Vrhnji sloj kože je sestavljen iz zelo tankega sloja odmrlih poroženelih kožnih celic, ki v naravnem procesu obnavljanja kože same odpadejo. Ta vrhnji sloj našo kožo varuje pred sončnimi žarki, izsušenostjo kože in škodljivimi zunanjimi dejavniki. V mladosti je proces obnavljanja kože hitrejši, z leti pa začne upadati in poroženela plast kožnih celic se začne nalagati, postane debelejša in posledično manj prožna, kar povzroči obrazne gubice, nabiranje nečistoč in sebuma ter manj sijoč in starejši videz kože. Zato je občasen piling s pravilno tehniko priporočljiv, saj odstrani odmrli vrhnji sloj, pripomore k hitrejšemu obnavljanju kože in posledično k lepši, gladki in bolj sijoči koži.
Težava, ki jo ima večina predstavnic ženskega spola, je, da ne ve, kateri piling uporabiti. Dandanes imamo ogromno različnih kozmetičnih izdelkov in včasih se težko znajdemo, kaj je za koga najbolj primerno.
VRSTE PILINGOV
1. FIZIČNI PILINGI
Vsem najbolj poznani so fizični pilingi, kot so krtače, gobice, piling geli z zrnci ipd. S temi dobesedno zdrgnemo kožo, torej fizično odstranimo odmrle celice s kože. Najbolje je narediti piling tako, da s krožnimi gibi nežno masiramo obraz in dekolte, saj s tem tudi vzpodbudimo mikrocirkulacijo. Vendar moramo biti pri fizičnih pilingih pazljivi, da nismo pregrobi, ker to lahko vodi do mikroranic na koži, kar povzroči vnetje in iritira kožo.
2. KEMIČNI PILINGI
Kadar slišimo za kemični piling, si večinoma predstavljamo invazivne posege, ki jih opravljajo v kozmetičnih salonih in pri dermatologu, kjer se uporablja višja koncentracija učinkovine, ki prodre v globlje plasti kože. Ta seveda za domačo uporabo ni ne priporočljiva ne varna. Vendar so pilingi za domačo uporabo, ki so na voljo v drogerijah, manj invazivni in odstranijo le povrhnji sloj kože.
Kemični pilingi na koži delujejo tako, da s kemično reakcijo zrahljajo ali uničijo vezi poroženelih celic in tako pripomorejo k odstranitvi le-teh. Najbolj poznane učinkovine v kemičnih pilingih so alfa hidroksi kisline (AHA) in beta hidroksi kisline (BHA).
Veliko čistilnih mil, gelov, pen in mask, predvsem za kožo, nagnjeno k aknam, vsebujejo alfa ali beta hidroksi kisline (poglejte, če so na spisku sestavin izrazi Glycolic acid, Lactic acid, Salicylic acid). Ti pilingi poleg odstranjevanja vrhnjega sloja delujejo na kožo antibakterijsko, kar pripomore k izboljšanju problematične kože. Fizični pilingi niso priporočljivi za kožo z aknami, saj mikroranice povzročijo še dodatna vnetja in tako poslabšajo stanje.
Kisline so na voljo tudi v obliki serumov in krem. Za razliko od čistilnih proizvodov, serumov in krem ne izpiramo, temveč ostanejo na koži. V tem primeru bodite pozorne, da serum ali kremo nanesete na suho kožo, saj na vlažni koži učinkovine lahko povzročijo rdečico in neprijetno iritacijo na koži. Tudi ni priporočljivo uporabiti več različnih kislin naenkrat ali jih mešati, ker to, podobno kot pregrob fizičen piling, vodi do iritacij, rdečice in vnetja na koži.
3. ENCIMSKI PILINGI
Ste se kdaj vprašale, zakaj vas peče v ustih, kadar jeste svež ananas? To je zaradi encimov v ananasu, ki razgradijo proteine vrhnjega sloja in v ustih naredijo piling. Odmrle celice kože vsebujejo beljakovino, imenovano keratin. Encimski piling deluje kot katalizator, ki razgradi keratin na manjše delce in s tem povzroči odstranitev vrhnjega sloja ter kožo zmehča. Encimski pilingi vsebujejo učinkovine sadnega izvora, najbolj znani vsebujejo encime ananasa, papaje, granatnega jabolka ipd. Ne vsebujejo pa kislin in so zato bolj nežna oblika pilinga, primerna tudi za občutljivo kožo. Za razliko od kislin je encimski piling bolje nanesti na vlažno kožo, saj se tako encimi aktivirajo in začnejo učinkovati.
Pazite ...
Prepogosta uporaba pilinga oziroma pregrob piling lahko vodi do mikroranic, izsušene kože, rdečice, pigmentacije na koži in vnetja. Takšna koža ni sposobna opravljati svoje zaščitne funkcije zato poskrbite, da s pilingi niste pregrobe, ter da jih uporabljate zmerno glede na vaš tip kože. Vsakodnevna uporaba fizičnega pilinga ni priporočljiva. Kemični pilingi na začetku lahko povzročijo iritacijo, zato jih uporabljajte v majhnih količinah in zmernih časovnih obdobjih, preden se koža prilagodi. Encimski pilingi so nežni, vendar tako kot kemični in fizični pilingi s prepogosto uporabo povzročijo nevšečnosti.
Bodite pozorne, da se po uporabi pilinga ne izpostavljate soncu, zato je piling najbolje narediti zvečer. Naslednji dan pa vedno uporabite visok zaščitni faktor, da kožo zaščitite pred možno pigmentacijo. Po uporabi pilinga kožo navlažite s kremo, da jo zaščitite pred izsušenostjo. In predvsem uživajte v gladki, sijoči in negovani koži.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV