Zadovoljna.si
Tetovaža

Lepota

Kako poteka odstranitev tetovaže?

Špela Zupan
08. 11. 2022 05.00
0

Tetovaža je za vedno, je svarilo, ki ga pogosto slišimo. Mnogi se zanjo odločijo tudi nepremišljeno in sčasoma obžalujejo odločitev. A na njihovo srečo je s pomočjo modernih medicinskih postopkov vseeno možna popolna odstranitev.

"Tetovaže so vse bolj priljubljene in veliko število ljudi je že okrasilo svojo kožo s poslikavo. A vse odločitve ne zdržijo celo življenje in vedno več je tudi posameznikov in posameznic, ki jo želijo odstraniti," opažata Katja Rainer, dr. med., spec. ORL, in terapevtka Tatjana Ori.

"V splošnem velja, da odstranjevanje barvnih in na novo narejenih (svežih) tetovaž traja dlje časa," pojasnjuje Katja Rainer, dr. med., spec. ORL.
"V splošnem velja, da odstranjevanje barvnih in na novo narejenih (svežih) tetovaž traja dlje časa," pojasnjuje Katja Rainer, dr. med., spec. ORL. FOTO: osebni arhiv

Pri svojem delu najpogosteje zaznavata želje po odstranjevanju imen (nekdanjih) partnerjev ali ljubimcev, srčkov, metuljčkov in zvezdic. Pogosto se naveličajo tudi tetoviranih kač, zmajev, netopirjev, prstanov, zastav nogometnih klubov in razgaljenih teles, včasih se odločijo za odstranitev nepravilnih tetoviranih, nesimetričnih in prevelikih obrvi.

Razlogi za odstranitev so različni, stranke jima ob odstranitvi zaupajo, da so bile premlade za tetovažo ali da jim je žal, ker so se tetovirale. Včasih si na vidnih predelih želijo odstraniti tetovažo zaradi službe, najpogosteje pa se odločajo za odstranitev črnih in redkeje barvnih tetovaž.

Odstranjevanje zna biti neprijetno

Katja Rainer in Tatjana Ori za odstranjevanje tetovaže pri svojem delu uporabljata medicinske laserje, ki spadajo med najbolj zanesljive in natančne ter omogočajo odstranjevanje vseh barv razen bele. Laser uniči tako barvilo tetovaže kot tudi kolagenski ovitek, telo pa po postopku razgradi barvilo in ga odstrani iz telesa.

Koliko terapij je potrebnih in koliko časa trajajo posamični postopki, je odvisno od več dejavnikov.
Koliko terapij je potrebnih in koliko časa trajajo posamični postopki, je odvisno od več dejavnikov. FOTO: Adobe Stock

Odstranjevanje je malce boleče. "Laserski strel občutite kot tlesk z elastiko in lasersko odstranjevanje tetovaže ni najbolj prijetno. A vendar ga boste brez težav zmogli, če ste prenesli tetoviranje. Namreč manj boli, bolečino pa istočasno dodatno blažimo s sprotnim hlajenjem kože in prilagajanjem hitrosti izvajanja terapije," sta pojasnili.

Za dokončno odstranitev je potrebnih več terapij

Od začetka do dokončne odstranitve bo preteklo nekaj časa, kajti barvilo se odstranjuje postopoma. Govorimo o nekaj mesecih ali včasih več kot letu dni, saj je za trajno odstranitev v povprečju potrebnih med šest in 12 terapij. Izvajajo se lahko na vsakih štiri do osem tednov in posamičen poseg praviloma traja med 15 in 30 minut.

Po posegu so možni rdečica in lahko modrice, oteklina, mehurji, točkaste krvavitve in krastice, ki se bodo zacelili v dnevu ali dveh.
Po posegu so možni rdečica in lahko modrice, oteklina, mehurji, točkaste krvavitve in krastice, ki se bodo zacelili v dnevu ali dveh.FOTO: Adobe Stock

Koliko terapij je potrebnih in koliko časa trajajo posamični postopki, je odvisno od več dejavnikov. Med drugim je potrebno upoštevati globino in starost ter velikost tetovaže, barvo, gostoto uporabljenih barvil, starost in kakovost barvila. Se pa po pojasnilih strokovnjakinj na terapijo najbolje odzivajo temni toni in v splošnem velja, da je potrebno dlje časa za odstranjevanje barvnih in na novo narejenih (svežih) tetovaž.

Postopki so obenem odvisni tudi od tipa kože in občutljivosti. Po posegu so možni rdečica in lahko modrice, oteklina, mehurji, točkaste krvavitve in krastice, ki se bodo zacelili v dnevu ali dveh. Vnetja so redka. Po odstranitvi pa začasno ostane tako imenovan učinek bele sence tetovaže, ki običajno izgine v enem do dveh letih, ko hipopigmentacije z robov naselijo pigmentne celice in počasi izenačijo barvo kože. Je pa postopek varen in učinkovit ter ne pušča brazgotin.

"Lasersko odstranjevanje tetovaže ni najbolj prijetno. A če ste zmogli tetoviranje, boste brez težav prenesli tudi odstranitev tetovaže, ki manj boli," pravi terapevtka Tatjana Ori.
"Lasersko odstranjevanje tetovaže ni najbolj prijetno. A če ste zmogli tetoviranje, boste brez težav prenesli tudi odstranitev tetovaže, ki manj boli," pravi terapevtka Tatjana Ori. FOTO: osebni arhiv

Po postopkih je potrebna tudi primerna nega in Katja Rainer ter Tatjana Ori priporočata mazanje kože z mastno kremo, ki ji je lahko dodana protivnetna učinkovina oziroma antibiotik. O primerni negi se sicer vselej pogovorita in jo individualno prilagodita odzivu kože. Načeloma pa do 14 dni dvakrat dnevno svetujeta nanašanje specifične antibiotične kreme ali gel za hitrejše celjenje ran. Predela tetovaže se v prihodnjih štirih tednih tudi ne sme neposredno izpostavljati soncu, obenem je do zacelitve odsvetovano namakanje v bazenih in savnanje.

V vsakem primeru se pred morebitno odstranitvijo dobro pozanimajte o postopkih in terapijah. Zaupajte zgolj strokovnjakom, obrnite se na preizkušene in izkušene ter z znanjem, da bo vse potekalo varno in da bo rezultat kot zaželen. Tetovaže so prvotno mišljene kot večne, zato je njihovo odstranjevanje zapleteno in tudi dolgotrajno. Naj vas pri tem vodi strokovnjak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646