Med najpogostejše antioksidante štejemo vitamin C, koencim Q10, vitamin E in druge. Ti v kozmetičnih izdelkih preprečujejo škodljivo delovanje prostih radikalov v koži, zmanjšujejo poškodbe kože in varujejo pred prezgodnjim staranjem.
Kaj je vitamin E?
Vitamin E ali alfa-tokoferol je v maščobi topen vitamin, ki deluje kot močan antioksidant in ščiti celice pred poškodbami prostih radikalov ter sodeluje pri imunskem delovanju. Je nujen vitamin, ki mora biti v vaši prehrani. Čeprav je pomanjkanje vitamina E redko, je izpolnjevanje dnevnih potreb po vitaminu E pomembno za ohranjanje zdravja ter preprečevanje in zdravljenje bolezni.
Vitamine, topne v maščobah, vključno z vitaminom E, je treba zaužiti s prehransko maščobo, da se lahko ti učinkovito prenašajo in uporabljajo po telesu. Mati narava je to olajšala, saj se vitamin E naravno pojavlja v številnih živilih, ki vsebujejo tudi maščobe, kot so rastlinska olja, jajca, meso, perutnina in oreščki. Vitamin E najdemo tudi v brokoliju, špinači, kiviju, mangu in paradižniku.
Ko se vitamin E absorbira v tankem črevesu, ga prevzamejo jetra, kjer se shrani, dokler ni potreben za uporabo. Takrat jetra izločajo le alfa-tokoferol, obliko, ki jo telo prepozna.
Kakšne koristi ima vitamin E za kožo?
Kot antioksidant se vitamin E bori proti poškodbam, ki jih povzročajo prosti radikali, vendar je njegova molekula v nasprotju z večino drugih antioksidantov tudi zelo hidratantna, saj hkrati deluje kot vlažilec (z njegovo pomočjo koža vpija vodo) in mehčalec (vodo ujame v kožo). To pomeni, da je lahko lokalno zelo koristen pri vrsti kožnih težav, pa tudi za izboljšanje zdravja kože. Dermatologi pojasnjujejo, da vitamin E pomaga pri obnovi celic – vse od poškodb, ki jih je povzročilo sonce, do brazgotin in opeklin.
Kot smo že omenili, spada vitamin E v skupino antioksidantov, ki so zelo pomembni za naše zdravje. Njihova glavna funkcija je, da preprečujejo oksidativne poškodbe celic, tako da pomagajo odstraniti proste radikale. Prosti radikali so na "destruktivni misiji", da bi postali stabilni, to pa pomeni, da so pripravljeni "ugrabiti" elektron iz vsega, kar jim pride na pot, vključno z DNK, kožnimi beljakovinami, vezivnim tkivom in celičnimi membranami. Bolj ko lahko potešite željo prostih radikalov po stabilnosti, bolj bo zaščitena vaša koža, pri čemer pride v poštev vitamin E.
To pa ni edina korist vitamina E za kožo. Ta ima namreč tudi vlažilne in zdravilne lastnosti ter pomaga okrepiti funkcijo kožne pregrade. Vitamin E pa je tudi naravno protivnetno sredstvo, zato lahko pomaga pomiriti kožo. Dober je tudi za vlaženje kože in služi kot zmerno učinkovita naravna ovira, ki ščiti pred soncem.
Zelo učinkovit je, kadar deluje v paru z vitaminom C. Po tem, ko vitamin E odstrani proste radikale, lahko namreč vitamin C pomaga regenerirati molekulo vitamina E.
Za koga je primeren in kdo bi se mu moral izogibati?
Čeprav ne veste natančno, kakšna je idealna lepotna rutina za vašo kožo, vam lahko vaš tip kože pomaga ugotoviti, ali bi morale v nego vključiti olje, kremo ali serum z vitaminom E. Sestavina je koristna za večino tipov kože, pri nekaterih ljudeh pa se je izkazala kot učinkovita pri lajšanju težav z ekcemom.
Vitamin E običajno ni priporočljiv za zelo občutljivo, zelo mastno ali aknasto kožo, in čeprav se to ne zgodi pogosto, lahko vitamin E, ko je nanesen lokalno, sam po sebi deluje tudi kot alergen in ob stiku s kožo povzroči draženje, srbenje ali celo izpuščaje. Znanstveniki še vedno niso prepričani, zakaj, da nekateri ljudje postanejo alergični, toda po mnenju dermatologinje Audrey Kunin, certificirane v Kansasu, je na sestavino lokalno občutljivih manj kot odstotek ljudi. Pomembno je omeniti, da so za slabo reakcijo morda krive druge sestavine.
V katerih živilih najdemo vitamin E?
Vitamin E najdemo v rastlinskih oljih, oreščkih, semenih, sadju in zelenjavi:
– olje pšeničnih kalčkov
– sončnično, žafranikino in sojino olje
– sončnična semena
– mandlji
– arašidi, arašidovo maslo
– zelena, pesa, špinača
– buča
– rdeča paprika
Vir: Allure
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV