Kaj je kožna bariera in kakšen je njen namen?
Koža je sestavljena iz več plasti, od katerih vsaka opravlja pomembne funkcije pri zaščiti vašega telesa. Zunanji sloj, imenovan stratum corneum, pogosto opisujejo kot zidno steno. Sestavljen je iz trdnih kožnih celic, imenovanih korneociti, ki so povezane z lipidi, podobnimi malti. To je vaša kožna bariera. Znotraj kožnih celic ali "opek" najdemo keratin in naravne vlažilce.

Lipidna plast vsebuje:
-holesterol
-maščobne kisline
-maščobne kisline

Poleg tega bi brez vaše kožne barriere voda znotraj vašega telesa izhlapela, kar bi vas popolnoma dehidriralo. Kožna bariera je ključna za vaše splošno zdravje in mora biti zaščitena, da lahko vaše telo pravilno deluje.


Kaj lahko poškoduje vašo kožno bariero?
Vsak dan se vaša koža bori proti številnim grožnjam, mnoge izmed njih prihajajo od zunaj, nekaj pa tudi od znotraj.

Nekateri zunanji in notranji dejavniki, ki lahko vplivajo na vašo kožno bariero:
- -preveč vlažno ali preveč suho okolje
- -alergeni, dražilci in onesnaževala
- -prekomerna izpostavljenost soncu
- -alkalni detergenti in milo
- -izpostavljenost agresivnim kemikalijam
- -prekomerno luščenje ali umivanje
- -steroidi
- -psihološki stres
- -genetski dejavniki, ki vas lahko naredijo bolj dovzetne za določene kožne bolezni, kot so atopijski dermatitis in psoriaza.

Kako zaščititi in obnoviti svojo kožno bariero?
Glede na pomembnost vzdrževanja vaše kožne barriere in kislega plašča, kaj lahko storite, da ju obdržite zdravi in delujoči. Poglejmo nekaj strategij, ki vam lahko pomagajo.

Poenostavite svojo rutino nege kože
Če izvajate zapleteno dnevno nego kože, ki vključuje veliko izdelkov, lahko nevede uničujete svojo kožno bariero. Razmislite o tem, da se pogovorite z dermatologom ali drugim strokovnjakom za nego kože o tem, kateri izdelki so nujni in najbolj učinkoviti.
Če se luščite, opazujte, kako vaša koža reagira na metodo, ki jo uporabljate. Po mnenju Ameriške akademije za dermatologijo tisti, ki imajo občutljivo kožo in temnejši ten kože, morda raje uporabljajo blag kemični eksfoliant.
Nekatere vrste pilingov in ščetk lahko začasno poškodujejo vašo kožno bariero.

Pozornost na pH
Kisli plašč vaše kože ima pH okoli 4,7. Vendar pa pH nekaterih izdelkov za nego kože sega od 3,7 do 8,2.
Raziskovalci priporočajo čiščenje z izdelkom, katerega pH je med 4,0 in 5,0.
Ohranjanje zdravega pH kože vam lahko pomaga zaščititi pred kožnimi težavami, kot so dermatitis, ihtioza, akne in okužbe s kvasovkami Candida albicans.

Preizkusite rastlinska olja za obnovo kožne bariere
Raziskave iz leta 2018 kažejo, da nekatera rastlinska olja pomagajo popraviti kožno bariero in preprečujejo, da bi vaša kožna bariera izgubljala vlago. Mnoge od teh olj imajo tudi antibakterijske, protivnetne in antioksidativne učinke.

Nekatera najučinkovitejša rastlinska olja, ki jih lahko uporabite na koži, vključujejo:
- -jojobino olje
- -kokosovo olje
- -mandljevo olje
- -arganovo olje
- -boragino olje
- -olje šipkovih semen
- -sončnično olje.
Ceramidi so voskasti lipidi, ki jih najdemo v posebej visokih koncentracijah v stratum corneumu. Ključni so za pravilno delovanje vaše kožne barriere. Ceramidi so lahko še posebej koristni, če imate akne. Koža, nagnjena k aknam, pogosto nima dobro delujoče bariere, akne pa lahko puščajo kožo suho in rdečo. Izdelki, ki vsebujejo ceramide, lahko tudi pomagajo zaščititi temnejšo kožo.
Preizkusite vlažilce, ki vsebujejo hialuronsko kislino, petrolatum ali glicerin
Suha koža je pogost problem, vlažilci pa so pogosto priporočena rešitev.
Okluzivni vlažilci pomagajo kožni barieri s tem, da zmanjšajo izgubo vode iz kože. Ti izdelki puščajo tanek film na koži, ki preprečuje izgubo vlage.
Eden najbolj pogosto priporočanih okluzivnih vlažilcev je petrolatum, za katerega strokovnjaki pravijo, da lahko blokira kar 99% izgube vode iz kože.
Tako kot okluzivni vlažilci tudi humektanti izboljšajo delovanje bariere. Humektanti delujejo tako, da privabljajo vodo bodisi iz okolja bodisi iz vašega telesa in jo vežejo v kožno bariero.
Kako jih uporabljati?
Nežno nanesite vlažilec na kožo takoj po tuširanju, ko je vaša koža vlažna.
Niso vsi sestavini za nego kože primerni za vsakogar. Zato je priporočljivo, da preizkusite nekaj različnih izdelkov, da ugotovite, kateri najbolj skrbi za vašo kožo in jo ohranja zaščiteno ter dobro navlaženo.
Vir: healthline.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV