Napačna obutev, celodnevno stanje in hoja lahko negativno vplivajo na zdravje naših stopal, zadebelitev pete, vraščeni nohti ali otiščanci pa so le nekatere od težav, ki se lahko pojavijo kot posledica nepravilne in nezadostne nege stopal.
Čeprav takšna stanja niso zdravju nevarna, pa lahko, če jih ne obravnavamo pravočasno, povzročijo določene zdravstvene zaplete. Najboljši način za nego stopal je ravno pedikura, zakaj je pomembna, pa razkrivamo v nadaljevanju.
Kaj je pedikura?
Pedikura je nega stopal v kozmetične ali medicinske namene, gre pa za urejanje kože in nohtov na nogah. Za lepa, mehka in zdrava stopala je treba obiskati profesionalnega pedikerja vsaj enkrat letno, ljudje, ki so nagnjeni k težavam s stopali, pa še pogosteje.
Vrste pedikure
Poznamo različne vrste pedikure, med najbolj priljubljenimi so francoska, ruska in medicinska pedikura.
Francoska pedikura
Tako kot francoska manikura je tudi francoska pedikura zadnja leta zelo modna. Gre za klasično pedikuro, ki vključuje lakiranje nohtov v nevtralnih odtenkih z elegantno belo črto na konici nohta. Odlikujejo jo naravne, čiste in natančne linije, vendar so poleti poleg klasične bele francoske pedikure priljubljene tudi kombinacije s svetlimi ali pastelnimi barvami.
Ruska pedikura
Ruska pedikura je v zadnjih letih postala zelo priljubljena. Pravzaprav gre za vrsto suhe pedikure, saj se izvaja na suhi koži s pomočjo posebnega pripomočka, ki omogoča oblikovanje in negovanje nohtov in kože na nogah.
Pri tej vrsti pedikure stopala običajno pred tretmajem razkužimo s čistilnimi sredstvi ali kratko kopeljo brez uporabe mila/šampona. Odvečno kožo odstranimo s pomočjo brusilke za pedikuro, ki ima različne nastavke za enkratno uporabo.
Sledi poliranje in masaža stopal z nanosom negovalnega olja, ki kožo globinsko nahrani in zaščiti pred zunanjimi vplivi. Po želji lahko rusko pedikuro dodelamo z lakom za nohte.
Medicinska pedikura
Medicinska pedikura se nanaša na reševanje določenih težav, povezanih s stopali, na primer manjše bradavice, kurja očesa, vraščeni nohti in druge težave s kožo na stopalih. Tretma vključuje vse dele klasične pedikure z dodatkom reševanja ene izmed omenjenih zdravstvenih težav.
Kako narediti pedikuro doma?
Čeprav so tretmaji pedikure danes na voljo v večini kozmetičnih salonov, lahko pedikuro izvajamo tudi doma.
Korak 1:
Najprej odstranite stari lak za nohte z odstranjevalcem laka za nohte brez acetona.
Korak 2:
Sledi topla kopel za noge. Noge namočite v toplo vodo, ki ste ji dodali eterično olje. Da se koža res zmehča, je noge v vodi treba držati vsaj 20 minut. Tako boste lažje odstranili zadebeljeno in odvečno kožo s stopal.
Korak 3
Po kopeli stopala in nohte dobro osušite.
Korak 4
Prvi korak je piling in odstranitev odvečne kože s stopal in okoli nohtov. Posebno pozornost posvetite petam in prostoru med prsti.
Korak 5
Oblikujte in popilite nohte.
Korak 6
Nalakirajte nohte. Da bo lak na nohtih obstojen čim dlje, najprej nanesite podlak, ki utrdi nohte, nato pa eno ali dve plasti laka v barvi po vaši izbiri. Sledi nadlak, torej končni lak za nohte, ki zaščiti barvo. Počakajte, da se lak dobro posuši.
Korak 7
Koža na stopalih je precej suha in hrapava, zato jo je treba redno negovati s hranilnimi kremami ali losjoni. Kokosovo olje je še posebej dobra izbira za nego obnohtne kožice.
Koža
Vir: zena.net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV