Urška Bokal, certificirana stilistka za podaljševanje trepalnic, nam je za začetek zaupala nekaj zelo zanimivih dejstev o trepalnicah, ki jih prav gotovo še ne poznate. Razkrila nam je namreč, koliko trepalnic dnevno nam odpade, kako hitro trepalnice običajno rastejo, zaupala pa nam je tudi, da imajo trepalnice svoj cikel rasti, ki je sestavljen iz treh faz.
"Na zgornji veki enega očesa nam raste nekje od 80 pa do 130 naravnih trepalnic, medtem ko jih na spodnji veki raste nekje med 70 in 90," nam je zaupala Urška in dodala, da nam dnevno na vsakem očesu izpade približno nekje od 2 do 5 naravnih trepalnic.
"Če vzamemo v povprečju 3 naravne trepalnice, to pomeni, da nam v enem tednu odpade 21 trepalnic, v dveh tednih 42, v treh tednih pa 63 naravnih trepalnic," pravi Urška in opozarja, da to pomeni, da nam v mesecu dni odpade približno tretjina vseh naravnih trepalnic.
Urška nam je zaupala tudi, da imajo trepalnice svoj cikel rasti, ki je sestavljen iz treh faz – anagene, katagene in telogene faze. Anagena faza je faza rasti trepalnice, ki traja od 6 do 8 tednov, katagena faza je faza mirovanja, pri kateri je trepalnica dosegla svojo maksimalno dolžino in miruje, pod njo pa se v mešičku že počasi ustvarja in raste nova trepalnica. Potem je tu še telogena faza oz. faza odpadanja naravne trepalnice. V tem času jo izpodrine na novo zrastla trepalnica pod njo. Celoten 'življenjski cikel' posamezne trepalnice tako traja nekje med 60 in 90 dni.
Urška opozarja še na dejstvo, da zgoraj zapisana dejstva veljajo ob predpostavki, da gre za zdravo veko in zdrave trepalnice brez prirojenih bolezni na tem področju ali hormonskih neravnovesij.
Priznano stilistko za podaljševanj trepalnic smo povprašali tudi o pravilni negi trepalnic, morebitnih napakah, ki jih počnemo, zaupala pa nam je tudi nekaj dejstev o podaljševanju trepalnic in negi umetnih trepalnic.
Kako lahko najbolje skrbimo za svoje naravne trepalnice, da ostanejo zdrave in močne?
Prvi in neizogiben korak do zdravih naravnih trepalnic je čiščenje le-teh. S tem ohranjamo čiste korene trepalnic in dajemo prosto pot novorastočim. Ker so trepalnice naša zaščita zrkla, je vsakodnevno umivanje s čistilno peno nujno potrebno.
Čistilna pena ali micelarna voda? Že res, da sta obe namenjeni čiščenju, vendar je proces čiščenja pri njima drugačen. Pri čistilni peni se uporabljajo nežni krožni gibi, ki jih izvajamo z blazinicami prstov ali čopičem, in ko se pena topi, se topi tudi maskara ali pa zgolj naš sebum, ujet na njih.
Medtem ko pri micelarni vodi, ki jo nanesemo na bombažno vato, lahko kaj hitro naše nežne naravne trepalnice, prekrite s posušeno maskaro, poškodujemo, zlomimo ali celo izpulimo, zato previdno. Predlagam, da ob uporabi maskare najprej za 10 do 15 sekund položimo toplo vato na trepalnice, šele nato dokončno očistimo maskaro iz trepalnic.
Potem je tu še nega. Tako kot naši lasje potrebujejo nego z različnimi balzami in maskami, tako jo potrebujejo tudi naše trepalnice. Priporočam uporabo serumov za nahranitev trepalnic.
Katere so najpogostejše napake, ki jih ženske delajo pri negi svojih trepalnic, in kako se jim izogniti?
Zgoraj omenjeno vsakodnevno čiščenje je izrednega pomena, predvsem način, kako se odstranjujejo produkti z vek, je ključnega pomena, da se trepalnic ne poškoduje. Krivec, ki je visoko na lestvici za poškodbe trepalnic, je tudi mencanje oz. dotikanje oči. Ob trenju, ki se takrat dogaja na trepalnicah, lahko zelo hitro preide do zloma, zasuka ali celo izpulitve dlačice, kjer je možnost, da ta ne zraste nikoli več. Ker pa sedaj že vemo, da se na trepalnicah ujame vsa nečistoča, si jo z dotikanjem oči tako ponesemo neposredno v notranjost očesa. Pekoč občutek in solzne oči so neizogibne, obstaja pa celo nevarnost za prihajajoče vnetje in pokanje očesnih žilic.
Tukaj je tudi opevana naprava za vihanje trepalnic. Če je želja po privihanih trepalnicah, bi priporočila tretma vihanja trepalnic, kjer je želen videz obstojen dalj časa, poškodba trepalnic pa ob izbrani strokovni stilistki nemogoča. Velikokrat se srečujem tudi s poškodbami, ki se pripetijo med spanjem, saj z obrazom na vzglavniku lahko le-te poležimo, morda celo izpulimo.
Ali lahko pravilna nega trepalnic pospeši njihovo rast?
Če izvzamemo serume za rast trepalnic, je ta mogoča zgolj v daljšem časovnem obdobju.
Kako se razlikuje nega trepalnic glede na to, ali imamo svoje trepalnice ali umetne?
Če se dotaknemo čiščenja, je nega pravzaprav identična. Uporabljati moramo čistilno peno zjutraj in zvečer. Pri podaljšanih trepalnicah se dodatna ličila za oči, kot so senčke in črtalo za oči, odsvetujejo, izjema naj bodo zgolj enkratne priložnosti.
Serume se lahko uporablja v obeh primerih, le primernega je treba izbrati. V vsakem primeru je pa so mencanje, puljenje ali grobo dotikanje oči odsvetovani. Pri nošenju umetnih trepalnic je dobro uporabljati tudi spalne maske za oči, da se trepalnice ne poležijo ali celo izpulijo, ko pritiskamo z obrazom na vzglavnik.
Kakšne so lahko posledice nepravilne nege trepalnic (tako za naše trepalnice kot za umetne)?
Veliko je poudarka, a še vedno premalo, kako pomembno je čiščenje trepalnic v izogib nastanku vnetja, do katerega lahko kaj hitro pride. Nekaj tednov je dovolj, da se ob nečistoči vsa nabrana umazanija na vekah pridno ulovi pri korenih trepalnic, posledično pa lahko nastane vnetje, imenovano ''blefaritis''. Misleč, da je nedolžno, lahko to pusti trajne posledice: izgubo trepalnic.
Opazila sem, da mnoge ženske menijo, da lahko umetne trepalnice poškodujejo naše. Je v tej trditvi kaj resnice ali gre zgolj za zmotno prepričanje mnogih? Zakaj menite, da je prišlo do tega prepričanja?
Resnica lahko obstaja in gre za odgovornost obeh strani, stilistke za podaljševanje trepalnic in tudi stranke. Če se sam tretma podaljševanja trepalnic ne izvede pravilno, govorimo o izbiri predolgih ali pretežkih podaljškov in nepravilni izolaciji naravne trepalnice, to sigurno privede do poškodb naravnih trepalnic. Ob nošenju v daljšem časovnem obdobju lahko govorimo celo o trajni izgubi trepalnic ali pa te postanejo tanjše in krajše.
Na drugi strani pa je izredno pomemben tudi odnos stranke do samih podaljškov. Vsakodnevno čiščenje z ustrezno peno, česanje in izogibanje mencanju ter puljenju in navsezadnje uporabi ličil, vse to so stvari, ki naj jih uporabnica upošteva, da bo ob izbiri kvalitetne stilistke podaljške lahko nosila leta in leta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV