Zadovoljna.si
Nega kože

Laura Sardinšek

Vse, kar morate vedeti o hialuronski kislini

Laura Sardinšek
17. 12. 2021 08.31
0

Zagotovo ste že slišali za hialuronsko kislino, ki iz vašega obraza izbriše gube, koži vrača svežino in predstavlja ključ do mladosti. S temi besedami običajno označujejo vse bolj nepogrešljivo sestavino, ki je v zadnjih letih preplavila tako kozmetično kot tudi estetsko industrijo. Je že res, da je vse bolj uporabljena v negovalnih kozmetičnih izdelkih kot učinkovina za zaviranje znakov staranja, ampak ali ste vedeli, da jo najdemo tudi v prehranskih dopolnilih, kapljicah za oči in injekcijah za pomlajevanje?

Hialuronska kislina je naravna molekula, ki je fiziološko prisotna po celem telesu in se nahaja v številnih telesnih tkivih, predvsem v vezivnem tkivu, sklepih, stenah krvnih žil in očeh, kar 50 % celotne telesne mase hialuronske kisline pa se nahaja v koži. V koži se nahaja v zgornjih dveh plasteh, v dermisu (usnjici) in povrhnjici. Večji del hialuronske kisline je v usnjici, kjer jo sintetizirajo fibroblasti.

Laura Sardinšek že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike.
Laura Sardinšek že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. FOTO: osebni arhiv

V telesu ima mnogo pomembnih bioloških funkcij

Ena izmed glavnih je ohranjanje primerne vlažnosti tkiv, saj ima zaradi svoje polarne strukture izjemno sposobnost vezave in zadrževanja vode. Nase lahko veže kar 1000-krat večje količine vode, kot je njena masa, zato ji pripisujemo dobre hidratantne lastnosti, koža pa je na ta način navlažena in posledično bolj napeta in gladka. Poleg tega sodeluje tudi pri tvorbi kolagena in elastina, ki sta med drugim pomembna za vzdrževanje elastičnosti tkiv, izkazuje pa tudi protivnetno delovanje in pripomore pri celjenju oziroma regeneraciji poškodovanih tkiv.

Hialuronsko kislino telo sintetizira samo, vendar se med procesomstaranja v telesu zmanjšuje sposobnost tvorbe le-te. Posledice zmanjšane tvorbe hialuronske kisline se lahko kažejo z bolečinami v sklepih, najbolj pa so vidne na koži v obliki gub in izsušene kože. Hialuronska kislina je predvsem pomembna pri ohranjanju vlažnosti in elastičnosti kože in z upadom njene količine se namreč zmanjša zmožnost vezanja vode in koža sčasoma postane manj prožna in manj napeta.

Kako pridobivamo hialuronsko kislino?

Začetki uporabe hialuronske kisline v klinične namene segajo v začetek 80. let prejšnjega stoletja in med najstarejšo metodopridobivanja hialuronske kisline prištevamo pridobivanje iz živalskih tkiv, natančneje z ekstrakcijo iz petelinovega grebena, popkovine in prašičje kože. Na ta način hialuronsko kislino pridobivamo še danes, vendar je tradicionalni način pridobivanja iz petelinjih grebenov v zadnjih letih zamenjalo biotehnološko pridobivanje s pomočjo mikroorganizmov, predvsem bakterij, najnovejša metoda pridobivanja pa je metoda z encimi. Hialuronska kislina se uporablja na različnih področjih v različne namene.

Hialuronska kislina v kozmetičnih izdelkih

Hialuronsko kislino zaradi svoje sposobnosti vezave ogromne količine vode in posledično dobrih vlažilnih lastnosti že dolgo uporabljamo kot kozmetično aktivno sestavino v mnogih različnih negovalnih kozmetičnih izdelkih, predvsem v obliki gelov, krem, serumov in mask. Glavno delovanje, ki ji ga pripisujemo v kozmetičnih izdelkih, je vlaženje kože in zapolnitev manjših gub, torej zmanjšanje znakov staranja kože.

Glede na velikost molekule hialuronske kisline, se ta vkozmetičnih izdelkih pojavlja v dveh oblikah: kot nizkomolekularna in visokomolekularna hialuronska kislina. Večja kot je molekula, slabše je prodiranje v kožo. Topikalnonanesena visokomolekularna hialuronska kislina zaradi svoje velikosti ne prehaja v kožo, vendar je v kozmetičnih izdelkih kljub temu koristna, saj na površini kože tvori tanko plast, ki veže nase vodo iz okolice in s tem kožo vlaži, poleg tega pa preprečuje tudi izgubo vode skozi kožo. Medtem ko nizkomolekularna hialuronska kislina lahko penetrira v kožo in omogoča vlažilno delovanje v globljih plasteh, prav tako pa se z vezavo vode zapolnijo prostori med celicami, s čimer se poveča volumen kože, izboljša tekstura njene površine, zmanjša hrapavost ter zapolnijo manjše gube.

Hialuronska kislina se v dermatologiji in estetiki uporablja tudi v obliki mezoterapije.
Hialuronska kislina se v dermatologiji in estetiki uporablja tudi v obliki mezoterapije.FOTO: Dreamstime

Hialuronska kislina v dermatologiji in estetski kirurgiji

Na področju dermatologije in estetske kirurgije hialuronsko kislino uporabljamo kot dermalno polnilo (filer), ki obnovi prostornino mehkih tkiv oziroma nadomesti izgubljen volumen, korigira nepravilnosti ter gladi gube, ki so posledica staranja. Proces kronološkega in z zunanjimi dejavniki povzročenega staranja privede do atrofije usnjice, zmanjšanja števila elastina in kolagenskih vlaken ter zmanjšane vlažnosti kože, kar vodi do nastanka vse globljih in izraženih gub. V zadnjih letih se v boju proti znakom staranja veliko ljudi poslužuje pomlajevanja z dermalnimi polnili.

Na začetku so polnila vsebovala hialuronsko kislino živalskega izvora, danes pa zaradi manjšega alergenega potenciala večinoma uporabljamo bakterijsko pridobljeno. Zdravniki v obliki injekcij aplicirajo gosto zamreženo hialuronsko kislino globoko v kožo in na ta način napolnijo gube, ustnice, povečajo volumen ličnic, oblikujejo brado in zmanjšajo podočnjake. Polnila vsebujejo različne koncentracije hialuronske kisline, zato je tudi trajnost učinka polnil različna, se pa po določenih mesecih hialuronska kislina postopno razgradi in izloči iz telesa. Kljub temu, da se hialuronska kislina popolnoma absorbira, pa je koža po razgradnji polnila bolj čvrsta in elastična, saj hialuronska kislina spodbuja proizvodnjo kolagena v koži.

Hialuronska kislina se v dermatologiji in estetiki uporablja tudi v obliki mezoterapije. Gre za medicinski postopek, pri katerem se z zelo tankimi iglami v kožo vbrizgava hialuronsko kislino, katereglavni učinek je revitalizacija. Za razliko od hialuronske kisline v dermalnih polnilih, se pri mezoterapiji uporablja manj zamrežena molekula, ki ima sposobnost vezave večjih količin vode in v koži spodbuja procese obnove, s čimer se koži povrne gladkost in izboljša njena kakovost. Njeno delovanje spodbuja tudi sintezo kolagena in nekatere druge naravne kožne funkcije, ne vpliva pa na nastanek volumna in glajenje globokih gub.

Hialuronska kislina v medicini

Hialuronska kislina je uporabljena tudi na področju medicine in kirurgije, pomembno vlogo ima predvsem na področju ortopedije. Ker predstavlja pomembno sestavino hrustanca oziroma hrustančne medceličnine, prav tako pa se nahaja v sklepni tekočini, njeno injiciranje zavira propadanje hrustanca. Hialuronska kislina zapolni obrabljeni hrustanec in s tem prepreči, da bi njegova obraba prehitro napredovala, hkrati pa deluje tudi protivnetno.

V kirurgiji se uporablja pri določenih oftalmoloških in otoloških posegih, v obliki kožnih pripravkov pa za celjenje ran, opeklin in kožnih razjed. Prisotna jo tudi v kapljicah za oči, saj zaradi zadrževanja vodnih molekul na površini očesa oči izdatneje vlaži in ščiti pred izsušitvijo in izpostavljenostjo zunanjim okoljskim dejavnikom.

Prehranska dopolnila spodbujajo tvorbo hialuronske kisline

Hirokolagen, ki je sestavljen iz nizko molekularnih peptidov in ključnih aminokislin, spodbuja fibrolaste, da začnejo tvoriti kolagen, elastin in hialuronsko kislino. Kar pomeni, da ima tako za zdravje, kot za lepoto številne pozitivne učinke. Priporoča se ljudem, ki imajo težave s sklepi in kostmi, pozitivno vpliva na hidriranost kože, pomaga do čvrstih nohtov in las ter celo krepi prožnost žil ter tako ob daljši redni uporabI lahko pomaga pri težavah z visokim pritiskom.

Klinične študije prav tako dokazujejo, da oralno uživanje hidrokolagena izboljša vlažnost kože in se zmanjša izrazitost in globina gub.

Izjemen vlažilen učinek je tista lastnost, zaradi katere je hialuronska kislina vsestransko uporabna tako na področju kozmetike, medicine, kot tudi estetske kirurgije. In pričakovati je, da se bo trend njene priljubljenosti v kozmetičnih in dermalnih izdelkih nadaljeval še v prihodnje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646