Zadovoljna.si
Rozacea-1

Laura Sardinšek

Strokovnjakinja svetuje, kakšna naj bo nega kože z rozaceo

Laura Sardinšek
23. 02. 2022 05.00
0

Zagotovo ste se že kdaj znašli v situaciji, ko ste v družbi rekli ali naredili kaj neumnega, kar ste nato hitro obžalovali in v istem trenutku na obrazu začutili nenadno vročico in žareča lica. Zardevanje je pri nekaterih ljudeh bolj opazno kot pri drugih, gre pa za povsem normalen človeški odziv na burne čustvene odzive, ki povzročijo, da se žilice obraza razširijo, ta pa postane bolj prekrvavljen. Rdečica v normalnih okoliščinah hitro izzveni, v kolikor pa pordelost ne izgine in na obrazu ostane daljši čas ali celo trajno, pa govorimo o rozacei.

Kaj je rozacea?

Rozacea je pogosta kronična vnetna kožna bolezen, ki prizadene kožo obraza. Je relativno pogosta kožna bolezen pri svetlopoltih ljudeh keltskega in severnoevropskega porekla s svetlimi lasmi in sivomodrimi očmi. Najpogosteje prizadene ljudi med 30. in 50. letom, prvi znaki v obliki dolgotrajnih in ponavljajočih se rdečin pa se lahko pojavijo že pred 20. letom starosti. Veliko pogostejša je pri ženskah kot pri moških, vendar pa pri moških poteka v hujši obliki. 

Piše Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Piše Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. FOTO: osebni arhiv

Vzroki za nastanek rozacee

Splošno znano je, da so posamezniki, ki pogosto zardevajo in se njihovo ožilje odzove na dejavnike s prekomerno razširitvijo, bolj nagnjeni k nastanku obolenja. Točen vzrok za nastanek rozacee žal še vedno ni popolnoma jasen, najverjetneje gre za prepletanje genetskih in zunanjih sprožilnih dejavnikov, veliko vlogo pa se pripisuje tudi imunskemu sistemu, ki vpliva na vnetne spremembe, okužbam v prebavnem sistemu (bakterijska okužba z bakterijo Helicobacter pylori) in hormonskemu neravnovesju (predvsem spolni in ščitnični hormoni). 

Rdečico in poslabšanje stanja rozacee sprožijo tudi drugi notranji in zunanji sprožilci, kot so izpostavljenost visokim in nizkim temperaturam, veter, UV-sevanje, onesnaženost, uporaba mehčalcev, dišav in drugih snovi, ki vsebujejo potencialno dražeče kemijske spojine, negovalni preparati za kožo in nekatera zdravila. Na poslabšanje stanja rozacee vplivajo tudi psihološki dejavniki in čustveni stres

Sama prehrana ne povzroča rozacee, vendar lahko uživanje zelo vroče in začinjene hrane ter alkoholnih pijač obolenje poslabša. Vzrok pripisujejo povečani prekrvavitvi na obrazu, ki jo takšna hranila povzročajo.

Raziskave kažejo, da imajo ljudje z rozaceo na koži prisotnih do 10-krat več pršic Demodex folliculorum kot tisti, ki se ne spopadajo s tovrstnim obolenjem. Pršica Demodex folliculorum, ki se nahaja v dlačnih mešičkih, predstavlja normalen del kožne flore. Ob pretirani namnožitvi povzroča vnetne reakcije in vnetna žarišča, kar poslabša stanje rozacee.

Podbradek – zakaj nastane in kako se ga znebiti?
Preberi še
Podbradek – zakaj nastane in kako se ga znebiti?
Če rdečice ne zdravimo, se lahko rozacea naprej razvija v različne stopnje. 
Če rdečice ne zdravimo, se lahko rozacea naprej razvija v različne stopnje. FOTO: Dreamstime

Kako se kaže rozacea?

Rozacea se kaže v različnih stopnjah izražanja težav na koži. Najprej se manifestira kot občasno zardevanje obraza z občutkom toplote ob čustvenih doživetjih (veselje, razburjenje, občutek sramu ...), ob izpostavljanju ekstremnim temperaturnim spremembam (mraz, vročina ...), ob telesnih naporih, ob uživanju vroče in močno začinjene hrane ter uživanju alkohola, predvsem rdečega vina. Zardevanje in začasna rdečica se praviloma pojavljata na obrazu, najpogosteje na centralnem delu – lica, nos in brada, lahko pa tudi na vratu in dekolteju. Sčasoma se pojavi rdečica obraza, ki je prisotna tudi v umirjenem in temperaturno prizanesljivem okolju. Sočasno s trajno rdečico se pojavijo tudi vidno razširjene drobne žilice (teleangiektazije). Koža na obrazu pogosto peče in skeli, je suha ter praviloma zelo občutljiva, zlahka jo razdražijo zunanji in notranji vplivi.

Če rdečice ne zdravimo, se lahko rozacea naprej razvija v različne stopnje težavnosti. Ko bolezen napreduje, jo spremlja pojav papul (vnetne bunčice) in pustul (gnojni mehurčki), pridruži se otekanje obraza, povečajo pa se tudi žleze lojnice.  Papule in pustule so podobne aknam, vendar rozacee ne spremljajo zamašene pore in ogrci, koža pa je pogosto bolj suha kot mastna.  

Kaj povzroča rdečico na obrazu?
Preberi še
Kaj povzroča rdečico na obrazu?

V težjih primerih rozacee se lahko razvije fimatozna oblika bolezni, pri kateri pride do razraščanja žleznega in vezivnega tkiva. Značilno je povečanje žlez lojnic na koži nosu, kar se kaže z zadebeljeno rdečo kožo, razširjenimi porami in oteklino. Zadebelitev nosu imenujemo rinofima ali gomoljasti nos. Rinofima se ne izboljša sama od sebe in nos praviloma kontinuirano raste, ljudje z rinofimo pa so zaradi izgleda velikokrat stigmatizirani.

Pri 50-60 odstotkih primerov se vnetne spremembe pojavijo tudi na očeh. Kažejo se kot vnetje različnih delov oči (vek, veznic, roženice ...) in povzročajo srbenje, pekoč občutek in občutek tujka v očesu, rdečino ter oteklino očesa. Kadar se pojavijo težave z očmi, je obvezen pregled pri okulistu, saj če se bolezen pravočasno ne prepozna in zdravi, lahko pripelje do resnih zapletov, tudi do presaditve roženice.

Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti
Preberi še
Laserski postopki za kožo: za kaj se uporabljajo in kakšne so njihove prednosti
Ker velja rozacea za vnetno kožno bolezen, so pri izbiri ustreznih kozmetičnih izdelkov glavna merila učinkovitosti njihov protivnetni učinek, zmanjšanje rdečice in krepitev kapilarnih sten.
Ker velja rozacea za vnetno kožno bolezen, so pri izbiri ustreznih kozmetičnih izdelkov glavna merila učinkovitosti njihov protivnetni učinek, zmanjšanje rdečice in krepitev kapilarnih sten.FOTO: Shutterstock

Nega kože z rozaceo 

Ker rozacea velja za kronično kožno obolenje, jo je mogoče učinkovito lajšati, žal pa ne tudi trajno pozdraviti. Za rozaceo so značilne faze izboljšanja in poslabšanja, s pravilno nego in z zdravljenjem obolenja pa se lahko zmanjša število poslabšanj ter čas trajanja posameznih izbruhov. 

Ker velja rozacea za vnetno kožno bolezen, so pri izbiri ustreznih kozmetičnih izdelkov glavna merila učinkovitosti njihov protivnetni učinek, zmanjšanje rdečice in krepitev kapilarnih sten. Za obvladovanje bolezni je prav tako ključna uporaba negovalnih krem, s katerimi se ohranja ustrezna barierna funkcija kože, saj je le-ta mnogokrat porušena. Negovalni kozmetični izdelki naj ne vsebujejo dišav, alkohola, mentola, kafre in drugih agresivnih sredstev, saj lahko dražijo kožo in poslabšajo bolezensko stanje. 

Pomembno je tudi, da izbiro dnevne kreme prilagodite letnemu času. V času nižjih temperatur uporabljajte kreme bogatih tekstur, v poletnem času pa kreme lažjih tekstur in predvsem z visokim zaščitnim faktorjem, saj sončni žarki poškodujejo vezivno tkivo in s tem slabijo stene krvnih žil, kar prispeva k širjenju bolezni. Če je le možno, izberite kreme, ki imajo UVA- in UVB-zaščito. 

Intenzivnost rdeče barve nevtralizira njena komplementarna zelena barva, zato je za prekrivanje rdečice nekaterim kozmetičnim izdelkom dodan zelen pigment, ki takoj prekrije rdečico in poskrbi za enakomeren ten kože.

Kakšna je razlika med jutranjo in večerno nego kože?
Preberi še
Kakšna je razlika med jutranjo in večerno nego kože?

Zdravljenje rozacee

Pomembno je, da rozaceo začnemo zdraviti čim prej, ko se bolezen pojavi, saj s tem lahko preprečimo njeno napredovanje. Terapija lahko obsega lokalno uporabo antibiotičnih krem ali sistemsko zdravljenje  z antibiotiki in retinoidi. Za dober in trajni estetski rezultat je poleg lokalne in sistemske metode zdravljenja primerno tudi zdravljenje z žilnim laserjem, s katerim odpravimo rdečino in uničimo razširjene žilice, medtem ko je v primeru zadebelitve nosu velikokrat potreben kirurški poseg.

Rozaceo ne moremo trajno pozdraviti, vendar lahko z ustreznim življenjskim slogom, izogibanjem zunanjim sprožilnim dejavnikom in izvajanjem nege za k rdečici nagnjeni koži pomembno vplivamo in omilimo simptome tega kroničnega kožnega obolenja. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646