"To jesen in zimo bodo v ospredju različni odtenki čokoladno rjave barve, 'nude' odtenki, rdeča, temno modra in roza z veliko različnimi podtoni. Priporočljivo je, da odtenek izberemo glede na našo polt oziroma barvo kože, topel ali hladen podton. Ne smemo pa pozabiti tudi na odtenke sive, temno turkizno, opečnate barve in vedno modno črno barvo," pravi strokovnjakinja za nohte Saška Fajfar in dodaja, da se njene stranke pogosto odločijo za različne poslikave nohtov. "Za poslikave se odločimo, če nam je všeč raznovrstnost. Še vedno je moderen ombre, 'chrome' efekt ali bleščice. Lahko smo tudi malo bolj drzne in imamo nohte lakirane v barvni lestvici, kot akvarel ali pa zgolj minimalistične črte. Če vam je to preveč, se lahko odločite tudi za poslikavo samo na prstancu, karo vzorec ali različne kamenčke, ti se na nohtu res posvetijo kot modni dodatek."
Če ste prisotne na družbenih omrežjih, kot sta Instagram in Pinterest, potem ste verjetno tudi same že opazile, da so nohti lakirani v barvni lestvici zemeljskih in 'nude' odtenkov, to sezono eden izmed najbolj vročih lepotnih trendov. Ta pa ni novost, saj smo na to manikuro prisegale že spomlad in poleti, le da smo se takrat odločale za pastelne odtenke, kot so roza, lila, modra, rumena itd. Seveda pa trendi niso edini dejavnik, ki ga upoštevamo, ko se odločamo za barvo laka oziroma poslikavo nohtov. Veliko je namreč odvisno tudi od oblike in dolžine nohtov.
"Če imate rajši krajše nohte, bodo boljša izbira močne, udarne barve. Pri daljših nohtih ni toliko pomembno, kakšno barvo nosijo. Če želite, da dolžina nohtov ni tako vpadljiva, bo boljša izbira 'nude' odtenek ali francoska manikura. Za obliko pa je najbolje, da so kvadratne oblike, v obliki mandlja ali baletnega čevlja," svetuje Saška. Nohti v obliki baletnih copatov, ki so jih poimenovali 'balerina nohti', so že nekaj časa zelo priljubljeni med pripadnicami nežnejšega spola, ki prisegajo na dolge nohte. Oblika namreč spominja na baletne copate, zaradi nje pa so prsti videti daljši, roke pa bolj ženstvene.
Lepi nohti zahtevajo tudi pravilno nego
"Izguba vlage zmanjša prožnost nohtov, kar se kaže kot razpoke na nohtih in cepljenje, nohti pa so brez zdravega leska in krhki. Vse te nadloge lahko pripišemo staranju in genetiki, v večini pa so za njih krivi neustrezna nega, pomanjkanje vitaminov, železa, kalcija in cinka ali pa vremenski vplivi – zlasti hud mraz," opozarja Saška. "Na prvem mestu je zato vsekakor uravnotežena prehrana, s katero boste telesu zagotovile potrebno količino vitaminov in mineralov. Poleg tega jih redno negujte s hranilno kremo, ki vsebuje veliko vitaminov A in E."
Krhki in lomljivi nohti so lahko tudi posledica pomanjkanja železa v telesu. Ženske potrebujemo približno 15 miligramom železa na dan, v nosečnosti pa se ta količina podvoji. Če pride do pomanjkanja železa v telesu, se lahko med drugim pojavijo simptomi, kot so nenehna utrujenost, lomljivi nohti, lasje, ki se cepijo in nimajo leska ter težave s koncentracijo. Da bi telesu zagotovile dnevno dozo železa, ki jo potrebuje za pravilno delovanje, si lahko pomagate z različnimi prehranskimi dodatki, na vašem jedilniku pa naj se čim večkrat znajdejo živila, bogata s tem pomembnim mineralom. Zelo pomembni so seveda tudi vitamini. "Do trših in bolj zdravih nohtov si lahko pomagate tudi z uživanjem pestre palete vitaminov. Biotin omogoča pretvorbo ogljikovih hidratov iz hrane v glukozo za energijo. Gre za vodotopni vitamin, ki pomaga pri nastajanju kreatina – snovi, ki je bistvena za rast nohta. Vitamin A sodeluje pri številnih procesih v telesu, medtem ko njegov primanjkljaj povzroča nastanek suhih in razpokanih nohtov. Najdete ga v zeleni zelenjavi ter rumenem in oranžnem sadju. Kalcij je bistvenega pomena za dobro rast nohtov. Vitamin C je koristen antioksidant, ki ima vrsto pozitivnih učinkov na splošno zdravje in zdravje nohtov, nahaja pa se predvsem v citrusih."
Seveda pa ne smemo pozabiti niti na kolagen, beljakovino, ki je ključnega pomena za lepo kožo, zdrave in močne lase ter nohte. S staranjem telo proizvaja vedno manj kolagena in zato je zelo pomembno, da ta upad nadomestimo s prehranskimi dodatki in hrano, ki spodbujajo tvorbo kolagena. Sem sodijo beljakovine (leča, čičerika, ajda, kvinoja, riž, mandlji ...), vitamin C (zelena listnata zelenjava, paprika, jagodičevje ...), vitamin B (kvas, stročnice in oreščki), cink (semena, oreščki, čičerika, ječmen, leča ...), vitamina E in A, krom, ki ga najdemo v ajdi, gobah, arašidih in semenkah ter omega-3-maščobne kisline, ki se nahajajo v živilih, kot so mandlji, lešniki, špinača, ribje olje ... Na vse slabšo kakovost kolagenskih vlaken v telesu opozarjajo številni znaki na našem telesu: lasje začnejo izgubljati svoj lesk, koža postane manj prožna in elastična, pojavijo se gube, ki postajajo z leti vse bolj izrazite, prizaneseno pa ni niti našim nohtom, ki postanejo vse bolj krhki in lomljivi. Zato je priporočljivo telesu zagotoviti dodaten vir kolagena, ki bo spodbudil naravni proces tvorjenja kolagena.
Kako skrbeti za nohte v času karantene?
Spet smo se primorane soočiti s ponovnim zaprtjem kozmetičnih salonov, zaradi česar se verjetno že marsikatera sprašuje, kaj narediti glede vedno večjega narastka na nohtih. "V primeru, da imamo doma 'soak off polish' gel ali katero koli drugo različico gela, je najlažje tako, da naredimo premaz z navadnim lakom v isti barvi in dodamo še eno plast nadlaka. Druga možnost je, da 'soak off polish' gel same odstranimo, vendar pravilno!" opozarja Saška Fajfar in svetuje, da se tega lotite previdno, da ne boste poškodovale nohtov.
"Najprej s pilico nežno popilimo vrhnjo plast gela, na kos vate kapnemo nekaj kapljic odstranjevalca za lak, položimo na noht in za 10 minut zavijemo v aluminijasto folijo. Tako bo zagotovo odstopil kar sam. Po odstranjevanju gela ali katerega koli laka, roke in nohte na koncu vedno temeljito umijemo z milom in nanesemo podlak, zato, da si nohte zaščitimo. Ob tem seveda ne pozabimo na obvezno uporabo olja za nego nohtkov, vsak večer pred spanjem. To naj postane dobro utečena rutina, nohti nam bodo hvaležni in bodo veliko lažje prestali zimo in nizke temperature."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV