Zadovoljna.si
Akne

Koža

Zakaj se vam na čelu delajo mozolji in kako se jih znebiti?

J.V.
08. 09. 2020 07.39
0

Se vam pogosto delajo mozolji na čelu? Kakšna je vaša prehrana? Imate težave s hormoni? Se veliko potite na tem delu obraza zaradi frufru-ja? To je lahko le nekaj razlogov, zakaj se vam na čelu pogosto delajo akne. V nadaljevanju razkrivamo, kako jih omiliti oziroma kako preprečiti njihov ponovni nastanek.

Težave z aknami na čelu so zelo pogoste in obstajajo številni razlogi, zakaj se vam mozoljčki pojavljajo prav na tem delu obraza. Za to so lahko krivi izdelki, ki jih uporabljate za nego las, zamašene pore, slaba higiena oziroma nepravilna nega kože, prepogosto dotikanje obraza, prekomerno potenje in ne dovolj pogosto umivanje obraza, razdraženost kože lahko povzročijo tudi pokrivala ali kakšni drugi dodatki za lase, pogosto pa so za akne na čelu krivi hormoni (puberteta, nosečnost ali menopavza). Z njimi se borijo tudi tiste, ki nosijo frufru, imajo težave s prhljajem in tiste, ki se zelo težko uprejo stiskanju mozoljev. S tem namreč le pomagate bakterijam pri razmnoževanju in pri tem, da na koncu nastane le še večji mozolj. 

"Težave z nečisto kožo in aknami grenijo življenje ne le mladostnikom, temveč tudi mnogim odraslim. Stres, hormonska neravnovesja, procesirana hrana in nekateri drugi dejavniki vplivajo na delovanje žlez lojnic. Vsa ta stanja se najučinkoviteje rešujejo v mesecih, ki so pred nami. Težavno kožo odlično sanirajo kislinski pilingi, ki zmanjšajo število bakterij, ki povzročajo vnetja. Pomemben del načrta nege je zmanjšanje vnetja in postvnetnih hiperpigmentacij – madežev, ki ostanejo po aknah in na mestih poškodb. Tudi UV-zaščita je pri nečisti koži zelo pomembna, saj UVA-sevanje povečuje vnetne procese v koži in tako stanje na dolgi rok poslabšuje," pojasnjuje Nataša Godler Trilar, strokovnjakinja za dermadiagnostiko.

Maskne ali akne, ki nastanejo zaradi nošenja maske
Preberi še
Maskne ali akne, ki nastanejo zaradi nošenja maske

Akne na čelu so lahko povezane s prehrano

Nastajanje mozoljev na določenih delih obraza je povezano z delovanjem notranjih organov in tega, kaj se dogaja v vašem telesu. Ko se vam pričnejo delati mozolji na čelu, naj bi to tako pomenilo, da imate težave s prebavnim sistemom in da morate več pozornosti nameniti svoji prehrani. Akne na zgornjem delu čela, tik ob lasišču, naj bi bile povezane z delovanjem mehurja, akne nad obrvmi pa naj bi kazale na težave s prebavili in jetri. Seveda pa imejte v mislih, da lahko tudi stres vpliva na slabe prehrambene navade, kar pomeni, da ima tudi ta posreden vpliv na akne na čelu. 

Nastajanje mozoljev na določenih delih obraza je povezano z delovanjem notranjih organov in tega, kaj se dogaja v vašem telesu.
Nastajanje mozoljev na določenih delih obraza je povezano z delovanjem notranjih organov in tega, kaj se dogaja v vašem telesu.FOTO: Dreamstime
Kaj pomeni, če se vam mozolji vedno delajo na istem delu obraza?
Preberi še
Kaj pomeni, če se vam mozolji vedno delajo na istem delu obraza?

Kako preprečiti nastajanje aken?

Obstajajo številni razlogi, zakaj neuravnovešeno delovanje notranjih organov vpliva na nastajanje aken na čelu. Je pa dobra novica, da z nekaj manjšimi spremembami, ki jih boste vnesle v svoj življenjski stil, prehrano in nego kože, nastajanje mozoljev lahko omilite oziroma preprečite.

Skrbite za to, da čez dan spijete dovolj vode in tako preprečite dehidracijo.

Poskrbite za bakterijsko ravnovesje z uravnoteženo prehrano in uživanjem probiotikov.

Izogibajte se mastni hrani in hrani, ki vsebuje veliko nezdravih maščob.

Izogibajte se sladkorju in procesirani hrani.

Na vašem jedilniku naj bo veliko vlaknin, ki skrbijo za zdravo prebavo.

Ne pretiravajte z uživanjem alkohola.

Poskrbite za zadostno količino spanca.

7 živil, ki bi jih morale uživati, če imate težave z aknami
Preberi še
7 živil, ki bi jih morale uživati, če imate težave z aknami
Težave z aknami na čelu so zelo pogoste in obstajajo številni razlogi, zakaj se vam mozoljčki pojavljajo prav na tem delu obraza.
Težave z aknami na čelu so zelo pogoste in obstajajo številni razlogi, zakaj se vam mozoljčki pojavljajo prav na tem delu obraza. FOTO: Shutterstock

Domača 'zdravila' za akne

Obstaja cela vrsta kozmetičnih izdelkov, ki naj bi pomagali pri preprečevanju nastajanja aken in negi kože, številna 'zdravila' za akne pa se skrivajo tudi v vaši domači shrambi. 

Aloe vera

Čeprav ima protibakterijsko delovanje, aloe vera gel vsebuje še salicilno kislino, ki deluje kot piling in pomaga očistiti pore. Prav zato je izjemno primerna tudi za tiste, ki se spopadajo z mozolji in aknami. Najbolj učinkovita je pri zdravljenju površinskih aken, medtem ko pri odpravljanju podkožnih mozoljev ne pričakujte čudežev. 

Jabolčni kis

Ena glavnih koristi kisa je tudi ta, da učinkovito odstranjuje akne. Ker je po naravi citrus, ima sposobnost, da uniči nalezljive bakterije na koži. Če je vaš obraz poln mozoljev, nekaj žlic kisa zmešajte z oljem sandalovine in pripravljeno mešanico nanesite na problematične dele telesa. Ta maska je veliko učinkovitejša kot kakršen koli drug kozmetični proizvod, ki so mu poleg naravnih dodane tudi škodljive kemične snovi.

Paradižnik

Paradižnik ni le dober za vašo kožo, če ga jeste v solati (prisotni likopen je močan antioksidant), pomaga tudi pri aknah, če ga nanesete lokalno. Kislost tega rdečega sadja pomaga podobno kot pri limonah in limeti. Poleg tega paradižnik vsebuje veliko vitaminov A in C, ki ju pogosto najdemo v izdelkih proti aknam. Paradižnik prerežite na polovico in sočno stran podrgnite po prizadetih območjih. Za hujši primer aken pretlačite celoten paradižnik in zmes nanesite kot obrazno masko. Na koži sok ali kašo pustite eno uro. 

Olje čajevca

To eterično olje je priljubljeno tudi med tistimi, ki imajo težave z aknasto kožo. Uporabljajte samo 100-odstotno čisto, naravno olje čajevca. Olje čajevca razredčite z vodo ali medom (razmerje 20 : 1, najmanjši del je olje čajevca) in nanesite zvarek na težavna območja. Pred uporabo vlažilne kreme pustite, da se mešanica popolnoma posuši. Čez dan vedno uporabljajte zaščitno kremo proti soncu, saj olje čajevca naredi kožo bolj občutljivo na sonce.

Limonin ali limetin sok

Vsebuje citronsko kislino, zaradi česar so citrusi naravne oblike alfa hidroksi kisline. Toda limoninega ali limetinega soka ne nanašajte neposredno na obraz, ampak ga vedno zmešajte z jogurtom, medom ali navadno vodo. Mešanice nikoli ne pustite delovati več kot 5 minut in jo uporabljajte le nekajkrat na mesec. 

Med

Med pomaga kožo očistiti, pomiriti in začasno zmanjša pojav rdečice. Zmešajte eno žlico medu s ščepcem kurkume in pustite delovati na prizadetih območjih približno 20 minut. Sperite z mlačno vodo in nanesite ustrezno vlažilno kremo.

Kako se znebiti aken?
Preberi še
Kako se znebiti aken?

Še nekaj nasvetov, kako preprečiti nastajanje aken na čelu ...

Umijte si obraz z blagim čistilom dvakrat na dan in vedno pazite, da pred spanjem temeljito odstranite ličila.

Izogibajte se nošenju tesnih pokrival, čelad ali drugih modnih dodatkov za lase, ki lahko sprožijo akne na čelu.

Po vsaki telesni aktivnosti se čim prej oprhajte.

Redno si umivajte lase in se izogibajte uporabi izdelkov za nego las, ki vsebujejo veliko kemikalij. 

Izogibajte se daljšemu izpostavljanju soncu in vedno nosite zaščito pred soncem.

Nikoli ne uporabljajte grobe ali umazane brisače za sušenje obraza. Vedno uporabite mehko in čisto brisačo, da kožo nežno posušite.

Stres je zelo pogost vzrok za akne. V svoj življenjski stil vključite vadbo, meditacijo in poskrbite za zadostno količino spanca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646