ter za nego aknaste kože. V družino retinoidov spadajo vitamin A oziroma retinol in njegovi naravni derivati, kot so estri (retinilacetat, retinilpalmitat), retinaldehid (retinal), retinojska kislina (tretinoin) in drugi sintezni derivati.
Učinki retinoidov
Retinoidi so zelo močne aktivne sestavine, ki pokažejo rezultate že v koncentraciji nižji od enega odstotka. V primerjavi z drugimi učinkovinami za pomlajevanje kože zelo dobro prodirajo v globlje plasti epidermisa. V koži vplivajo na različne celične procese, kot sta celična rast in delitev celic, vplivajo pa tudi na življenjsko dobo celic. Nekateri retinoidi zavirajo encime, ki razgrajujejo komponente ekstracelularnega matriksa (kolagen, elastin, hialuronska kislina), zato jim pripisujemo antioksidativno delovanje. Poleg tega v dermisu spodbujajo sintezo kolagena tipa I in III, elastina in glukozaminoglikanov, med katere uvrščamo hialuronsko kislino. Te strukture dajejo koži volumen in elastičnost, zato je z dosledno uporabo retinoidov koža bolj napeta in vidno pomlajena z manj izraženimi gubicami.
Retinoidi se uporabljajo tudi za izboljšanje stanja aken. Delujejo komedolitično s tem, da normalizirajo luščenje kože, zmanjšajo proliferacijo (delitev) keratinocitov in spodbujajo njihovo diferenciacijo (zorenje). Poleg tega na kožo nanešeni retinoidi zmanjšujejo vnetne procese, ki so prisotni pri nastanku aken. Omenja se tudi vpliv retinoidov na zmanjšano produkcijo sebuma, vendar je ta učinek zaenkrat dokazan le pri njihovi sistemski uporabi.
Poleg neposrednega učinka na akne imajo retinoidi pozitivne učinke tudi na bledenje pigmentnih madežev in lis, nastalih zaradi izpostavljanja UV-žarkom. Ta učinek je dosežen z zaviranjem prenosa melanosomov v keratinocite in pospešenim luščenjem celic. Na ta način poenotijo ten kože in izboljšajo njeno teksturo.
Različne oblike retinoidov
V kozmetiki in dermatologiji se uporablja več vrst retinoidov (naravni ali sintetični derivati vitamina A) z dobro dokazanimi rezultati na koži.
Edina biološko aktivna oblika retinoidov je retinojska kislina, ki se v telesu veže na strukturo DNA preko retinoidnih receptorjev, zaradi česar ima na koži specifične učinke. Ta vezava sproži delovanje genov, ki vplivajo na različne proteine v telesu. Ostale oblike retinoidov se morajo v koži pretvoriti do retinojske kisline, da dosežejo svoj končni učinek, to pretvorbo pa omogočajo v koži prisotni encimi. Ti pretvorijo retinilne estre v retinol, temu sledi oksidacija retinola v retinal, zadnja stopnja pretvorbe pa je oksidacija retinala v retinojsko kislino, ki aktivno deluje na strukture v koži. Iz tega sledi, da več ko je stopenj pretvorbe, šibkejši je retinoid, manj je neželenih učinkov, a hkrati tudi manjši učinek.
Kaj je trans-retinojska kislina?
Tretinoin oz. trans-retinojska kislina je biološko aktivna oblika vitamina A, ki ima najučinkovitejši vpliv na kožo. Njena uporaba v kozmetičnih izdelkih v Evropi je prepovedana, zato v izdelkih običajno najdemo ostale oblike retinoidov, ki same po sebi niso aktivne. Za primerjavo, tretinoin je približno 10- do 100-krat bolj aktiven od retinola. Retinojska kislina v koži stimulira celično obnovo in pospešuje izločanje sebuma, s čimer zmanjšuje vnetje v žlezah lojnicah. Posledično tretinoin vključujejo v izdelke za zdravljenje aken, psoriaze, kroničnega vnetja lasnih mešičkov in žlez lojnic. Ugodne učinke kaže tudi pri negi fotopoškodovane kože, saj prispeva k zmanjšanju gub in beljenju sončnih peg. Tretinoin v Evropi lahko dobimo le na recept, saj je le-ta registriran kot zdravilo in zahteva veliko previdnosti pri uporabi.
Kaj je retinal?
Retinaldehid oziroma retinal je od retinojske kisline oddaljen le eno encimsko pretvorbo. V koži se tako s pomočjo encima pretvori do aktivne oblike oz. retinojske kisline. V koži spodbuja epidermalno celično obnovo in s tem izboljša teksturo kože. Retinaldehid je vedno bolj zastopan v kozmetičnih izdelkih za nego aknaste kože, tudi zaradi njegovih protimikrobnih lastnosti. V nižjih koncentracijah je primeren za začetnike, v višjih koncentracijah pa za že bolj napredne uporabnike. Najdemo ga v izdelkih za nego problematične in aknaste kože, kakor tudi v izdelkih za nego zrele kože, kjer izkazuje anti-aging učinke.
Kaj je retinol?
Retinol oziroma vitamin A je eden izmed najbolj raziskanih retinoidov in se pogosto pojavlja kot kozmetično aktivna sestavina. Je zelo stabilen in koža ga bolje prenaša kot retinojsko kislino. Retinol je šibkejši kot retinojska kislina, zato bi za enak učinek bile potrebne bistveno višje koncentracije, vendar kljub temu obe učinkovini izkazujeta podobne učinke. Retinol v koži blokira delovanje encimov, ki razgrajujejo kolagenska vlakna, poleg tega pa stimulira nastanek kolagena tipa 1 in glikozaminoglikanov, ki gradijo hialuronsko kislino. Retinol je tako znan kot učinkovina, ki izboljša teksturo kože, odpravlja hiperpigmentacijo, izboljša vlažnost kože in prispeva k zmanjševanju finih gub in linij. V kozmetičnih izdelkih se običajno uporablja v koncentracijah od 0,1-1 odstotek.
Kaj so estri retinola?
Estri retinola, kot so retinil palmitat in retinil acetat, delujejo na podoben način kot ostali retinoidi, le da so precej manj učinkoviti. Kljub temu so v kozmetičnih izdelkih precej popularni, in sicer zaradi večje kemijske stabilnosti. Zaradi dolge poti encimske pretvorbe (trikratna pretvorba) do biološko aktivne retinojske kisline v koži izgubijo svojo moč, zato tudi višje koncentracije te oblike retinoida ne zagotavljajo visoke učinkovitosti – njihov učinek je večinoma zgolj antioksidativen. Zaradi manj učinkovitega delovanja so posledično tudi manj dražeči in se svetujejo tistim uporabnikom, ki z uporabo retinoidov šele pričenjajo.
V zadnjem času se kot alternativa retinoidom pogosto uporablja bakuchiol. Gre za prečiščen meroterpenski fenol, ki ga najdemo v semenih rastline Psoralea coryfolia. Študije kažejo, da ima ta izvleček podoben učinek na kožo kot retinoidi, saj deluje na enake retinoidne receptorje kakor ostali retinoidi. Bakuchiol je primeren za vse tipe kože, tudi za bolj občutljive. Priljubljen je med uporabniki, ki si želijo alternative retinoidom, in tistimi, ki prisegajo na vegansko kozmetiko.
Neželeni stranski učinki uporabe retinoidov
Čeprav retinoidi pomagajo pri številnih kožnih težavah, lahko njihova uporaba izzove neželene stranske učinke, zato je pri rokovanju z retinoidi potrebno upoštevati nekaj varnostnih nasvetov. Uporaba kozmetičnih izdelkov z višjimi koncentracijami retinoidov lahko draži kožo, kar lahko vpliva na njene barierne lastnosti. Med najpogostejše simptome, ki se pojavijo na mestu nanosa, spadajo suha in občutljiva koža, rdečica (eritem), pekoč občutek, srbež, občutek zategovanja kože, oteklina, luščenje zgornjih plasti kože in sprememba barve kože. Koža se po določenem času na retinoide sicer lahko prilagodi, v nasprotnem primeru moramo prekiniti z njihovo uporabo.
Pravilna uporaba retinoidov
Da se izognemo neželenim stranskim učinkom, se priporoča postopno uvajanje retinoidov ter uporaba manj dražečih oblik (npr. retinilpalmitat, retinilacetat ali nižje koncentracije retinola), uporaba majhnih količin izdelka (velikosti grahovega zrna) ter sočasno izvajanje podporne nege kože z izdelki, ki izkazujejo regeneracijske in protivnetne lastnosti, ter izdelki, ki omogočajo kvalitetno vlaženje kože. Na delovanje retinoidov prav tako vpliva vlažnost kože – v kolikor je ta mokra, je prodiranje učinkovine večja, posledično pa je večje tudi draženje. Retinoide nanašajte pred spanjem, ker se na ta način zmanjša občutljivost kože na ultravijolično svetlobo. V vsakem primeru pa je potrebno nujno izogibanje soncu in dosledna uporaba kreme z zaščitnim faktorjem. Priporoča se visoka SPF zaščita, vsaj SPF 30, še bolje SPF 50.
V izogib neželenim reakcijam na koži se prav tako izogibajte sočasni uporabi retinoidov in vitamina C, kislinskim pilingom z AHA ali BHA kislinami, kozmetičnim oziroma estetskim tretmajem, ki tanjšajo povrhnjo plast kože ter laserskim tretmajem. Z njihovo uporabo se povrhnjica tanjša, kar lahko privede do suhe in razdražene kože. Kombinacija z retinoidi bi tako še povečala možnost za nastanek neželenih učinkov.
Uporaba retinodov je, zaradi teratogenosti, prepovedana pri nosečnicah in doječih materah.
Retinoidi so ena najbolj pogosto uporabljenih kozmetično aktivnih sestavin v kozmetiki. Pri opazovanju kožne povrhnjice lahko pozitivne učinke uporabe retinoidov zaznamo precej hitro – že v roku nekaj dni, medtem ko je za zmanjšanje sprememb, ki izhajajo iz globljih plasti kože, potrebno pri uporabi vztrajati od nekaj tednov do nekaj mesecev. V kolikor nameravate v svojo nego kože vpeljati retinoide, vam svetujemo, da z njihovo uporabo začnete preudarno in postopoma. Pri tem pa nikakor ne pozabite na zaščitni faktor, v kolikor si z retinoidi ne želite nakopati kakšnih dodatnih težav s kožo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV