Zadovoljna.si
koža

Koža

Vse, kar morate vedeti o 'anti-age' negi kože

Jasmina Voler
27. 12. 2021 07.54
0

Ko gre za nego kože, je na spletu toliko informacij in 'strokovnjakov', da je včasih res težko vedeti, kaj je res in kaj ne. Zlasti če je to področje, ki ga ne poznamo najbolje. Čeprav je nega kože nekaj, čemur bi morale določeno mero pozornosti namenjati tudi v dvajsetih letih, kot je ta še čvrsta in mladostna, pa jo pogosto začnemo 'opažati' šele, ko pridemo v trideseta leta. O tem, kdaj bi morale začeti anti-age rutino, na katere sestavine bi morale biti pozorne v boju proti staranju in kaj narediti, če naša koža katere od sestavin ne prenaša najbolje, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. Ta je za naš portal odgovorila na najpogostejša vprašanja o anti-age negi kože.

Katera je najboljša starost, pri kateri bi morale začeti uporabljati anti-age izdelke in zakaj?

Staranje je naraven fiziološki proces, ki se pravzaprav začne že ob rojstvu, na koži pa se prvi znaki staranja začnejo pojavljati po 25. letu, saj po tej starosti količina kolagena v koži vsako leto upade za približno 1 %. Pri nekaterih se opazne spremembe staranja pojavijo že prej, pri drugih nekoliko pozneje. Na staranje vplivajo različni dejavniki – najpomembnejša je genetska osnova (kot pravijo: če želimo vedeti, kako se bomo starali, moramo pogledati svojo mamo, teto ali babico, in tako si bomo lažje predstavljali, kakšen bo naš obraz čez nekaj let), nikakor pa ne smemo zanemariti zunanjih okoljskih oziroma vedenjskih dejavnikov, ki dokazano pospešujejo proces staranja. Prekomerna izpostavljenost UV-žarkom zaradi izpostavljenosti soncu je brez dvoma najpomembnejši razlog prezgodnjega staranja kože. Tako staranje poimenujemo fotostaranje. Zato je uporaba izdelkov za zaščito pred soncem z UV-zaščitnim faktorjem (najmanj SPF 30) pomembna že v otroštvu in rani mladosti.  Upad kolagena zaznamo torej že v dvajsetih letih, zato je ključnega pomena, da že takrat pravilno negujemo svojo kožo. Pravilna nega pomeni, da uporabljamo izdelke, ki kožo ščitijo pred zunanjimi dejavniki, in izdelke, ki preprečujejo nastanek poškodb kože zaradi teh dejavnikov.

Laura Sardinšek
Laura Sardinšek FOTO: osebni arhiv

Je kdaj prezgodaj za uporabo anti-age izdelkov? Predvsem zaradi sestavin, ki jih izdelki vsebujejo? Ali so primeri, ko so lahko te sestavine škodljive?

Pri svojem delu velikokrat prejmem vprašanje strank, kdaj začeti uporabljati anti-age kozmetične izdelke. Moj odgovor je vedno enak: tako kot pravijo za zdravje, da je bolje preventiva kot kurativa, zagotovo velja tudi pri staranju. Ko so na obrazu že prisotne globoke gube in drugi očitni znaki staranja, je te veliko težje odpraviti in zmanjšati, kot če bi pravilno nego kože začeli že pred pojavom teh. Naravnemu kronološkemu staranju seveda ne moremo ubežati, lahko pa s svojim odgovornim vedenjem na soncu in uporabo izdelkov za zaščito kože pred UV-žarki preprečimo fotostaranje, ki je eden poglavitnih vzrokov za prezgodnje staranje kože in pojavom hiperpigmentacij. Lahko bi torej rekli, da za izdelke za zaščito kože pred UV-žarki nismo nikoli premladi.

Za vsako starostno obdobje so potrebne specifične aktivne sestavine v kozmetičnih izdelkih, zato izbiro kozmetičnega izdelka vedno prilagodimo starosti, tipu kože ter trenutnemu stanju kože, saj ni potrebe, da uporabljamo sestavine, ki jih naša koža še ne potrebuje.

Če začnemo z anti-age rutino dovolj zgodaj, ali to pomeni, da s tem lahko preprečimo prezgodnje staranje?

Staranja ne moremo ustaviti ali preprečiti, s pravočasno in ustrezno ter redno nego kože in zdravim življenjskim slogom pa lahko staranje upočasnimo in celo preprečimo pojav nekaterih znakov staranja. V želji po ohranjanju mladostnega videza posegamo po raznovrstnih anti-age kozmetičnih izdelkih, ki omilijo znake staranja, vendar se moramo zavedati, da z anti-age izdelki ne bomo postali znova mladi, lahko pa smo vseeno videti nekoliko mlajši oz. ohranimo svež in mladosten videz.

Ali lahko koža postane odvisna od izdelkov?

Ne, koža od kreme ne more postati odvisna, razen v primeru "sindroma rdeče kože", ki se lahko razvije zaradi dolgotrajne in neustrezne uporabe predvsem srednje in visoko potentnih lokalnih kortikosteroidov. Je pa res, da se potrebe kože s staranjem spreminjajo in sočasno s procesom staranja koža potrebuje dodatne sestavine v kozmetičnih izdelkih.

Ste vedele, da vse to vpliva na staranje kože?
Preberi še
Ste vedele, da vse to vpliva na staranje kože?

Poleg zaščite proti soncu, katere sestavine moramo iskati v izdelkih proti staranju kože, če zdaj začenjamo lepotno rutino?

Najpogostejše aktivne kozmetične sestavine, ki jih najdemo v anti-age kozmetičnih izdelkih, so UV-filtri za zaščito pred soncem, humektanti (vlažilci), antioksidanti, hidroksi kisline (AHA, BHA, PHA) in retinoidi, zadnje čase pa so vedno bolj popularni peptidi. Pomemben ukrep proti staranju je uporaba vlažilne kreme, saj lahko s pravočasno in redno uporabo takih izdelkov upočasnimo pojav prvih znakov staranja. Navlažena koža je namreč bolj čvrsta, sijoča in sveža, drobne gubice so manj izrazite. Če v kozmetičnem izdelku iščete vlažilne sestavine, mora ta vsebovati sestavine, kot so glicerol, aminokisline, ureo, pantenol, sorbitol in hialuronsko kislino. Glavno delovanje te je vlaženje kože in zapolnitev manjših gub, torej zmanjšanje znakov staranja kože, zato je mnogokrat poglavitna sestavina anti-age kozmetičnih izdelkov. 

Antioksidanti so sestavine, ki nevtralizirajo škodljive proste radikale, ki se tvorijo v koži po izpostavitvi UV-sevanju, kajenju in onesnaženem zraku. Med najpogostejše antioksidante štejemo vitamin C, vitamin E, koencim Q10 in druge. Ti v kozmetičnih izdelkih preprečujejo škodljivo delovanje prostih radikalov v koži, zmanjšujejo poškodbe kože ter varujejo pred prezgodnjim staranjem.

Uporaba hidroksi kislin je ena najstarejših in najpogosteje uporabljenih metod pomlajevanja kože. Hidroksi kisline povzročajo luščenje povrhnjice in s tem stimulirajo njeno obnovo, vplivajo na sintezo kolagena in imajo vlažilni učinek.

V zadnjem času so v anti-age izdelkih vedno bolj priljubljene kozmetične aktivne sestavine peptidi. Gre za spojine z nizko molekulsko maso, ki so sestavljene iz krajšega zaporedja aminokislin. V anti-age kozmetičnih izdelkih se uporabljajo predvsem za stimulacijo sinteze kolagena in zaviranja sinteze melanina (izdelki za posvetlitev kože), imajo pa tudi protivnetno delovanje. 

Seveda pa ne smemo pozabiti tudi na UV-filtre za zaščito pred soncem, saj lahko že majhna količina UV-sevanja poškoduje glavne strukturne proteine kože – kolagenska vlakna. Ta dajejo koži elastičnost in čvrstost, okvarjena vlakna pa povzročajo ohlapnost in togost kože.

Strokovnjakinja razkrila, kakšna bi morala biti nega kože spomladi
Preberi še
Strokovnjakinja razkrila, kakšna bi morala biti nega kože spomladi
Nekatere sestavine kozmetičnih izdelkov lahko pri posameznikih povzročijo draženje kože oz. iritacijo.
Nekatere sestavine kozmetičnih izdelkov lahko pri posameznikih povzročijo draženje kože oz. iritacijo. FOTO: iStock

Kako pa se mora ta rutina z leti spreminjati?

Zagotovo se anti-age nega pri 20 razlikuje od anti-age nege pri 50. Po 25. letu v naši koži začne upadati nivo kolagena, začnejo se pojavljati prvi znaki staranja, predvsem drobne gubice in linije. V tem obdobju je pomembna predvsem preventiva, uporabljamo pa kozmetične izdelke, ki vsebujejo predvsem vlažilne sestavine, antioksidante in izdelke z zaščitnim faktorjem. 

Po 40. letu, ko se proizvodnja kolagena hitro zmanjšuje, začne koža izgubljati elastičnost, pojavijo pa se globlje gube. V obdobju menopavze se zniža raven estrogena, zaščitna bariera kože je okrnjena, koža postane suha in dehidrirana, gubice se začnejo še bolj poglabljati. Za nego kože z izrazitimi gubami uporabljamo kozmetične izdelke z aktivnimi sestavinami, ki spodbujajo proizvodnjo kolagena, kot so retinoidi, hidroksi kisline in peptidi. Pri zreli koži lahko z ustrezno domačo nego omilimo določene znake staranja, vendar zgolj s kozmetičnimi proizvodi, ki so v prosti prodaji, ne moremo doseči rezultatov, kakršne lahko dosežemo s profesionalno kozmetično nego in aparaturnimi tehnikami pomlajevanja. 

Kaj povzroča rdečico na obrazu?
Preberi še
Kaj povzroča rdečico na obrazu?

Kaj pa če naša koža ne prenaša dobro teh izdelkov, da se pojavlja rdečica, vnetja ... 

Nekatere sestavine kozmetičnih izdelkov lahko pri posameznikih povzročijo draženje kože oz. iritacijo. Po nekaterih ocenah je 1– 3 % ljudi alergičnih na določen kozmetični izdelek. V večini primerov povzročajo alergijsko reakcijo konzervansi in dišave. Na mestu stika izdelka s kožo se taka preobčutljivost najpogostejše kaže s srbečo rdečico in luščenjem. V primeru pojava takih znakov je treba prekiniti uporabo izdelka, s tem pa v večini primerov težave tudi izzvenijo.

Ena najbolj priljubljenih sestavin ta hip je zagotovo retinol. Zakaj bi ga morale uporabljati?

Retinol (bolj znan kot vitamin A) najdemo v izdelkih za nego zrele in aknaste kože. Je eden najbolj priljubljenih in učinkovitih sredstev v boju proti gubam in drugim znakom staranja, saj posvetli pigmentne madeže, poenoti ten kože in izboljša teksturo kože. Retinol pospešuje obnavljanje kože in pospešuje nastajanje kolagena, zato ni presenetljivo, da je tako popularen v anti-age negi. V kozmetičnih izdelkih se uporablja v koncentracijah od 0,1–1 %. Če razmišljate o uporabi retinola, svetujem, da na začetku posežete po najmanjši koncentraciji in jo povečujete postopoma, da se koža navadi na vsakodnevno uporabo. 

Zadnje čase je med uporabnicami anti-age izdelkov vedno bolj priljubljena tudi retinojska kislina, ki je bolj poznana pod imenom tretinoin. Tega je zelo težko dobiti v prosti prodaji, saj je v večini držav in tudi pri nas na voljo le na recept (ni dovoljen za uporabo v kozmetičnih izdelkih). Klinične študije dokazujejo njegovo učinkovitost že v zelo majhnih koncentracijah. Spodbuja nastajanje kolagena, zmanjšuje hiperpigmentacije ter izboljšuje relief kože.

Vse življenje že napačno nanašate kremo za sončenje
Preberi še
Vse življenje že napačno nanašate kremo za sončenje

Ali ima kakšne stranske učinke?

Uporaba retinola in tretinoina povečuje fotosenzibilnost kože in jo naredi bolj občutljivo na UV-sevanje, zato je nujno potrebna sočasna uporaba kreme z zaščitim faktorjem vsaj SPF 30. 

Najpogostejši stranski učinki, ki jih lahko vidimo pri uporabi retinola in tretinoina, so eritemi, kožne iritacije in vidno luščenje kože. Običajno so bolj izraženi pri uporabi tretinoina. Da se izognemo tem neželenim stranskim učinkom, jih v našo dnevno rutino nege kože uvajamo postopoma. Zaradi povečane občutljivosti kože v času uporabe teh dveh sestavin odsvetujemo izvajanje kakršnegakoli mehanskega pilinga. V času nosečnosti in dojenja pa je uporaba retinola in tretinoina prepovedana.

Ko so na obrazu že prisotne globoke gube in drugi očitni znaki staranja, je te veliko težje odpraviti in zmanjšati, kot če bi pravilno nego kože začeli že pred pojavom teh.
Ko so na obrazu že prisotne globoke gube in drugi očitni znaki staranja, je te veliko težje odpraviti in zmanjšati, kot če bi pravilno nego kože začeli že pred pojavom teh.FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 668