Ultravijolično sevanje sestavljajo tri valovne dolžine: UVA-, UVB- in UVC-žarki. UVA- in UVB-žarki so glavni vzrok za poškodbe, ki jih povzroča sonce.
UVA-žarki predstavljajo največji delež sončnega sevanja. Spodbujajo nastajanje reaktivnih kisikovih spojin, povečajo število vnetnih celic in povzročajo poškodbo dragocenega kolagena v naši koži. UVA-žarki sijejo vse leto in imajo svojo moč tudi skozi steklo. UVB-žarki povzročajo sončne opekline in so prisotni samo v poletnih mesecih.
UVA si lahko razlagamo kot A = Ageing, kar pomeni staranje
UVB si lahko razlagamo kot B = Burning, kar pomeni opeklino
UV-žarki so najpogosteje povezani z:
Fotostaranjem (prezgodnje staranje kože),
Alergijami na sonce (UVB-žarki lahko izzovejo tudi alergije),
Pigmentacijami, kot so sončne pege, znane tudi kot starostne pege.
Negativni vpliv sončne svetlobe na kožo:
Sončne opekline
Sončna opeklina je najpogostejša oblika poškodbe sonca in jo povzročajo UVB-žarki. Zanj je značilna rdeča, vneta, otečena in srbeča koža.
Prezgodnje staranje
Staranje kože je normalen naraven proces, vendar se koža zaradi prevelike izpostavljenosti sončnim žarkom veliko hitreje stara, kar privede do nastanka gub zaradi razgrajevanja našega dragocenega kolagena, poškodujejo se elastična vlakna, pojavijo se pigmentni madeži (hiperpigmentacije).
Hiperpigmentacije
Hiperpigmentacija nastane zaradi prekomerne proizvodnje melanina – naravnega pigmenta, ki daje koži barvo. To prekomerno proizvodnjo lahko sprožijo različni dejavniki, najpogostejši pa je prekomerna izpostavljenost soncu.
Poleg vseh naštetih razlogov, zakaj se je treba izogibati soncu ali zadrževati v senci, je tudi, da zdravniki in dermatologi opozarjajo na močno povezavo med pogostostjo kožnega raka in poškodb DNK ter nas opominjajo, da je več kot 90 % primerov kožnega raka posledica izpostavljenosti soncu. Znano je, da je najboljše zdravilo preprečevanje z zaščito pred soncem.
KAKO SE USTREZNO ZAŠČITITI?
Pomembna je redna zaščita pred sončnimi žarki s pomočjo pokrival, zadrževanja v senci in redne uporabe krem z zaščitnim faktorjem vse leto.
Suplementirajte s hidrokolagenom
Dodatno je pomemben oralni vnos hidrokolagena, ki spodbuja fibroblaste za tvorbo novega kolagena, elastina in hialuronske kisline. Kolagen ali protein mladosti z leti močno upada, UV-žarki pa so en največjih "sovražnikov" kolagena. Brez uživanja hidrokolagena pa težko telesu zagotovimo dodatno podporo, ki deluje od znotraj.
NA KAJ BITI POZOREN PRI NAKUPU KREM Z ZAŠČITNIM FAKTORJEM?
Pri zaščiti kože s kremami z zaščitnim faktorjem moramo biti pozorni na več dejavnikov. Pomembno je, da kreme vsebujejo zaščito pred UVA- in UVB-žarki, nanašati je treba zadostno količino kreme, večkrat na dan. Pazimo tudi na rok uporabe, saj sčasoma zaščitni filtri izgubljajo učinkovitost. Ne smemo pozabiti, da tudi potenje in čas, ki ga preživimi v vodi na morju, zmanjša učinkovitost zaščite pred soncem.
Odsvetujemo uporabo solarijev in direktnega izpostavljanja soncu s sončenjem, saj tako prejmemo velike količine UV-žarkov, ki se seštevajo vse življenje.
PRAVILEN NANOS KREME JE KLJUČEN
V spodnjih alinejah smo vam pripravili priporočila količine nanosa kreme:
Upoštevajte pravilo čajne žličke:
- 1 čajna žlička (5 ml) kreme za obraz in vrat,
- ena čajna žlička za vsako zgornjo okončino (roka),
- ena čajna žlička spredaj in ena zadaj na trupu,
- 2 čajni žlički za spodnje okončine (noga),
- skupaj 9 čajnih žličk (45 ml kreme) za celotno telo.
Če pa je sonce na vaši koži že pustilo posledice in povzročilo prezgodnje staranje kože s slabšo elastičnostjo in napetostjo kože, pojavom gub in pigmentacijo, vam svetujemo obisk strokovnjaka, ki vam bo pomagal odpraviti težave.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV