Mnogo žensk si želi čudovitega videza, sočasno pa delajo številne napake pri negi kože, s katerimi stanje samo še poslabšajo. Zato je ključno, da veste, kaj je najboljše za vašo kožo.
Skrb za kožo je osnova za zdravje, sijoč in mladosten videz ... Zakaj je nega kože tako pomembna in kako se je pravilno lotiti?
Koža je naš največji organ in predstavlja oviro med našo notranjostjo in zunanjim svetom, preprečuje vstop patogenim mikroorganizmom. Na kožo vpliva naš življenjski slog: kako se prehranjujemo, koliko se izpostavljamo soncu, če kadimo, uživamo alkohol, koliko smo podvrženi stresu. Zdrava koža predstavlja možno oviro, ki se lažje bori proti prehitremu staranju, preprečuje morebitne bolezni.
S skrbjo za svojo kožo in rednim negovanjem boste kožo bolje zaščitili pred vplivi iz okolja ji tudi pomagali, da bo v prihodnosti videti bolj mladostno in sveže.
Na vprašanja, kako pravilno negovati svojo kožo, ni enostavnega odgovora. Za pravilno nego kože je treba poznati tip in stanje vaše kože. Vsaka koža je edinstvena, in nekaj, kar odgovarja vaši prijateljici, ne bo nujno odgovarjalo vaši koži, zato je zelo pomembna individualno načrtovana nega kože doma in profesionalna nega kože v salonu.
Kakšne so lahko posledice neprestanega nošenja maske na obrazu in kako jih lahko ublažimo?
Ko dalj časa nosimo masko, se pod njo ustvari zelo vroče in vlažno okolje. Vlaga, vročina, primanjkovanje kisika predstavljajo idealno okolje za povečano razmnoževanje bakterije (p. acnes), ki je odgovorna za nastanek aken. Poleg tega se maska ves čas drgne ob kožo, kar povzroča fizično trenje med tkanino in kožo. Konstantno draženje popolnoma uniči kožno bariero, zaradi česar je ta bolj dovzetna za vstop nečistoč in bakterij v globlje plasti kože. Posledica vseh teh dejavnikov je nastanek majhnih belih pustul. Pri nekaterih se lahko majhne bele pustule razvijejo v večje vnetne akne, ki spominjajo na hormonske izbruhe.
Najpomembneje je, da nosite čisto masko in jo tudi redno menjujete. Čista maska je osnova za zdravo kožo. Najboljša izbira so pralne maske iz mehkih tkanin, kot sta recimo bombaž ali svila, saj so do kože nežnejše in dihajo v primerjavi s sintetičnimi materiali kot pri klasičnih kirurških maskah. Pomembno je, da maska na obrazu sedi udobno in se ne premika, saj s premikanjem še dodatno draži kožo. Ko maske ne potrebujete, si jo takoj snemite in tako zagotovite koži stik s svežim zrakom oziroma kisikom.
Če je mogoče, se izogibajte uporabi ličil pod masko, saj lahko puder prehaja v pore in jih zamaši. Po odstranitvi maske očistite kožo z nežnim čistilnim sredstvom za nego kože, da odstranimo vse nečistoče. Uporabite lahke vlažilne kreme na vodni osnovi z vlažilci, kot so hialuronska kislina, glicerin, urea. Pozorni bodite, da krema ne vsebuje nepotrebnih dišav in barvil, ki bi lahko še dodatno razdražile že tako občutljivo kožo zaradi nošenja mask.
Ker bomo verjetno še nekaj časa nosili maske, se bomo še nekaj časa srečevali z aknami, nastalimi zaradi nošenja mask. Akne, povezane z masko, niso prisotne samo pri tistih, ki so na splošno bolj nagnjeni k aknam, temveč tudi tisti, ki teh težav prej niso imeli.
Zanimivo je, da so akne nastale zaradi nošenja mask tako pogoste, da so na internetu dobile prav posebno ime maskne ali maskakne.
Kako lahko ukrepamo, če se na koži pojavijo akne?
Prvi korak pri negi kože je čiščenje. Na koži se čez dan naberejo nečistoče, bakterije, umazanija in ostanki ličil. Za nego aknaste kože je treba izbrati nežna čistilna sredstva, saj je koža, nagnjena k aknam, velikokrat občutljiva in razdražena. Po vsakem umivanju s čistilnim sredstvom ali samo z vodo obvezno nanesemo tonik, ki koži povrne pravilen pH.
Z uporabo alfa in betahidroksi kislin pospešimo luščenje odmrlih kožnih celic, pospešimo obnovo naše kože ter tako preprečujemo mašenje por. Pri izbiri pilingov za domačo uporabo moramo biti previdni. Odlične za aknasto kožo so čistilne pene z manjšo koncentracijo kislin. Z uporabo izdelkov za luščenje kože ne smemo pretiravati, uporabljamo jih največ dvakrat na teden.
Aknasti koži velikokrat primanjkuje vlage, zato ne pozabite na vlaženje. Uporabite lahko lahke vlažilne kreme ali gele na vodni osnovi. Na koncu nikoli ne pozabite na kremo z zaščitnim faktorjem.
Kaj še lahko povzroča nastanek aken? So lahko, podobno kot maske, za njih kriva tudi naša oblačila, če se pojavljajo, na primer tudi na drugih mestih, kot so roke, noge? Kaj svetujete v tem primeru?
Akne so zelo pogosta kožna bolezen, ki se lahko pojavi z vnetnimi in nevnetnimi poškodbami, predvsem na obrazu, lahko pa se pojavijo tudi na vratu, dekolteju in hrbtu. K nastanku aken lahko prispevajo hormonski vplivi, uporaba nekaterih zdravil, dednost, prehranjevalne navade, stres.
Tako kot pri maskah so lahko tudi oblačila kriva za nastanek aken predvsem na hrbtu in zadnjici. Pomembno je, da nosimo oblačila kakovostnih in ne iz sintetičnih materialov. Telo si očistite z nežnimi čistilnimi sredstvi, ne drgnite kože z brisačo. Na poslabšanje aken zelo vpliva prehrana, pazite, da je vaša prehrana raznolika in zdrava.
Kdaj je potrebna strokovna pomoč, na primer zdravljenje aken, in kakšni načini so na voljo?
Akne lahko zdravimo na več načinov, lokalno ali sistemsko. Lokalno jih lahko zdravimo s kremami, geli, lokalnimi antibiotiki, lokalnimi retinoidi, kislinami. Strokovno pomoč poiščite, ko sami ne najdete rešitve za izboljšanje stanja aken. Najprej svetujemo obisk pri kozmetičarki, ki lahko opravi kemični piling z večjimi koncentracijami. Piling zmanjšuje bakterije, zmanjšuje izločanje loja iz lojnic, pomaga pri odstranitvi zaprtih komedonov ter tako pomaga pri zmanjševanju aken. Če trpite za hudo obliko aken in pri pravilni negi doma in obiskih pri kozmetičarki niste opazili bistvenega izboljšanja, poiščite pomoč dermatologa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV